Napary ściągające - bardzo pomocne w zatrzymaniu biegunki

Zioła o właściwościach ściągających zostały wykorzystane jako adiuwanty w celu powstrzymania biegunki. Które są najbardziej polecane? Odkryj je!
Napary ściągające - bardzo pomocne w zatrzymaniu biegunki
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 05 listopada, 2022

Napary ściągające często stosowane są jako uzupełnienie mające na celu zatrzymać biegunkę. Chociaż ważne jest ustalenie przyczyny tego problemu, aby właściwie sobie z nim poradzić, niektóre rośliny pomagają przyspieszyć proces regeneracji.

W szczególności są przydatne w leczeniu utraty płynów i minerałów, regulowaniu wydzielania i wspieraniu prawidłowego funkcjonowania jelit. Wynika to w dużej mierze z udziału związków fenolowych, garbników i substancji przeciwdrobnoustrojowych, które przyczyniają się do równowagi funkcji przewodu pokarmowego.

Które są najbardziej polecane? Dowiedz się, czytając ten artykuł.

Najlepsze napary ściągające na biegunkę

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jak działają napary ściągające. Środek ściągający odnosi się do substancji zdolnej do ujędrniania lub napinania tkanki. W tym konkretnym przypadku związki roślinne łagodzą podrażnienia w tkance jelitowej, tonizując ją i zapewniając działanie ochronne przed patogenami.

Spowalniają też ruchy jelit oraz zmniejszają częstotliwość i objętość wypróżnień. W związku z tym artykuł opublikowany w Pharmacognosy Magazine wyjaśnia, że głównie polifenole – a zwłaszcza taniny – są odpowiedzialne za cierpkość ziół. Dlatego warto wybierać takie, które mają obfitą podaż tych substancji.

Rola garbników w leczeniu biegunki

Taniny to rozpuszczalne w wodzie związki fenolowe charakteryzujące się działaniem ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Jak szczegółowo opisano w publikacji w Biomolecules, ich główną funkcją jest ochrona roślin przed atakiem owadów i grzybów.

Ponadto jest to składnik, który powoduje gorzki smak i szorstkie, suche uczucie podczas degustacji niektórych owoców i ziół. Jeśli chodzi o efekty lecznicze, znane są one ze swojego działania przeciw biegunce. Ponieważ mają zdolność osuszania i opróżniania wydzieliny śluzowej, ruchy jelit mają tendencję do spowalniania.

Z tego powodu są obecnie wykorzystywane do produkcji suplementów przeciwbiegunkowych. Badanie udostępnione przez Revista Española De Enfermedades Digestivas wykazało, że taninian żelatyny – suplement na bazie taniny – pomógł zmniejszyć konsystencję i liczbę stolców u dzieci z ostrą biegunką.

Najbardziej polecane napary ściągające

Spożywanie naparów ściągających może złagodzić objawy w przypadku ostrej biegunki. W przypadku ciężkich epizodów lub towarzyszących im objawów, takich jak gorączka, wymioty i osłabienie, najlepiej udać się do lekarza.

Biblioteka informacji zdrowotnych PeaceHealth zauważa, że najczęściej używane zioła na biegunkę ze względu na zawartość garbników i działanie ściągające to:

  • Liście i korzenie jeżyny
  • Liście borówki
  • Czerwone maliny

Wspomina również o innych opcjach, takich jak rumianek, geranium i chleb świętojański. Jaką funkcję pełnią one w organizmie? Czy istnieją dowody na ich działanie? Zobaczmy szczegółowo, co mówi na ten temat nauka i jak można je przygotować.

1. Liście lub korzenie jeżyny

Jeżyna, której naukowa nazwa to Rubus fruticosus, jest rośliną znaną z obfitej zawartości garbników, kwasu galusowego, witaminy C, pektyn i żelaza. Publikacja zgłoszona przez Pharmacognosy Reviews podaje, że jej korzenie, w szczególności, były stosowane jako adiuwant przeciwko biegunce.

Ponadto w czasopiśmie Molecules doniesiono, że kora korzenia i liście tej rośliny mają potencjał ściągający, co nadaje jej właściwości przeciwbiegunkowe.

Owoce leśne.
Jeżyny mają wysokie stężenie substancji przeciwutleniających, w tym garbników.

Składniki

  • 1 łyżka liści lub korzeni jeżyny (10 gramów)
  • 2 szklanki wody (500 mililitrów)

Instrukcje

  1. Wrzuć liście lub korzeń jeżyny do garnka z wrzącą wodą
  2. Przykryj i pozostaw na 10 do 15 minut
  3. Następnie przefiltruj napar przez sitko
  4. Pij 2 lub 3 filiżanki dziennie

2. Liście czarnej borówki

Badanie udostępnione za pośrednictwem Frontiers in Pharmacology wykazało, że zarówno liście, jak i owoce czarnej borówki (V. myrtillus) są bogate w garbniki. W rzeczywistości polecany jest cały rodzaj Vaccinium.

