Zaparcia – 12 naturalnych środków przeczyszczających
Zaparcia są bardzo powszechnym i przykrym problemem. Zazwyczaj spowodowane są złymi nawykami życiowymi, złą dietą, zażywaniem niektórych leków lub problemami z układem pokarmowym.
Zaparcia mogą być dolegliwością stałą lub pojawiającą się od czasu do czasu.
Na szczęście istnieje kilku naturalnych sojuszników, którzy działają jak naturalne środki przeczyszczające i pomagają rozwiązać ten przykry problem w łatwy i szybki sposób.
Banany na zaparcia
Banany są cudownym sojusznikiem w regulacji funkcji trawiennych, a dzięki zawartości błonnika łagodzą zaparcia. Zjedzenie jednego banana dziennie pomoże ci przywrócić cenne elektrolity, których jelita tak bardzo potrzebują.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, wapń, pektynę i kwas octowy, które stymulują pracę jelit, ułatwiając przepływ i regulując ich funkcje.
Zaleca się dodanie trzech łyżek octu jabłkowego do szklanki wody i wypić na czczo.
Zobacz także: Ocet jabłkowy – doskonały kosmetyk do pielęgnacji twarzy
Śliwki
Śliwki są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, witaminy A, potasu, żelaza i błonnika. Są one powszechnie znane jako naturalne środki przeczyszczające, głównie dla tego, że dostarczają dobrych bakterii do jelit, czym pobudzają je do pracy i tym samym przyspieszają trawienie.
Aloes
Aloes znany jest na całym świecie ze wszystkich swoich cudownych korzyści dla zdrowia, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i wewnątrz organizmu. Składa się z 99% z wody, a pozostały 1% to około 75 różnych znanych substancji odżywczych wśród, których znajdziemy witaminy, minerały, aminokwasy itd.
Codzienne picie soku aloesowego jest idealnym lekiem na zaparcia, aby go przygotować wystarczy zmieszać miąższ aloesu z wodą i miodem, również możesz dodać miąższu aloesu do twojego ulubionego soku naturalnego.
Orzechy
Orzechy są nieocenionym źródłem błonnika i olejów, które sprawiają, że są naturalnym środkiem przeczyszczającym. Dodanie orzechów do diety będzie idealnym rozwiązaniem dla poprawy pracy jelit i problemów z zaparciami.
Zielona herbata
Zielona herbata zawiera wiele właściwości, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Wśród jej wielu korzyści, możemy znaleźć również działanie jako naturalny środek przeczyszczający.
Dostarcza pożytecznych bakterie do jelit, dzięki czemu reguluje ich funkcjonowanie i wspomaga dobre trawienie.
Aby leczyć zaparcia, zaleca się picie zielonej herbaty przed snem. Rezultaty jej działania odnotowuje się następnego ranka.
Nie powinno się nadużywać konsumowania zielonej herbaty, bo może to spowodować niepożądane skutki dla naszego organizmu. Zwłaszcza może ucierpieć na tym układ pokarmowy.
Przeczytaj również: Utrata wagi z zieloną herbatą – 3 efektywne strategie
Woda
Woda może się stać jednym z najpotężniejszych środków przeczyszczających, kiedy jest spożywana w dużych ilościach w ciągu dnia. Przede wszystkim zmiękcza stolec, a tym samym ułatwia jego wydalanie, poprawia również perystaltykę jelit. Zaleca się pić co najmniej 8 szklanej wody dziennie, zwłaszcza w godzinach porannych.
Olej kokosowy
Spożywanie oleju kokosowego poprawia trawienie i wspomaga pracę jelit. Olej kokosowy ma również właściwości przeciwbólowe i działa łagodząco na podrażnienia, które mogą powodować hemoroidy.
Kolejną jego właściwością jest to, że zmniejsza również stany zapalne.
Produkty pełnoziarniste
Błonnik jest składnikiem odżywczym, który pomaga oczyścić jelita i pobudza je do lepszego funkcjonowania. Produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik więc są idealnym składnikiem diety, ponieważ pomagają zwalczać zaparcia w naturalny i zdrowy sposób.
Rośliny strączkowe
Podobnie jak produkty pełnoziarniste i owoce, rośliny strączkowe są bogate w błonnik, który pomaga poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego. Rośliny strączkowe dodane do diety sprawdzą się jako naturalny środek przeczyszczający i rozwiążą nasze problemy z zaparciami.
Uwaga! Jeżeli cierpisz na zapalenie jelita grubego, zanim zdecydujesz się na dodanie ich do diety, skontaktuj się z lekarzem ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na jelita.
Kiwi
Kiwi działa stymulująco na pracę jelit i poprawia ich pracę. Do zwalczenia zaparć, zaleca się zjadanie dwóch kiwi na czczo przez okres jednego tygodnia.
Pozytywny efekty powinny pojawić się szybko.
Pieprz cayenne
Pieprz cayenne ma właściwości, które stymulują układ trawienny, zwiększa proces produkcji enzymów trawiennych i soków trawiennych. Włączenie go do diety sprawi, że będzie on zwalczał zaparcia i pomagał w utrzymaniu dobrej pracy jelit.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mayo Clinic Staff. (2017, march 17). Mayo Clinic. Retrieved from Constipation symptoms and causes: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/symptoms-causes/dxc-20252715
- Lambeau, K. V., & Johnson W., M. J. (2016). Fiber supplements and clinically proven health benefits. American association of nurse practitioners, 1-8.
- Epidemiology and quality of life in functional gestrointestinal disorders. Chang, L. (2004). Aliment Pharmacol Ther, 7:31-39.
- Laxative abuse: epidemiology, diagnosis and management. Roerig JL1, Steffen KJ, Mitchell JE, Zunker C. Department of Clinical Neuroscience, University of North Dakota School of Medicine and Health Sciences. (2010). (12):1487-503.