Zazdrość między rodzeństwem - jak sobie z nią radzić?

Chociaż w określonym momencie może pojawić się zazdrość, dziecko wychowane w miłości i szacunku, mające dobry kontakt z rodzicami, którego tak potrzebuje, będzie lepiej przygotowane na przyjęcie rodzeństwa.
Zazdrość między rodzeństwem - jak sobie z nią radzić?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zazdrość miedzy rodzeństwem jest powszechna i normalna. W przypadku dziecka, które było jedynakiem przez kilka lat, pojawienie się brata lub siostry może je zaskoczyć. Tym bardziej, że cała uwaga rodziców i innych dorosłych w rodzinie skupia się teraz na nowym członku rodziny.

Podczas gdy rodzice zastanawiają się, czy będą kochać drugie dziecko tak samo jak pierwsze, u dzieci pojawia się odwrotna obawa: “Czy moi rodzice przestaną mnie kochać?”. Wątpliwości mogą być większe u małych dzieci, ale pojawiają się również wśród starszych dzieci, a nawet u nastolatków.

Fakt, że zazdrość między rodzeństwem jest naturalna, nie oznacza, że ​​musimy pozostawić cierpiące dzieci same sobie. Nie możemy też zaniedbać dziecka, które pojawiło się w rodzinie. Musimy zrównoważyć rodzicielską uwagę i dzielić się miłością, którą mamy tak, aby wszystkie dzieci były zdrowe i szczęśliwe.

Przygotuj dzieci na przybycie rodzeństwa

Wysiłek, aby opanować zazdrość między rodzeństwem zaczyna się jeszcze przed drugą lub trzecią ciążą w rodzinie.

Oznacza to, że praca zaczyna się od pierwszego dziecka. Wszystko zależy od tego, jak zostało ono wychowane. Jeśli zapewniliśmy mu całą miłość, czas, kontakt i szacunek, którego tak potrzebuje, będzie bardziej przygotowane na dzielenie się swoimi rodzicami z nowym członkiem rodziny.

Mama w ciąży.

Od pierwszego momentu, kiedy przekazujemy dziecku wiadomość, że mama jest w ciąży, powinno być częścią tego procesu. Miłość między rodzeństwem nie powstaje sama z siebie, nie jest dziedziczona w genach, ani też nie wynika automatycznie z faktu bliskiego pokrewieństwa. To rodzice muszą zadbać o zasianie uczucia, aby kiełkowało ono w ramach codziennej koegzystencji.

Miłość do brata lub siostry kultywowana jest od pierwszych miesięcy ciąży. Być może dobrze byłoby zabrać dziecko na jedno z badań lekarskich, podczas których wykonuje się USG płodu i gdzie będzie mogło zobaczyć brata czy siostrę.

Może także uczestniczyć w ćwiczeniach stymulacji prenatalnej lub uczestniczyć w wyborze imienia dziecka. Zbliżanie dzieci do rodzeństwa, które się wkrótce narodzi, jest obowiązkiem rodziców.

Kiedy rośnie zazdrość między rodzeństwem

Dzieci powinny wiedzieć, że nowe dziecko pojawia się i już zostanie w rodzinie na zawsze. I chociaż, w pierwszych miesiącach, być może monopolizują uwagę rodziców, to gdy podrosną, stopniowo stają się towarzyszami zabaw.

Nawet, jeśli między rodzeństwem jest duża różnica wieku, może zaistnieć miedzy nimi przestrzeń do dzielenia się i miejsce na dobre relacje, a nie zazdrość. Aby to jednak osiągnąć, kluczową rolę odgrywają rodzice.

Rodząca się zazdrość powstaje, ponieważ dzieci zastanawiają się nad swoim miejscem w rodzinie i w sercach rodziców. Dlatego najczęściej starszy brat zazdrości młodszemu, ale zdarza się też na odwrót.

To rodzice muszą zapewnić bezpieczeństwo i zaufanie wszystkim dzieciom. Wszyscy są kochani, a ich potrzeby i szczególne wymagania powinny być spełnione. Celem jest zminimalizowanie szans, że pojawi się zazdrość miedzy rodzeństwem.

Strategie zarządzania zazdrością

Zazdrość między rodzeństwem objawia się na wiele sposobów. Może to być furia lub złe zachowanie, regresje do wcześniejszych etapów rozwoju, kłótnie i pojedynki.

Kłótnia dzieci.

Jednak rodzice mogą zminimalizować szanse na zazdrość. Oto niektóre strategie:

  • Każde dziecko powinno być odpowiednio zadbane i kochane, biorąc pod uwagę jego osobowość i indywidualne cechy.
  • Rodzice powinni tworzyć miejsca do spotkań i wspólnego spędzania czasu dla wszystkich dzieci.
  • Muszą istnieć granice i zasady zachowania między rodzeństwem. Bez względu na to, jak bardzo się zezłościły, nie mogą przestać rozmawiać, iść spać bez pożegnania ani się obudzić bez wzajemnego powitania. Nie mogą też nawzajem się obrażać lub znieważać i traktować bez szacunku, ani uciekać się do fizycznej przemocy, aby rozwiązywać swoje konflikty.
  • Trzeba zapewnić chwile, w których rodzice osobiście zajmują się potrzebami każdego dziecka.
  • Musisz wyjaśnić dzieciom, że nie kochasz jednego dziecka bardziej niż drugiego. Jednak powiedzenie tego nie jest wystarczające: dzieci muszą to widzieć na co dzień.
  • Rodzice powinni unikać preferencyjnego traktowania jednego lub drugiego dziecka.
    Ponadto porównania między dziećmi są absolutnie zabronione.
  • Jeśli dzieci walczą ze sobą, rodzice powinni unikać uciekania się do przemocy. Musisz dać im narzędzia, aby mogły same rozwiązać swoje nieporozumienia.

Kiedy zazdrość między rodzeństwem przekształca się w otwartą rywalizację, a nawet fizyczne konfrontacje, należy poszukać wsparcia terapeuty lub psychologa. Powinnaś także szukać pomocy, jeśli jedno z dzieci zamknie się w postawie regresywnej, depresyjnej lub agresywnej.

Końcowa refleksja

Szacunek dla indywidualności każdego dziecka jest niezbędny, aby wyeliminować zazdrość między rodzeństwem. Podobnie, to rodzice powinni kultywować miłość i szacunek wśród swoich dzieci.

Szczęśliwe rodzeństwo.

Dziecko, które otrzymało miłość i szacunek od swoich rodziców, jest w zasadzie szczęśliwym dzieckiem. Jeśli rodzice dzielili z nim czas i zabawy, poświęcając mu uwagę, nie będzie wątpić w ich uczucia.

Nauczyło się odnosić do swoich rodziców z ufnością i na pewno nauczy się tego samego w stosunku do rodzeństwa.

Z kolei rodzice są odpowiedzialni za poświęcenie tej samej jakości czasu, miłości i szacunku kolejnym dzieciom. To nie gwarantuje, że nie będzie momentów dyskusji, a nawet walk między rodzeństwem. Ale będą w stanie rozstrzygnąć swoje różnice, mając pewność, że mają zagwarantowane miejsce w sercach swoich rodziców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.