Szacuje się, że do 10% liści zawiera tę pożądaną substancję. Stąd właściwości ściągające i przeciwbiegunkowe rośliny.

Owoce czarnej borówki
Już sam kolor borówki świadczy o jej kompozycji, bogatej w taniny.

Składniki

  • 1 łyżka pokruszonych liści borówki (10 gramów).
  • 2 szklanki wody (500 mililitrów).

Instrukcje

  1. Włóż liście borówki do garnka z dwiema szklankami wody
  2. Gotuj na małym ogniu przez 5 minut i wyjmij
  3. Odstawi napar na 10 minut i przelej przez sitko
  4. Pij 2 filiżanki dziennie, aż poczujesz poprawę

3. Liście czerwonej maliny

Liście czerwonej maliny (Rubus idaeus) stosowane są w medycynie tradycyjnej w celu zmniejszenia wzdęć brzucha i biegunki. W publikacji w czasopiśmie Antioxidants dostrzeżono ich potencjał łagodzenia objawów łagodnej biegunki.

Maliny
Maliny należą do tej samej rodziny co jeżyny.

Składniki

  • 1 łyżka liści czerwonych malin (10 gramów).
  • 2 szklanki wody (500 mililitrów).

Instrukcje

  1. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie dodaj liście malin.
  2. Pozostaw napar przez 10 minut do zaparzenia i przefiltruj przez sitko.
  3. Pij 2 lub 3 filiżanki dziennie, aż poczujesz ulgę.

4. Rumianek

Jedną z najpopularniejszych herbat o właściwościach ściągających jest rumianek. Zestawienie badań opisanych w Molecular Medicine Reports stwierdza, że wysoka zawartość flawonoidów i terpenoidów sprzyja łagodzeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Badanie na szczurach opublikowane w Journal of Ethnopharmacology wykazało, że roślina ta ma właściwości przeciwbiegunkowe i przeciwutleniające. Chociaż potrzebne są badania kliniczne na ludziach, odkrycia te sugerują, że roślina ma potencjał w łagodzeniu tego problemu trawiennego.

Herbata rumiankowa.
Rumianek był używany od czasów starożytnych na problemy trawienne.

Składniki

  • 1 łyżka suszonego rumianku (10 gramów).
  • 1 szklanka wody (250 mililitrów).

Instrukcje

  1. Suszony rumianek wsyp do kubka wrzącej wody.
  2. Przykryj napój i pozostaw na 10 minut.
  3. Po tym czasie przefiltruj przez sitko i wypij.
  4. Powtarzaj 2 lub 3 razy dziennie, jeśli objawy się utrzymują.

5. Geranium

W tradycyjnej medycynie geranium jest znanym środkiem ściągającym i łagodzącym zaburzenia trawienia. Przyrządzony z niego napar służy do zatrzymywania epizodów biegunki oraz przeciwdziałania utracie płynów i soli mineralnych.

Badanie przeprowadzone na zwierzętach wykazało, że ekstrakt z liści geranium ma właściwości przeciwbiegunkowe i przeciwdziałające tworzeniu się gazów, przypisywane zawartości taniny.

Pelargonie.
Pelargonie mogą modyfikować perystaltykę, czyli częstotliwość wypróżnień.

Składniki

  • 1 łyżka liści geranium (10 gramów).
  • 2 szklanki wody (250 mililitrów).

Instrukcje

  1. Suszone geranium wlej do kubka wrzącej wody.
  2. Przykryj napar i pozostaw na 10 minut.
  3. Następnie przefiltruj.
  4. Jeśli biegunka nie ustępuje, pij do 2 filiżanek dziennie.

6. Karob

Z kory chleba świętojańskiego można przygotować napar ściągający i przeciwzapalny, idealny do łagodzenia biegunek i stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym. Publikacja w International Journal of Molecular Sciences wyszczególnia, że dojrzałe strąki chleba świętojańskiego zawierają garbniki, aktywny związek, który pomaga łagodzić biegunkę.

Chleb świętojański.
Strąki chleba świętojańskiego mają wysoką koncentrację tanin.

Składniki

  • 1 łyżka proszku chleba świętojańskiego (10 gramów).
  • 2 szklanki wody (250 mililitrów).

Instrukcje

  1. Wsyp proszek chleba świętojańskiego do dwóch szklanek wrzącej wody.
  2. Pozostaw do zaparzenia przez 10 minut, aż osiągnie temperaturę odpowiednią do spożycia.
  3. Pij napar raz dziennie.

Zalecenia dotyczące bezpiecznego spożywania naparów ściągających

Spożywanie naparów ściągających na biegunkę jest ogólnie bezpieczne dla większości ludzi. Jako środek zaradczy przyjmowany doraźnie, w umiarkowanych ilościach, zwykle nie powoduje skutków ubocznych.

Eksperci zalecają jednak unikanie jego używania w następujących przypadkach:

  • U małych dzieci
  • W czasie ciąży i laktacji
  • U pacjentów z chorobami wątroby lub nerek
  • Osoby leczone m.in. lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi, przeciwdepresyjnymi.

