Jak zaradzić menopauzie? - 5 naturalnych produktów
Menopauza wywołuje szereg objawów związanych ze zmianami hormonalnymi. Chciałabyś się dowiedzieć, jak zaradzić menopauzie? Chociaż jej objawy są różne w przypadku każdej kobiety, większość z nich musi mierzyć się z frustrującymi dolegliwościami, takimi jak: uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem i spadek energii.
Obecnie istnieje wiele terapii, które mogą pomóc zaradzić menopauzie, aby polepszyć jakość życia kobiet. Dodatkowo istnieją w 100% naturalne produkty, których właściwości lecznicze wykorzystuje się w tych terapiach.
W tym artykule chcemy przedstawić 5 naturalnych alternatyw.
Czym jest menopauza?
Menopauza to moment, który wyznacza koniec kobiecej fazy rozrodczej. Jest to etap, który kończy okres menstruacyjny oraz płodny.
Menopauza jest zdiagnozowana, wówczas gdy ustępuje krwawienie (miesiączka) po upływie kilku miesięcy. Generalnie jest to proces, który zachodzi pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.
W tym okresie dochodzi do zmian w aktywności hormonalnej, zmniejszając produkcję hormonów rozrodczych, takich jak estrogen i progesteron. To z kolei wywołuje serię reakcji fizycznych i emocjonalnych, które mogą być traumatyczne, kiedy nie wiadomo jak sobie z nimi poradzić.
Menopauza – jakie są jej objawy
W miesiącach lub latach poprzedzających menopauzę – w okresie zwanym premenopauzą kobiety mogą odczuwać takie objawy, jak:
- Nieregularne miesiączki,
- Suchość pochwy,
- Dreszcze, uderzenia gorąca i nocne poty,
- Zaburzenia snu,
- Nagłe wahania nastroju,
- Przyrost masy i powolny metabolizm,
- Przerzedzenie włosów i suchość skóry,
- Utrata objętości piersi.
Jednak objawy mogą się różnić u każdej kobiety. Zwykle w okresie menstruacyjnym występują nieprawidłowości, zanim zaniknie on całkowicie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Zaburzenia miesiączkowania – 4 najczęstsze objawy
Naturalne produkty, które pomagają zaradzić menopauzie
Spożywanie niektórych naturalnych produktów może zmniejszyć zły wpływ zmian hormonalnych w organizmie. Ich składniki odżywcze sprzyjają fizycznemu i psychicznemu samopoczuciu.
1. Korzeń maca
W ostatnich latach korzeń maca zyskał bardzo silną pozycję jako naturalny produkt, który pomaga zaradzić menopauzie. Jego wysokie stężenie niezbędnych substancji odżywczych minimalizuje niektóre objawy, które występują na tym etapie.
Pochodząca z Ameryki Południowej maca jest bulwą, której właściwości wspierają aktywność hormonalną co w rezultacie redukuje nierównowagę hormonów. Ponadto poprawia libido, pomaga radzić sobie z lękiem i zapewnia interesujące wsparcie po menopauzie.
2. Zielona herbata
Zajmując jedną z czołowych pozycji zdrowych napojów zielona herbata jest doskonałym suplementem na zaradzenie metabolicznemu chaosowi, który pojawia się po osiągnięciu menopauzy.
- Zawiera aminokwas znany jako teanina: kontroluje zaburzenia snu i nocne poty.
- Jej wysoka zawartość przeciwutleniaczy i niezbędnych minerałów chroni kondycję mózgu i zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby zwyrodnieniowe.
- Dodatkowo zwiększa tempo przemiany materii i pomaga utrzymać prawidłową wagę.
3. Wiesiołek
Ten naturalny suplement jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i substancji przeciwutleniających, które poprawiają wiele aspektów zdrowia.
Jest zalecany do leczenia nieprzerwanych bólów głowy i nagłych zmian nastroju, które występują przed i podczas menopauzy.
- Jego zawartość witamin i minerałów optymalizuje krążenie i poprawia zdolność koncentracji.
- Jest także skuteczny przeciwko bólom w klatce piersiowej i chorobom zapalnym.
4. Izoflawony sojowe
Izoflawony sojowe stały się popularne jako suplement witaminowy dla kobiet rozpoczynających okres menopauzy. Wśród jego składników znajduje się interesująca koncentracja fitoestrogenów, cząsteczek podobnych do naturalnego estrogenu.
- Ich spożywanie równoważy aktywność hormonalną i zmniejsza negatywne skutki niskiej produkcji hormonów płciowych.
- Zapobiega również nocnym potom i poprawia samopoczucie fizyczne oraz emocjonalne.
Uwaga: Nie są one zalecane dla osób z alergią na soję lub chorobami tarczycy. Przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.
Przeczytaj ten artykuł: Pełne ziarna – 6 obowiązkowych produktów
5. Korzeń kozłka
Ten naturalny suplement jest idealny dla kobiet, które cierpią na słabą jakość snu z powodu nocnego dyskomfortu, który występuje w okresie menopauzy.
- Jego właściwości uspokajające rozluźniają organizm oraz łagodzą niepokój i bezsenność.
- Jest także skuteczny na uderzenia gorąca i napięcie mięśni.
Uwaga: Zaleca się przyjmowanie leku tylko w nocy, ponieważ może powodować senność.
Czy wiedziałaś, że te naturalne składniki mogą pomóc ci zaradzić objawom menopauzy? Chociaż normalne są zmiany na tym etapie, dobrze jest wziąć te produkty pod uwagę, aby zniwelować zbyt nieprzyjemne objawy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Stojanovska, L., Brooks, N., & Ashton, J. (2009). The use of Lepidium meyenii (Maca) on hormone profile and sypmtoms in postmenopausal women. International Journal of Gynecology and Obstetrics, 107, S349–S350. https://doi.org/10.1016/S0020-7292(09)61273-X
- Rogers, P. J., Smith, J. E., Heatherley, S. V., & Pleydell-Pearce, C. W. (2008). Time for tea: Mood, blood pressure and cognitive performance effects of caffeine and theanine administered alone and together. Psychopharmacology, 195(4), 569–577. https://doi.org/10.1007/s00213-007-0938-1
- Bayles, B., & Usatine, R. (2009, December 15). Evening primrose oil. American Family Physician. American Academy of Family Physicians. https://doi.org/10.1136/bmj.309.6966.1437a
- Messina, M. (2014). Soy foods, isoflavones, and the health of postmenopausal women. In American Journal of Clinical Nutrition (Vol. 100). American Society for Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.113.07146
- Bent, S., Padula, A., Moore, D., Patterson, M., & Mehling, W. (2006, December). Valerian for Sleep: A Systematic Review and Meta-Analysis. American Journal of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2006.02.026