Czy zdrowa menopauza jest możliwa?
Kiedy kobieta dobiega czterdziestki, zaczyna doświadczać pewnych sygnałów znanego i przerażającego zjawiska jakim jest menopauza.
To etap w życiu kobiety, kiedy przechodzi ona przez ogromne zarówno fizyczne, jak i psychologiczne zmiany.
W tym artykule zamierzamy podzielić się kilkoma poradami jak sprawić, by menopauza była bezproblemowym oraz zdrowym etapem naszego życia.
Pomimo tego, co mówią inni, można mieć zdrową menopauzę!
Jak moja menopauza może być zdrowa?
Nikt nie może zaprzeczyć, że kiedy nadchodzi menopauza, jest to moment przełomowy w życiu kobiety, mimo, iż zawsze ona wiedziała, że kiedyś ten dzień nadejdzie.
Jednakże mimo, że menopauza jest nieunikniona, niekoniecznie musi być to trudne doświadczenie.
W rzeczywistości istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoja menopauza była okresem lekkim oraz zdrowym. Wszystko, co musisz zrobić, to zalecać się do poniższych porad:
Ćwiczenia
Być może kiedy byłaś młodsza nigdy nie lubiłaś sportu, lecz kiedy nadchodzi menopauza warto jest zdobyć się na wysiłek i ćwiczyć przynajmniej dwa razy na tydzień.
A to dlatego, że ćwiczenia fizyczne utrzymują Twoje stawy, mięśnie oraz serce w zdrowiu.
Nie zapominaj jednak, że Twój trening powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości.
Ponadto ćwiczenia fizyczne posiadają kilka innych zalet:
- Zwiększona sprawność
- Lepsze ciśnienie
- Lepsza zdolność oddychania
Poza tym możesz również wybrać spokojniejszą wersję ćwiczeń, taką jak joga czy pilates.
Jeżeli nie jest to Twoja bajka, możesz po prostu wybrać się na spacer. Wszystkie powyższe czynności przyczyniają się do zdrowej menopauzy.
Jedz warzywa i owoce
Powinnaś jeść przynajmniej 5 sztuk owoców lub warzyw dziennie, jako że jest to zdrowa zalecana dawka. To bardzo ważne, ponieważ warzywa i owoce zawierają minerały, witaminy oraz błonnik, który jest niezbędny dla dobrego zdrowia.
Ponadto warzywa i owoce zwiększają metabolizm, zawierają bardzo mało kalorii oraz zaspokajają apetyt.
Dodatkowo zmniejszają cholesterol i pomagają stracić wagę. Ważne jest, abyś jadła warzywa i owoce, które właśnie są w sezonie, aby wykorzystać jak najlepiej ich składniki odżywcze.
Utrzymuj umiarkowaną wagę dla zdrowej menopauzy
Kontrolowanie wagi jest ważne na każdym etapie życia, jednak przede wszystkim podczas menopauzy, kiedy Twoje hormony zdają się działać przeciwko Tobie.
Unikanie otyłości lub nadwagi zmniejsza ryzyko cierpienia na schorzenia sercowo-naczyniowe, stawów oraz hormonalne.
Nie wahaj się odwiedzić lekarza, aby poradzić się jaką dietę powinnaś stosować. Co więcej, nie przejadaj się, to tylko doprowadzi Cie do zdobycia kilku dodatkowych centymetrów w talii.
Zrób sobie właściwe badania
Czy wiedziałaś, że główną przyczyną śmierci podczas menopauzy jest choroba układu krążenia? Lub fakt, że przestałaś miesiączkować zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi lub macicy?
Jest niezbędne udanie się na badania ginekologiczne oraz inne, aby wykluczyć wszelkie anomalie.
Oznacza to, że wizyta u kardiologa i ginekologa powinna znaleźć się na Twojej liście priorytetów, szczególnie jeśli tego rodzaju schorzenia występowały już w Twojej rodzinie. Wszystkie powyższe kroki mają zapewnić Cię, żebyś przeszła przez ten etap życia w najlepszy możliwy sposób.
