Zatrzymywanie wody w organizmie – to Twój problem?
Zatrzymywanie wody jest powszechnym problemem u kobiet. Stan ten rozwija się, gdy organizm zaczyna zatrzymywać więcej wody niż powinien. Jego objawy pojawiają się zwykle przy innych dolegliwościach, takich jak problemy z nerkami, sercem lub wątrobą.
Czasami zatrzymywanie wody może być spowodowane otyłością, siedzącym trybem życia, cyklami menstruacyjnymi i dietą o wysokiej zawartości soli. Może również wystąpić podczas menopauzy i ciąży.
Objawy mogą być łagodniejsze lub cięższe, w zależności od ilości wody zatrzymanej przez organizm. Jeśli czujesz się wzdęty, masz trudności z odchudzaniem lub przybierasz na wadze, to najprawdopodobniej cierpisz na to schorzenie.
Jeśli podejrzewasz, że masz problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, poniższe wskazówki mogą pomóc w wykryciu i zapobieganiu tej sytuacji.
Zatrzymywanie wody w organizmie – objawy
Objawy mogą się od siebie różnić w zależności od lokalizacji i ilości zatrzymanej wody. Do najczęstszych należą jednak:
Obrzęk
- Spójrz na swoje stopy i nogi. Są to pierwsze miejsca, w których można zauważyć problem zatrzymywania się wody. Niezwykle ciężkie, spuchnięte i zmęczone nogi są wyraźnym znakiem ostrzegawczym.
- Opuchnięte kostki to kolejna oznaka zatrzymywania wody. Twoje kostki są bardzo wrażliwe na tę dolegliwość. Dlatego zdarza się, że puchną i możesz poczuć, że Twoje buty są nieco za ciasne.
- Powinieneś również zwrócić uwagę na swoje ręce i nadgarstki. Jeśli masz problem z założeniem pierścionka, bransoletki lub zegarka, jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, że Twoje ciało zatrzymuje zbyt duże ilości wody.
- Opuchnięta twarz może być kolejnym objawem. Jeśli zwykle jesteś dość szczupły z natury, ale zauważysz, że Twoje policzki stały się nieco większe, może to być znak, że coś jest nie tak.
- Brzuch jest jednym z najbardziej dotkniętych obszarów, jeśli cierpisz na zatrzymywanie wody. Obrzęk jest naprawdę zauważalny. Wyglądasz grubiej, a w ciągu dnia Twój brzuch się jeszcze bardziej powiększa.
Ból stawów
Obserwuj, czy nie pojawia się u Ciebie obrzęk stawów i innych obszarów, wspomnianych powyżej. Sprawdź, czy nie odczuwasz bólu w tych miejscach oraz w stawach.
Jeśli męczy Cię ciągły ból, który czujesz również podczas stania lub siedzenia przez dłuższy czas, jest to oznaka zatrzymywania wody w organizmie.
Wgłębienia w skórze
Ten objaw oznacza, że po naciśnięciu na skórę możesz zauważyć, że w miejscu nacisku pozostał ślad. Dobrym przykładem są ślady, które zostają po noszeniu skarpet lub pończoch.
Jeśli ta część garderoby zazwyczaj idealnie pasuje, a ostatnio zauważyłeś widoczne ślady po ich zdjęciu, najprawdopodobniej Twoje nogi lub kostki są opuchnięte.
Co więcej, jeśli naciśniesz palcem na spuchnięty obszar i utworzy się na nim wgłębienie, które utrzyma się przez jakiś czas, może to być spowodowane retencją wody. Nazywa się to obrzękiem wżerowym.
Zobacz również: Ziołowe herbaty na zapalenie pęcherza
Waga
Jeśli Twój organizm zatrzymuje dużo wody, możesz przybrać na wadze. Jeśli ćwiczysz i w ostatnim czasie nie jadłeś produktów innych niż zwykle, a przytyłeś, powodem może być zatrzymywanie wody w organizmie.
Waż się codziennie, szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych. Śledź wszelkie zmiany w wadze i Twoim wyglądzie.
Zapobieganie zatrzymywaniu wody
- Stosuj dietę o niskiej zawartości sodu. Słone i nadmiernie przyprawione potrawy zwiększają prawdopodobieństwo zatrzymywania wody w organizmie.
- Nie jedz niezdrowego jedzenia. Niezdrowe produkty zawierają dużo soli i substancji chemicznych.
- Unikaj siedzącego trybu życia i zacznij ćwiczyć. Aktywność fizyczna pozwala organizmowi wyeliminować toksyny. Jeśli się ich nie pozbędziesz, mogą one sprawić, że Twój problem z zatrzymywaniem wody będzie jeszcze większy.
- Jeśli masz tendencję do stresowania się lub żyjesz pod dużą presją, zalecamy zmniejszenie ilości pracy. Te dwa czynniki sprawiają, że zatrzymywanie wody w organizmie jest o wiele bardziej uciążliwe.
- Jeśli pracujesz w biurze, siedząc przy biurku, to co 30 minut powinieneś od niego wstać. Pomaga to na zatrzymywanie wody w nogach, stopach i kostkach.
Jeśli uważasz, że cierpisz na tę dolegliwość, najlepiej jest udać się do lekarza i powiedzieć mu o swoich objawach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Besharat, S., Grol-Prokopczyk, H., Gao, S., Feng, C., Akwaa, F., Gewandter, J (2021) Peripheral edema: A common and persistent health problem for older Americans. Plos one; 16(12): e0260742. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8675752/
- Gasparis, A., Kim, P., Dean, S., Khilnani, N., Labropoulos, N. (2020) Diagnostic approach to lower limb edema. Phlebology; 35(9): 650–655. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7536506/
- Harvard Health Publishing (2022). Edema. Consultado el 28 de febrero de 2024. https://www.health.harvard.edu/a_to_z/edema-a-to-z
- Harvard Health Publishing (2019). Fluid retention: What it can mean for your heart. Consultado el 28 de febrero de 2024. https://www.health.harvard.edu/heart-health/fluid-retention-what-it-can-mean-for-your-heart
- Institute for Quality and Efficiency in Health Care IQWiG (2016) Causes and signs of edema. InformedHealth.org. Consultado el 1 de marzo de 2024. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/
- McGraw Hill Medical (s/f). Dolor y edema de las articulaciones. McGraw Hill Medical. Consultado el 1 de marzo de 2024. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430975/
- Patel SK, Surowiec SM. (2023).Venous Insufficiency. StatPearls. Consultado el 1 de marzo de 2024. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430975/