Ponieważ zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami lub suplementami, przed przystąpieniem do ich spożycia należy skonsultować się z lekarzem. Czasami działanie może zostać zahamowane. Oba przypadki niosą ze sobą zagrożenie dla zdrowia.

O czym należy pamiętać o ściągających naparach na biegunkę?

Taniny zawarte w niektórych roślinach leczniczych można stosować w naparach w celu przyspieszenia łagodzenia biegunki. Mimo to napoje te nie powinny być lekiem pierwszego wyboru przeciwko temu objawowi. Aby zdecydować się na skuteczniejsze działania terapeutyczne, konieczne jest ustalenie jego przyczyny.

Lekarz może zasugerować zmianę diety, spożywanie doustnych napojów nawadniających i odpoczynek w celu przezwyciężenia tego problemu. W razie potrzeby leczenie może obejmować leki przeciwbiegunkowe.

Napary powinny być jedynie uzupełniające.
[/atomik-in-text].


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Romm, A., Ganora, L., Hoffmann, D., Yarnell, E., Abascal, K., & Coven, M. (2010). Fundamental Principles of Herbal Medicine. In Botanical Medicine for Women’s Health (pp. 24–74). Elsevier. https://doi.org/10.1016/b978-0-443-07277-2.00003-9
  • Han X, Jiang H, Zhang D, Zhang Y, Xiong X, Jiao J, Xu R, Yang M, Han L, Lin J. A Novel Quantitative Prediction Approach for Astringency Level of Herbs Based on an Electronic Tongue. Pharmacogn Mag. 2017 Jul-Sep;13(51):492-497. doi: 10.4103/pm.pm_455_16. Epub 2017 Jul 19. PMID: 28839378; PMCID: PMC5551371.
  • Szczurek A. Perspectives on Tannins. Biomolecules. 2021 Mar 16;11(3):442. doi: 10.3390/biom11030442. PMID: 33809775; PMCID: PMC8002309.
  • Chung KT, Wong TY, Wei CI, Huang YW, Lin Y. Tannins and human health: a review. Crit Rev Food Sci Nutr. 1998 Aug;38(6):421-64. doi: 10.1080/10408699891274273. PMID: 9759559.
  • Esteban Carretero J, Durbán Reguera F, López-Argüeta Alvarez S, López Montes J. A comparative analysis of response to vs. ORS + gelatin tannate pediatric patients with acute diarrhea. Rev Esp Enferm Dig. 2009 Jan;101(1):41-8. English, Spanish. doi: 10.4321/s1130-01082009000100005. PMID: 19335032.
  • Verma R, Gangrade T, Punasiya R, Ghulaxe C. Rubus fruticosus (blackberry) use as an herbal medicine. Pharmacogn Rev. 2014 Jul;8(16):101-4. doi: 10.4103/0973-7847.134239. PMID: 25125882; PMCID: PMC4127818.
  • Zia-Ul-Haq M, Riaz M, De Feo V, Jaafar HZ, Moga M. Rubus fruticosus L.: constituents, biological activities and health related uses. Molecules. 2014 Jul 28;19(8):10998-1029. doi: 10.3390/molecules190810998. PMID: 25072202; PMCID: PMC6271759.
  • Vaneková Z, Rollinger JM. Bilberries: Curative and Miraculous – A Review on Bioactive Constituents and Clinical Research. Front Pharmacol. 2022 Jun 29;13:909914. doi: 10.3389/fphar.2022.909914. PMID: 35847049; PMCID: PMC9277355.
  • Ferlemi AV, Lamari FN. Berry Leaves: An Alternative Source of Bioactive Natural Products of Nutritional and Medicinal Value. Antioxidants (Basel). 2016 Jun 1;5(2):17. doi: 10.3390/antiox5020017. PMID: 27258314; PMCID: PMC4931538.
  • Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010 Nov 1;3(6):895-901. doi: 10.3892/mmr.2010.377. PMID: 21132119; PMCID: PMC2995283.
  • Sebai H, Jabri MA, Souli A, Rtibi K, Selmi S, Tebourbi O, El-Benna J, Sakly M. Antidiarrheal and antioxidant activities of chamomile (Matricaria recutita L.) decoction extract in rats. J Ethnopharmacol. 2014 Mar 14;152(2):327-32. doi: 10.1016/j.jep.2014.01.015. Epub 2014 Jan 22. PMID: 24463157.
  • Amabeoku, G.. (2009). Antidiarrhoeal activity of Geranium incanum Burm. f. (Geraniaceae) leaf aqueous extract in mice. J Ethnopharmacol. 123. 190-3. 10.1016/j.jep.2009.02.015.
  • Goulas V, Stylos E, Chatziathanasiadou MV, Mavromoustakos T, Tzakos AG. Functional Components of Carob Fruit: Linking the Chemical and Biological Space. Int J Mol Sci. 2016 Nov 10;17(11):1875. doi: 10.3390/ijms17111875. PMID: 27834921; PMCID: PMC5133875.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.