Zatrucie pokarmowe lub grypa żołądkowa: jak je od siebie odróżnić?

Przyczyny grypy żołądkowej i zatruć pokarmowych są zupełnie inne. Grypa rozwija się pod wpływem wirusa, a zatrucie po infekcji bakterią lub jej toksynami.
Zatrucie pokarmowe lub grypa żołądkowa: jak je od siebie odróżnić?

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2023

Zatrucie pokarmowe i grypa żołądkowa mają wiele podobieństw, ale także kilka różnic, które należy wziąć pod uwagę. W zależności od przyczyny choroby leczenie wygląda inaczej, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy ma kluczowe znaczenie.

Pokażemy Ci różnice między tymi dwoma stanami, nie tylko pod względem ich przyczyn, ale także konsekwencji i rokowania. Pamiętaj, że w wielu przypadkach będziesz potrzebować porady lekarza – w przeciwnym razie narażasz swoje zdrowie na ryzyko.

Skąd się bierze grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa to choroba zwykle wywoływana przez wirus, który powoduje zapalenie przewodu pokarmowego, przejawiające się problemami na poziomie żołądka i jelit. Ta zakaźna patologia często prowokuje wymioty, biegunkę i ból brzucha.

Należy również zaznaczyć, że jest to choroba zakaźna, która może przenosić się między osobami pozostającymi w bliskim kontakcie. Wirus rozprzestrzenia się za pomocą mikrokropelek, wydalanych podczas mówienia. Możliwe jest również zakażenie poprzez użycie zanieczyszczonych przedmiotów.

Grypa żołądkowa może się rozwinąć po kontakcie z kilkoma wirusami. Norowirusy często atakują młodsze dzieci, podobnie jak rotawirusy. Dowodem na to jest badanie opublikowane w czasopiśmie Praxis. Jednak u dorosłych znacznie częściej występują astrowirusy i adenowirusy. Niektóre rodzaje koronawirusów również mogą powodować tę chorobę.

Wirusy grypy żołądkowej.
Wirusy wywołujące grypę żołądkową są bardzo zróżnicowane, od rotawirusów po niektóre rodzaje koronawirusów.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj: Wirusy – dlaczego stają się coraz silniejsze

Objawy grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa zwykle powoduje ból brzucha, biegunkę i wymioty. Jednak stosunkowo często dolegliwościom tym towarzyszą dreszcze i gorączka, gdy organizm próbuje zabić wirusa powodującego chorobę. Ponadto pacjenci często skarżą się na bóle mięśni.

Należy dokładnie monitorować objawy odwodnienia. Czasami pacjent nie jest w stanie przyjmować płynów ze względu na wymioty, co grozi deficytem wody w organizmie. Pamiętaj, że ten stan może poważnie zagrażać życiu, więc uważaj na objawy ostrzegawcze.

Co powoduje zatrucie pokarmowe?

W przeciwieństwie do grypy żołądkowej, za zatrucie pokarmowe winę ponoszą bakterie lub pierwotniaki. Źródłem infekcji jest mikroorganizm lub jego toksyna, która podrażnia i powoduje stan zapalny błony śluzowej przewodu pokarmowego. W wielu sytuacjach ten proces generuje symptomatologię podobną do opisanej wyżej.

Najczęstsze zatrucia powodują bakterie z rodzaju Clostridium. Jednak bardzo często dochodzi do nich również po zakażeniu Salmonellą.

Według badań opublikowanych w „ Przeglądzie Epidemiologicznym ” w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań wywołanych tą bakterią. Występuje głównie w mięsie i produktach mięsnych.

Częste objawy

Objawy spowodowane zatruciem pokarmowym są w niektórych przypadkach bardzo podobne do objawów grypy żołądkowej. Często występują biegunka, wymioty, ból brzucha, gorączka i odwodnienie. Jednak zwykle nie trwają tak długo, chociaż zależy od ciężkości zatrucia i ilości spożytych bakterii lub toksyn.

Niestety niektóre zatrucia mogą spowodować uszkodzenie innych narządów. Głównym dotkniętym narządem jest zwykle wątroba. Cierpi głównie podczas spożywania mykotoksyn z grzybów. Wykazano nawet, że toksyny te mogą zwiększać ryzyko raka i zapalenia wątroby.

Możesz być także zainteresowany: Leki przeciwbiegunkowe: wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy iść do lekarza?

Bez względu na przyczynę dyskomfortu ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 24 godzin lub gdy z czasem nasilają się. Dotyczy to również zmian skórnych, bólów głowy lub intensywnej gorączki.

Ponadto specjalista będzie mógł zaproponować rozwiązania na zatrzymanie ciągłych wymiotów w postaci leków podawanych domięśniowo. Zazwyczaj działają bardzo skutecznie, pomagając organizmowi zacząć tolerować płyny i zmniejszając ryzyko odwodnienia.

