Zastrzyki antykoncepcyjne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Zastrzyki antykoncepcyjne skutecznie zapobiegają ciąży, jeśli są stosowane we właściwym czasie. Wskaźnik skuteczności sięga 99%. Zapraszamy do zapoznania się z tym tematem.
Zastrzyki antykoncepcyjne - co powinnaś o nich wiedzieć?
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Zastrzyki antykoncepcyjne to substancje podawane na ramię lub w pośladek za pomocą strzykawki w celu tymczasowego zapobiegania ciąży. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji dla kobiet. Szacuje się, że na każde 100 kobiet, które używają jej prawidłowo, mniej niż 1% zachodzi w ciążę.

W zależności od składników, skuteczność tej metody antykoncepcyjnej może trwać od jednego do trzech miesięcy. Ponadto kobietom w wieku dojrzewania zaleca się stosowanie comiesięcznych zastrzyków. Powodem tego zalecenia jest to, że w ten sposób otrzymują jednorazowo niższą dawkę hormonów.

Zastrzyki antykoncepcyjne chronią przez 33 dni od podania. Po upływie tego czasu, już w ciągu jednego dnia ochrona przed ciążą zostaje utracona. Dlatego kobieta powinna więc otrzymywać zastrzyk w tym samym dniu co miesiąc.

Istnieją jednak inne rodzaje zastrzyków antykoncepcyjnych, które, jak zobaczymy później, mają bardziej trwały efekt. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne?

Te zastrzyki antykoncepcyjne zawierają hormony podobne do tych syntetyzowanych w organizmie kobiety, które odpowiadają jednak za hamowanie owulację. Zastrzyki tego typu są również znane pod nazwą „Depo Provera”, „Depo injection”, „zastrzyk antykoncepcyjny„ DMPA” lub„ octan medroksyprogesteronu ”.

Składają się one, jak powiedzieliśmy, z hormonów, które mają hamować owulację. Najczęściej zawierają progestyny. Istnieją jednak również kombinacje progestyn ​​i estrogenu. Jeśli chodzi o te pierwsze, mają działanie trwające od 2 do 3 miesięcy. Natomiast łączny czas działania zastrzyków zawierających kombinację dwóch hormonów jest skrócony do jednego miesiąca.

Progestyna zapobiega ciąży, zapobiegając owulacji. Bez jaja w jajowodach nie może dojść do zapłodnienia, ani do ciąży. Ponadto hormon ten powoduje zagęszczenie śluzu szyjnego, co utrudnia dotarcie nasienia do wewnątrz.

Niektóre zalety i wady zastrzyków antykoncepcyjnych

Podobnie jak prawie wszystkie produkty, zastrzyki antykoncepcyjne mają zarówno zalety, jak i szereg wad. Dlatego każda osoba powinna sama zadecydować czy wybierze tę metodę jako sposób zapobiegania ciąży czy nie.

Jeśli chodzi o zalety, zastrzyki antykoncepcyjne wyróżniają się dużą skutecznością, która, jak powiedzieliśmy, daje prawdopodobieństwo zajście w ciążę poniżej 1%. Ponadto nie przeszkadzają podczas stosunku płciowego. Z drugiej strony należy wspomnieć, że ten zastrzyk może również złagodzić trądzik a nawet objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Zastrzyki antykoncepcyjne
Zanim wybierzesz zastrzyki antykoncepcyjne ważne jest, aby ocenić ich zalety i wady.

Ponieważ podaje się do raz w miesiącu, jego stosowanie jest dyskretne i niezawodne. Jednak nie chroni przed wirusem HIV ani innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, o czym należy pamiętać.

Nie zaleca się jednak stosowania zastrzyków w okresie karmienia piersią. Ponadto może być nieco uciążliwy dla tych kobiet, którzy po prostu nie lubią konieczności wykonania zastrzyku.

Wiele osób uważa, że ​​zastrzyki mogą generować bezpłodność. Jednak panuje też pogląd, że można odzyskać zdolność do rozmnażania poprzez zawieszenie stosowania tej metody. Ponadto uważa się, że nastolatki nie powinny ich stosować. Jednak te pomysły są całkowicie fałszywe.

Czy zastrzyki antykoncepcyjne powodują dyskomfort lub problemy zdrowotne?

Zastrzyki nie są wolne od pewnych zagrożeń, które należy odpowiednio ocenić przed rozpoczęciem stosowania tej metody. Niektóre kobiety skarżyły się na nudności i zmiany w regularności miesiączkowania.

Wynika to z wpływu hormonów zawartych w zastrzykach, które mogą zaburzać lub zmieniać normalny przebieg funkcjonowania organizmu. Ponadto z tego samego powodu możliwe jest, że zastrzyki antykoncepcyjne spowodują niewielki przyrost masy ciała u kobiety, która je stosuje.

Kobieta ma nudności
Nudności mogą być jednym z efektów ubocznych stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych. Nie występują one jednak we wszystkich przypadkach.

Dlatego więc, dla większego bezpieczeństwa, ważne jest, aby przed zastosowaniem tej metody antykoncepcyjnej udać się do lekarza ginekologa. Lekarz najlepiej ci doradzi jak wybrać metodę, która jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie.

Podsumowując …

Zastrzyki antykoncepcyjne skutecznie zapobiegają zajściu w ciążę, jeśli zastrzyk zostanie podany we właściwym czasie. Wskaźnik skuteczności sięga 99%, co czyni je tak samo skuteczne jak podwiązanie jajowodów.

Jednak bardzo ważne jest, aby pamiętać, że ten rodzaj metody antykoncepcji nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego też należy im zapobiegać stosując odpowiednie środki ostrożności.

Skonsultuj się z lekarzem, który rodzaj metody antykoncepcyjnej jest dla Ciebie najbardziej wskazany i posłuchaj jego rady.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roy, G. (2010). Injectable contraception. Seminars in Reproductive Medicine. https://doi.org/10.1055/s-0030-1248137
  • Zieman, M. (2014). Combined hormonal contraception. In Contraception for Adolescent and Young Adult Women. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-6579-9_4
  • Schivone, G., Dorflinger, L., & Halpern, V. (2016). Injectable contraception: Updates and innovation. Current Opinion in Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/GCO.0000000000000329
  • Kaunitz, A. M. (2000). Injectable contraception: New and existing options. Obstetrics and Gynecology Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0889-8545(05)70171-6
  • Berenson AB, Odom SD, Breitkopf CR, Rahman M. Physiologic and psychologic symptoms associated with use of injectable contraception and 20 microg oral contraceptive pills. Am J Obstet Gynecol. 2008;199(4):351.e1–351.e3512. doi:10.1016/j.ajog.2008.04.048
  • Dianat S, Fox E, Ahrens KA, et al. Side Effects and Health Benefits of Depot Medroxyprogesterone Acetate: A Systematic Review. Obstet Gynecol. 2019;133(2):332-341. doi:10.1097/AOG.0000000000003089

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.