Zdrowe nerki, a 6 szkodliwych nawyków

Czy wiesz, że jeśli masz zwyczaj trzymania moczu przez zbyt długi czas, możesz w ten sposób spowodować u siebie problemy z nerkami i różnego rodzaju stany zapalne? Dowiedz się więcej na ten temat oraz poznaj w dalszej części tego artykułu inne szkodliwe nawyki, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie Twoich nerek.
Zdrowe nerki, a 6 szkodliwych nawyków

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twoje nerki są organami odpowiedzialnymi za pracę przez 24 godziny na dobę, a ich zadanie polega na filtrowaniu odpadów z krwi, będących produktami przemiany materii. W ciągu dnia nerki przetwarzają około 190 litrów krwi i filtrują z nich około dwóch litrów wody i toksyn.

Odgrywają też niezwykle istotną rolę w wydzielaniu niektórych hormonów i regulowaniu ciśnienia krwi.

Jednakże, podobnie jak inne narządy w Twoim organizmie, tak i funkcjonowanie nerek może zostać zakłócone na skutek różnego rodzaju chorób lub nadmiernego gromadzenia odpadów.

Ogólnie rzecz biorąc problem polega na tym, że że zadziwiająco wiele osób wciąż nie jest świadomych prawidłowego postępowania, którego należy za wszelką cenę przestrzegać, aby zachować swoje własne nerki w dobrej kondycji.

W rzeczywistości ludzie w wielu przypadkach stosują nawyki, które są szkodliwe nie tylko dla ich nerek w szczególności, ale ogólnie dla całego organizmu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Najważniejsze jest to, że w miarę upływu czasu Twoje nerki mogą znacznie obniżyć swoją skuteczność, co ostatecznie wpłynie negatywnie na jakość Twojego życia.

Najprawdopodobniej nawet w ogóle niczego nie zauważysz, bo zmiany takie przebiegają bardzo powoli.

Kamienie nerkowe

Dlatego też chcielibyśmy skorzystać z nadarzającej się okazji i opowiedzieć Ci o najczęściej spotykanych sześciu nawykach mających negatywny wpływ na zdrowie Twoich nerek. Zapraszamy do lektury, dzięki czemu poznasz je bliżej i dowiesz się, jak ich unikać!

1. Nerki są niezwykle wrażliwe na niedobór wody.

Jednym z czynników, które przyczyniają się do powstawania problemów z nerkami i schorzeniami dróg moczowych jest to, że nie pijemy wystarczająco dużych ilości wody każdego dnia.

Ten kluczowy dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu płyn jest podstawą dla optymalnego procesu detoksykacji, a to właśnie nerki są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z krwi.

Picie wody

Długotrwałe odwodnienie organizmu lub nawet chwilowy niedobór odpowiednich ilości wody może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych przy jednoczesnym zwiększeniu ryzyka infekcji. Jak również innych problemów zdrowotnych, jak również wywoływać różnego rodzaju stany zapalne.

Przydatne wskazówki:

  • Wypijaj od 6 do 8 szklanek wody dziennie.
  • Zwiększ spożycie owoców i warzyw, szczególnie tych o dużej zawartości wody.
  • Przerzuć się na picie zdrowych napojów, takich jak herbata lub soki owocowe.

2. Nadmierne spożycie soli

Jest to raczej nieszkodliwy zwyczaj dla sporej części ludzi, ale w niektórych przypadkach kumulacja sodu w Twoim organizmie może powodować poważne zaburzenia funkcjonowania nerek i układu sercowo-naczyniowego.

Jedzenie żywności o wysokiej zawartości soli jest bezpośrednią przyczyną występowania wysokiego ciśnienia krwi i zjawiska zatrzymania płynów w organizmie.

Te dolegliwości są bezpośrednio spowodowane zakłóceniami pracy nerek i spadkiem ich wydajności. Wynika to z tego, że nadmiar sodu wpływa na spowolnienie pracy nerek, przez co usuwanie nadmiaru minerałów wraz z moczem odbywa się po prostu mniej sprawnie.

Przydatne wskazówki:

  • Zamień rafinowaną sól stołową na sól z Himalajów lub morską.
  • Unikaj spożywania ponad 3 gramów soli dziennie (czyli mniej więcej pół łyżeczki).
  • Poszukaj alternatywnych sposobów przyprawiania potraw, takich jak zdrowe przyprawy i aromatyczne zioła.

