Zastosowanie naproksenu – poznaj jego działanie

Zastosowanie naproksenu – poznaj jego działanie
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Farmakokinetyka obejmuje procesy wchłaniania, dystrybucji i dwie drogi eliminacji leku: metabolizm i wydalanie. W tej klasyfikacji naproksen można określić jako lek podawany doustnie i szybko wchłaniany w przewodzie pokarmowym. Poniżej poznasz wszystkie ważne cechy, a także główne działanie i zastosowanie naproksenu.

Naproksen jest lekiem przeciwbólowym. Należy do dużej rodziny NLPZ, zwanych również niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. W tym artykule przeczytasz o wszystkich zastosowaniach naproksenu.

Lek ten jest przeciwwskazany u pacjentów z wrzodami dwunastnicy, a także u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jaki jest tego powód? Jak przeczytasz poniżej, naproksen przenika przez łożysko, a jego część przedostaje do mleka matki. Lek ten podaje się doustnie, a dawka wynosi 250 mg co 12 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 1000 mg.

Zastosowanie naproksenu

Opisywany lek służy zarówno jako środek przeciwgorączkowy, jak i przeciwbólowy. Działa podobnie do aspiryny, jednak jest lepiej tolerowany przez ludzki organizm. Oprócz tych dwóch efektów jest również lekiem przeciwzapalnym przepisywanym przez lekarzy w leczeniu chorób reumatycznych, takich jak:

  • reumatyzm,
  • zapalenie kości i stawów,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • dnawe zapalenie stawów.

Dodatkowo jest wskazany w leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu wywoływanego przez zapalenie ścięgna, zapalenie kaletki maziowej, ból zęba, bolesne miesiączkowanie lub migreny.

Z drugiej strony, ponieważ naproksen ma działanie przeciwgorączkowe, może pomóc w leczeniu epizodów gorączkowych i złagodzić objawy przeziębienia.

Naproksen - zastosowanie w praktyce
Jednym z zastosowań naproksenu jest leczenie schorzeń takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Ponadto może pomóc w leczeniu innych powszechnych dolegliwości.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): jak działają?

Dowiedz się więcej o NLPZ

Jak już wspomnieliśmy powyżej, naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Ciekawostką dotyczącą tej klasy leków jest to, że to jedna z najczęściej przepisywanych grup. Dzieje się tak, ponieważ mają wiele różnych zastosowań.

Naproksen ma taki sam mechanizm działania jak wszystkie nieopioidowe leki przeciwbólowe. Działają one poprzez hamowanie aktywności enzymów cyklooksygenazy. Prowadzi to do zahamowania syntezy prostaglandyn, w szczególności PGE i PGL.

Prostaglandyny to substancje białkowe, które odgrywają rolę w wielu procesach fizjologicznych, takich jak reakcje zapalne oraz ból i gorączka. Zatem zahamowanie enzymu biorącego udział w jego syntezie może pomóc kontrolować wszystkie powyższe objawy.

Główne działania niepożądane naproksenu

Naproksen jest jednym z najlepiej tolerowanych leków klasy NLPZ. Jednak, podobnie jak wszystkie leki dostępne na rynku, naproksen może powodować szereg działań niepożądanych. Działania niepożądane to niezamierzone zdarzenia, których pacjent może się spodziewać po rozpoczęciu leczenia danym preparatem.

Tak więc naproksen może powodować szereg zaburzeń trawiennych. Należą do nich:

Natomiast podany doodbytniczo może powodować:

  • dyskomfort w okolicach odbytu,
  • wrzód dwunastnicy,
  • uszkodzenie wątroby.

Z drugiej strony może również wywoływać zmiany w układzie nerwowym, takie jak między innymi bóle głowy, zawroty głowy lub utrata przytomności.

Oto inne skutki uboczne, które może powodować naproksen:

  • chwilowa głuchota,
  • agranulocytoza,
  • reakcje alergiczne,
  • schorzenia skóry.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Skutki uboczne leczenia nowotworów – poznaj je!

Farmakokinetyka: jak naproksen działa w organizmie

Lekarz wypełnia receptę
Naproksen jest podawany doustnie i jest szybko wchłaniany w przewodzie pokarmowym. Aby rozprowadzić się w organizmie, musi wiązać się z białkami osocza.

Farmakokinetyka obejmuje procesy wchłaniania, dystrybucji i dwie drogi eliminacji leku: metabolizm i wydalanie. Naproksen w tej klasyfikacji to lek podawany doustnie i szybko wchłaniany w przewodzie pokarmowym.

Około dwóch do czterech godzin po podaniu naproksen osiąga maksymalne stężenie w osoczu. Okres półtrwania wynosi od 12 do 15 godzin. Tyle czasu zajmuje organizmowi wyeliminowanie połowy stężenia leku w osoczu.

Z drugiej strony, aby rozprowadzić się w organizmie, lek ten musi wiązać się z białkami osocza. Wiąże się on prawie całkowicie (99%). Ten fakt jest ważny, ponieważ sprzyja interakcji z innymi lekami, które również wiążą się z białkami osocza w celu ich dystrybucji. Może to spowodować problemy, jeśli lekarz nie podejmie niezbędnych środków.

Ponadto naproksen jest w stanie przenikać przez łożysko i barierę krew-mózg. Właśnie dlatego, stosując go, musisz zachować ostrożność. Wreszcie lek ten jest metabolizowany w wątrobie, a 95% jest wydalane z moczem i częściowo z mlekiem matki.

Zastosowanie naproksenu: wnioski

Krótko mówiąc, to NLPZ przepisywany przez lekarzy głównie w leczeniu chorób reumatycznych. Jeśli chodzi o naproksen zastosowanie możne być jednak znacznie szersze. Kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby z wrzodami dwunastnicy nie powinny przyjmować tego leku, ponieważ może to spowodować poważne konsekwencje.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zalecamy skonsultowanie się zarówno z lekarzem, jak i farmaceutą przed przyjęciem naproksenu. Profesjonalna konsultacja pomoże Ci uniknąć możliwych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.