Zawał serca - 8 objawów pojawiających się miesiąc przed
Problemy zdrowotne mają rozmaitą formę i różny stopień zagrożenia, jakie stwarzają. Problemy z sercem oraz zawał serca z całą pewnością zaliczają się do tych najgorszych.
Okazuje się jednak, że wiele przypadłości oraz wypadków takich jak zawał serca, można by spokojnie uniknąć, gdybyśmy tylko zechcieli posłuchać tego, co ma nam do powiedzenia nasze ciało.
Choć może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, już na miesiąc przed atakiem serca, organizm zaczyna informować nas o tym, że coś jest nie tak. Podamy Ci osiem objawów, których nie wolno ignorować.
Jeżeli występują one u Ciebie, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem.
1. Zbliżający się zawał serca a uczucie przemęczenia
Przemęczenie to problem, który dotyka wielu z nas i niekoniecznie musi świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Okazuje się jednak, że nie należy go ignorować. Może być sygnałem ostrzegawczym, że zbliża się zawał serca – zwłaszcza w przypadku kobiet.
Jest to rodzaj przemęczenia nie mającego związku z ćwiczeniami fizycznymi ani z wysiłkiem umysłowym. Co więcej, znacznie nasila się pod koniec dnia. Sprawia to z czasem, że nawet najprostsze zadania wydają się czasem ponad siły i niemożliwe do wykonania.
2. Ból brzucha
Bóle brzucha, zwłaszcza w górnej jego części, podobnie jak mdłości nawet w przypadku pustego żołądka oraz opuchlizna brzucha mogą stanowić objawy poprzedzające zawał serca.
Jest tak dlatego, że złe samopoczucie i problemy żołądkowe mają związek z pracą naszego serca. Ten rodzaj dolegliwości zwiększa swoją intensywność w miarę wysiłku fizycznego.
3. Problemy ze snem
Zaburzenia snu i problemy z zasypianiem również mogą być powiązane z dolegliwościami serca. Bezsenność jest jednym z objawów świadczącym o najwyższym ryzyku. Często towarzyszy jej niepokój i zaburzenia koncentracji. Zazwyczaj jest to zjawisko częstsze u kobiet niż u mężczyzn.
Jeżeli masz problemy z sercem, znacznie trudniej będzie Ci zasnąć. Co więcej, będziesz się budzić w nocy zupełnie bez powodu – czasem nawet w bardzo gwałtowny sposób.
4. Przyśpieszony oddech
Przyśpieszony oddech to kolejny z objawów, które pojawiają się na miesiąc lub nawet na kilka miesięcy przed tym jak występuje u nas zawał serca.
W większości przypadków towarzyszą mu zawroty głowy i uczucie braku powietrza. Dzieje się tak dlatego, że praca naszego serca ma bezpośredni wpływ na oddychanie.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Palpitacje serca – 6 rzadko występujących przyczyn
5. Wypadanie włosów
Przyśpieszone lub nadmierne wypadanie włosów to jeden z objawów ostrzegawczych świadczących o tym, że zbliża sie zawał serca. Pojawia się zwłaszcza u mężczyzn, ale może wystąpić również u kobiet.
Należy pamiętać również o tym, że wypadanie włosów wskazuje na wysoki poziom kortyzolu w organizmie – jest to hormon znany jako “hormon stresu”. Jeżeli wypadanie włosów jest związane z tą właśnie przyczyną, pojawią się u nas zakola.
6. Zmiany w pulsie i palpitacje serca
Gdy nasz puls staje się nieregularny bądź na moment się przerywa, jest to objaw, którego nie wolno nam ignorować. Jest to cecha bardziej powszechna u mężczyzn niż u kobiet. Te drugie często doświadczają w takich sytuacjach paniki i niepokoju.
Objawy tego typu pojawiają się bez ostrzeżenia. Mogą przybrać formę arytmii serca bądź tachykardii.
- Jeżeli chorujemy na miażdżycę, tachykardia może się pojawić po ćwiczeniach i wysiłku fizycznym.
- Ogólnie rzecz biorąc, objawy trwają od 1 do 2 minut.
- Jeżeli jednak przedłużą się ponad 2 minuty, mogą się pojawić zawroty głowy i uczucie osłabienia.
7. Nadmierne pocenie się
Nadmierne pocenie się, zarówno w dzień jak i w nocy również stanowi objaw powiązany z atakiem serca. Objaw ten jest znacznie częstszy u kobiet niż u mężczyzn.
Należy być bardzo ostrożnym i wyczulonym na pojawienie się tego objawu, ponieważ wiele kobiet w dojrzałym wieku myli pocenie się z objawami typowymi dla menopauzy. U mężczyzn również może się pojawić pocenie się wskazujące na zbliżający się zawał serca.
Jest to pot zimny i lepki, bardzo podobny do tego, który pojawia się w przypadkach przeziębienia. Pojawia się niezależnie od panującej w otoczeniu temperatury i niezależnie od zajęć, jakie wykonujemy.
Potliwość jest często tak intensywna, że czasami z rana kołdra i prześcieradło są wręcz mokre. Nie należy tego ignorować.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Menopauza: Naturalny etap w życiu każdej kobiety
8. Bóle w klatce piersiowej
Zarówno rodzaj bólu jak i intensywność, z jaką się pojawia jest całkiem odmienny w przypadku kobiet i mężczyzn.
U mężczyzn jest on na przykład bardzo częsty, u kobiet jednak występuje jedynie w około 30% przypadków.
- Ból w klatce piersiowej wskazujący na zbliżający się zawał serca zaczyna się od rąk. Najczęściej od lewej ręki, ale nie zawsze tak jest.
- Bywa, że ból pojawia się również w podbródku, gardle, w okolicach ramion, szyi i żołądka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Singh, R. B., Kartik, C., Otsuka, K., Pella, D., & Pella, J. (2002). Brain-heart connection and the risk of heart attack. Biomed Pharmacother. https://doi.org/WOS:000180216900004
- Falk, E. (2006). Pathogenesis of Atherosclerosis. Journal of the American College of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2005.09.068