3. Nadmierne spożycie napojów alkoholowych

Chociaż alkohol oddziałuje niekorzystnie głównie na wątrobę, to jednak zawarte w nim toksyny mają także negatywny wpływ również i na nerki.

Napoje alkoholowe

Nadmierna, regularna konsumpcja napojów alkoholowych może powodować ich niewydolność.  

W poważniejszych przypadkach także nieodwracalne uszkodzenia tych narządów.

Przydatne wskazówki:

  • Unikaj spożywania nadmiernych ilości napojów alkoholowych, w tym czerwonego wina. Ogranicz się do jedynie okazjonalnego, umiarkowanego picia alkoholu, a z pewnością wyjdzie Ci to na zdrowie.

4. Jedzenie czerwonego mięsa

Chociaż powszechnie uważa się, że czerwone mięso zawiera cenne składniki odżywcze, które są dobre dla zdrowia Twojego organizmu, to jednak jedzenie go w nadmiernych ilościach może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem procesów metabolicznych, a także negatywnie wpływać na Twoje nerki.

Nadmiar białka i tłuszczu zawartych w czerwonym mięsie sprawia, że nerki stają się bardziej obciążone, a co za tym idzie spada ich skuteczność pod względem eliminowania toksyn z Twojego organizmu.

Czerwone mięso

Czerwone mięso cechuje się także wysoką zawartością puryn, które podczas produktów przemiany materii zachodzących w Twoim organizmie z kolei przekształcane są w kwas moczowy.

Substancja ta stopniowo gromadzi się w tkankach ciała i może powodować przewlekłe stany zapalne i różne dolegliwości bólowe, takie jak kamica nerkowa i dna moczanowa.

Przydatne wskazówki:

  • Zjadaj maksymalnie dwie porcje mięsa czerwonego w tygodniu.
  • Zastąp czerwone mięso jego zdrowymi wariantami, takimi jak kurczak, ryba lub indyk.

5. Wstrzymywanie moczu lub inaczej zwlekanie z wizytą w toalecie

Wstrzymywanie się z wizytą w toalecie w celu oddania moczu jest bardzo niebezpiecznym nawykiem, który może wydawać się na pozór zupełnie nieszkodliwy. Może w szybki sposób doprowadzić do powstania stanu zapalnego, który obejmie Twoje nerki.

Trzymanie moczu

I chociaż w niektórych przypadkach nie można natychmiast udać się do toalety, to zdecydowanie zalecanym posunięciem będzie zrobić to tak szybko, jak to tylko możliwe, gdy tylko odczujesz potrzebę oddania moczu.

W ten sposób będziesz w stanie zapobiec wielu potencjalnie groźnym i dokuczliwym problemom zdrowotnym.

Regularne trzymanie moczu przez długi czas zwiększa ciśnienie w Twoim układzie moczowym, sprzyja odkładaniu się kamieni nerkowych. Ponadto wpływa negatywnie zarówno na nerki, jak i na pęcherz moczowy.

Przydatne wskazówki:

  • Udaj się do toalety gdy tylko Twój organizm zasygnalizuje Ci taką potrzebę.
  • Nie pij zbyt dużych ilości płynów, gdy nie masz bezpośredniego dostępu do łazienki lub innych komfortowych możliwości oddania moczu.

6. Zażywanie leków przeciwbólowych w nadmiernych ilościach

Powszechnie występujące na rynku środki i lekarstwa redukujące ból pomagają przy okazji wielu dolegliwości. Jednak  niestety ich stosowanie wiąże się także ze skutkami ubocznymi – szczególnie istotnymi wtedy, gdy tego typu produkty zażywane są w nadmiernych ilościach.

Związki chemiczne w nich występujące muszą być metabolizowane w Twoim organizmie, głównie przez wątrobę, a następnie pozostałości tego procesu wydalane są z moczem, czyli przechodzą przez nerki.

Niestety w ogromnej liczbie przypadków często powodują różnego rodzaju problemy z nerkami i wątrobą. Dlatego też warto ograniczyć stosowanie takich leków przeciwbólowych.

Przydatne wskazówki:

  • Za wszelką cenę zmniejsz ilość zażywanych środków przeciwbólowych.
  • Jeśli to możliwe, zastąp je naturalnymi środkami zaradczymi, takimi jak napary.

Czy dostrzegasz u siebie jeden lub kilka opisanych powyżej nawyków? Jeśli tak, to postaraj się je wyeliminować z codziennego życia. Zobaczysz już wkrótce, że Twoje nerki będą Ci za to wdzięczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.