Jeśli doświadczysz utraty przytomności lub silnego bólu, należy natychmiast skontaktować się z oddziałem ratunkowym.

Objawy grypy żołądkowej i zatrucia pokarmowego zwykle nie trwają dłużej niż 2 dni. Jednak na poziomie przewodu pokarmowego mogą wystąpić powikłania. Dlatego należy monitorować, czy w stolcu pojawia się krew, a jeśli tak się stanie, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Grypa żołądkowa a zatrucie pokarmowe – metody diagnostyczne?

¿Cómo diferenciar una intoxicación alimentaria de la gripe estomacal?
Lekarz zapyta o spożytą żywność, aby ustalić, czy istnieje ryzyko mikrobiologiczne.

Aby ustalić diagnozę zatrucia pokarmowego lub grypy żołądkowej, niezbędny będzie w miarę pełny wywiad lekarski. Specjalista zapyta o żywność spożytą w ciągu ostatnich kilku godzin, aby ocenić, czy któryś produkt może się wiązać z ryzykiem mikrobiologicznym.

Konieczne będzie również sprawdzenie, czy któraś z osób pozostających w bliskim kontakcie znajduje się w takiej samej sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, zwykle nie wykonuje się testów diagnostycznych, z wyjątkiem najpoważniejszych przypadków. Można jednak poprosić o serologię lub posiew kału, aby dokładnie sprawdzić, który mikroorganizm wywołał chorobę.

Zalecane leczenie

Niezależnie od przyczyny, która jest przyczyną patologii, zalecane leczenie będzie miało na celu ustąpienie objawów, a także zapobieganie odwodnieniu.

Pierwszą rzeczą będzie stopniowe zwiększanie ilości przyjmowanej wody, o ile nie spowoduje to nudności lub odruchu wymiotnego. Od tego momentu do diety należy włączyć łatwostrawne pokarmy stałe, takie jak biały ryż i kurczak. Produkty o wysokiej zawartości tłuszczu lub błonnika wrócą do jadłospisu jako ostatnie.

Najcięższe przypadki mogą wymagać podania środka przeciwwymiotnego, który zatrzyma wymioty. Płyny dożylne można podawać nawet w przypadku wystąpienia objawów odwodnienia, chociaż podejście lekarzy w tej kwestii czasem się różni.

W przypadku problemu wirusowego można włączyć suplementację witaminą C w celu wzmocnienia układu odpornościowego. Jeśli choroba jest spowodowana przez bakterie lub toksyny, można również rozważyć zastosowanie leków, które blokują ich działanie lub eliminują patogen. Na przykładem w najcięższych przypadkach podaje się antybiotyki.

Jak zapobiegać?

Zapobieganie jest kluczowym punktem, zarówno jeśli chodzi o grypę żołądkową jak i zatrucie pokarmowe. Aby zapobiec zatruciom, należy zapewnić dobrą higienę rąk i właściwe obchodzenie się z żywnością przed i w trakcie jej spożywania. Niezbędne będzie przestrzeganie łańcucha chłodniczego i dobrych praktyk przechowywania.

Podobnie brak bliskiego kontaktu z osobami, u których rozwinęły się objawy żołądkowo-jelitowe, może również zapobiec zarażeniu się chorobą wywołaną przez wirusa, jeśli on jest przyczyną.

Jest to jednak dość trudne, ponieważ te mikroorganizmy zwykle bardzo łatwo się przenoszą, jeszcze zanim pojawią się objawy u ludzi.

Grypa żołądkowa i zatrucie pokarmowe: dwa różne problemy z podobnymi objawami

Jak zauważyłeś, grypa żołądkowa i zatrucie pokarmowe mają wiele podobieństw pod względem generowanych przez nie objawów. Jednak wywołuje się różne mikroorganizmy, więc proponowane leczenie najintensywniejszych postaci choroby również przebiega inaczej.

Najlepiej jest zapobiegać, zapewniając przestrzeganie środków higieny między ludźmi i podczas obchodzenia się z żywnością. Kiedy pojawią się pierwsze objawy, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy udać się do lekarza i jak zapobiegać odwodnieniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zbinden A. Virale Gastroenteritis: Es muss nicht immer Norovirus sein [Acute Viral Gastroenteritis: Viruses Other Than Norovirus]. Praxis (Bern 1994). 2019;108(5):335-339.
  • Polański P, Radziszewski F, Księżak E, Wiktor A, Sadkowska-Todys M. Foodborne infections and intoxications in Poland in 2017. Przegl Epidemiol. 2019;73(4):451-462.
  • Marchese S, Polo A, Ariano A, Velotto S, Costantini S, Severino L. Aflatoxin B1 and M1: Biological Properties and Their Involvement in Cancer Development. Toxins (Basel). 2018 May 24;10(6):214.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.