Test krwi, mammogram czy EKG mogą uratować Ci życie.
Zrezygnuj ze złych nawyków
Palisz? Pijesz za dużo kawy? Jadasz dużo przetworzonej żywności? Sugerujemy, abyś powoli zaczęła zmieniać powyższe nawyki, jako że nie są one dobre dla nikogo w żadnym wieku.
W czasie menopauzy powyższe nawyki jeszcze pogarszają sytuację.
Na przykład papierosy, nikotyna i alkohol absorbują wapno, które Twoje kości potrzebują by być zdrowe i silne. To dlatego ważne jest, abyś pozbyła się tych nawyków lub przynajmniej ograniczyła konsumpcję wymienionych rzeczy.
Poza tym fast food posiada wysoką zawartość cholesterolu, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem zawału serca.
Stosuj zbilansowaną dietę
Przykładowe produkty, które powinnaś uwzględnić w swojej diecie, aby polepszyć stan swoich kości to:
- jaja (bogate w witaminę D oraz wapno)
- nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu
- migdały
- szpinak
Dobrze jest również spożywać tłuste ryby, takie jak tuńczyk, łosoś czy sardynki, dwa razy na tydzień. Są one bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędna dla Twojego zdrowia. Ten rodzaj ryby również zawiera proteiny.
Nie zapominaj również spożywać oliwę z oliwek, orzechy i warzywa.
Śpij dobrze
Ilość wymaganego snu zależy od wieku. Na przykład średnia ilość czasu zalecana dla dorosłego to 8 godzin.
Niedosypianie niszczy Twój układ odpornościowy, jak również Twój układ nerwowy, koncentrację, koordynację ruchów oraz nastrój.
Jeżeli masz problemy z zasypianiem, wypróbuj poniższych:
- Ustal stałą porę na wybieranie się do łóżka oraz wstawanie – również w weekendy.
- Zmieniaj swój pokój oraz łóżko zgodnie z porą roku.
- Nie oglądaj telewizji przed pójściem do łóżka.
Bądź pozytywna
To prawda, iż łatwo uwierzyć, że menopauza jest wrogiem lub koszmarem dla kobiet, które przez nią przechodzą. Doświadczają one wielu zmian w organizmie oraz jest to przełomowy okres w cyklu biologicznym.
Zdecydowanie istnieję pewne aspekty, które powinnaś brać pod uwagę, na przykład to, że Twoje ciało będzie przechodzić przez wiele zmian.
Pomimo to jest bardzo istotne, abyś tryskała dobrym humorem oraz pozostała pozytywna podczas menopauzy.
Najlepsze nastawienie to bycie czynną oraz wyrażanie wdzięczności. Tylko dlatego, że przestajesz miesiączkować, nie oznacza to, że Twoje życie również się kończy. Powinnaś korzystać jak najwięcej z lat dojrzałości!
Będziesz mieć czas oraz okazje, aby wybrać to, co Ci się podoba oraz pozostawić za sobą to, czego nie lubisz.
Otocz się ludźmi, którzy Cię kochają oraz rozumieją, pozwól sobie na szaleństwa, postaw w końcu swoją osobę na pierwszym miejscu oraz ciesz się życiem!
Menopauza to również idealny czas na spełniony oraz zdrowy seks ze swoim partnerem, bez zamartwiania się o swoje siwe włosy czy zmarszczki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sleep Foundation. Menopause and Sleep. (2020). Recuperado el 14 de septiembre de 2020. https://www.sleepfoundation.org/articles/menopause-and-sleep
- Mayo Clinic. Caffeine and menopause symptoms: Is there a link?. (2017). Recuperado el 14 de septiembre de 2020. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/expert-answers/menopause-symptoms-caffeine/faq-20119077
- American Association of Retired Persons. Got Meno-gut? How to Lose the Belly Menopause Brings. (2018). Recuperado el 14 de septiembre de 2020. https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2018/weight-loss-menopause-belly.html
- British Dietetic Association. Menopause and diet: Food Fact Sheet. Recuperado el 14 de septiembre de 2020. https://www.bda.uk.com/resource/menopause-diet.html