Zapalenie żył - jakie czynniki mogą je wywoływać

Główną cechą zapalenia żył jest pojawienie się zakrzepu w jednej żyle lub grupie żył, czy to powierzchownych, czy wewnętrznych. Leczenie jest zwykle dość proste, ale wymaga szybkości.
Zapalenie żył - jakie czynniki mogą je wywoływać
Samuel Antonio Sánchez Amador

Napisane i zweryfikowane przez biolog Samuel Antonio Sánchez Amador.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zapalenie żył, znane również jako zakrzepowe zapalenie żył, jest procesem zapalnym wynikającym z tworzenia się skrzepu krwi, który blokuje jedną lub więcej żył, zwykle w nodze. Istnieją dwa główne typy tego schorzenia: powierzchowne (w pobliżu najbardziej zewnętrznych części skóry) i głębokie (wewnątrz mięśnia).

Według profesjonalnych portali medycznych zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych jest dość częstym schorzeniem. W rzeczywistości szacunki wskazują, że od 3 do 11% populacji ogólnej doświadcza go w pewnym momencie swojego życia. Jednak częściej występuje u kobiet w wieku powyżej sześćdziesięciu lat.

Zapalenie żył – główne objawy

Jak wspomniano powyżej, istnieją dwa rodzaje zapalenia żył: powierzchowne i głębokie – to ostatnie jest również znane jako zakrzepica żył głębokich (DVT). Tak więc objawy kliniczne różnią się w zależności od typu. Oto ogólne objawy, według US National Library of Medicine:

 • Obrzęk dotkniętej części ciała (zwykle nogi)
 • Ból w okolicy
 • Czerwona skóra (nie zawsze występuje)
 • Ciepło i czułość nad zatkaną żyłą

Powierzchowne zakrzepowe zapalenie żył objawia się zaczerwienieniem skóry i pojawieniem się pod nią twardego czerwonego sznurka, który jest wrażliwy na dotyk. Jednak DVT jest mniej oczywiste, jego głównymi cechami są zwykle ból i obrzęk.

Zakrzep krwi.
Tworzenie się zakrzepów krwi prowadzi do utrudnienia przepływu krwi i może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Przeczytaj również: Triada Virchowa – trzy zmiany, do których dochodzi w żyłach

Przyczyny powodujące zapalenie żył

Zapalenie żył występuje, gdy skrzep krwi osiada w jednej lub kilku żyłach i powoduje obrzęk. Klinika Mayo i inne źródła wymienione powyżej ujawniają najczęstsze przyczyny tej choroby. Są to między innymi:

 • Uraz żyły
 • Dziedziczne zaburzenie krzepnięcia
 • Unieruchomienie przez długi czas, na przykład w przypadku osób obłożnie chorych
 • Cewnik rozrusznika serca, który mógł przebić żyłę (przez pachwinę)
 • Ciąża i poród w ciągu ostatnich 6 miesięcy
 • Otyłość i nadwaga

Ogólnie rzecz biorąc, zakrzepy krwi pojawiają się, gdy coś spowalnia lub zmienia przepływ w żyłach. Każdy stan z tym skutkiem ubocznym (od otyłości do niektórych zabiegów chirurgicznych) może prowadzić do powierzchownego lub głębokiego zapalenia żył.

Diagnoza

Pracownik służby zdrowia może zwykle zdiagnozować pacjenta na podstawie wyglądu dotkniętego obszaru. Będzie jednak musiał przeprowadzić badania krzepnięcia krwi – flebografię (prześwietlenia rentgenowskie w celu obejrzenia żył), testy genetyczne i zastosować specjalne rodzaje ultradźwięków, jeśli nie można łatwo zidentyfikować przyczyny zapalenia żył.

Grupy ryzyka i powikłania

Jak wspomnieliśmy powyżej, średni wiek pacjentów z zapaleniem żył wynosi ponad 60 lat i są to głównie kobiety. Ponadto 90% przypadków zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych dotyczy osób z żylakami, podczas gdy tylko 10% z nich dotyczy osób ze zdrowymi żyłami.

Według Fundacji AXA Healthkeeper istnieje kilka czynników ryzyka, które sprzyjają rozwojowi zapalenia żył.

 • Otyłość stwarza ryzyko wielu chorób serca. Według badań medycznych nadmierna masa ciała jest związana z chorobami układu krążenia, niewydolnością serca i nagłą śmiercią.
 • Palenie predysponuje ludzi do powstawania zakrzepów w tętnicach i żyłach.
 • Terapia hormonalna, taka jak antykoncepcja i pigułki hormonalne, powodują, że u niektórych pacjentów krew jest bardziej podatna na krzepnięcie.
 • Długotrwałe unieruchomienie z powodu hospitalizacji lub zbyt siedzącego trybu życia.

Poza tymi częstymi zdarzeniami, zapalenie żył może być również spowodowane obecnością rozrusznika serca, rodzinną historią zaburzeń krzepnięcia krwi, historią udaru i wieloma innymi stanami klinicznymi. Każdy stan, który zmienia przepływ żylny, może spowodować zapalenie żył.

Jeśli chodzi o powikłania, wczesne rozpoznanie zapalenia żył pozwala na szybkie podjęcie leczenia. W przeciwieństwie do tego, w płucach może powstać zakrzep krwi, jeśli nie jest leczony i kończy się zatorowością płucną.

Lekarz badający kobietę w ciąży.
Istnieje zwiększone ryzyko zapalenia żył u kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ zmiany ciążowe zwiększają potencjał krzepnięcia krwi.

Dostępne zabiegi

Angiolog i chirurg naczyniowy to specjaliści zajmujący się przypadkami zapalenia żył. Ponadto Twój lekarz może zwykle przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe w celu rozpuszczenia skrzepu w mniej poważnych przypadkach.

Chirurgiczne usunięcie zatkanej żyły można rozważyć, jeśli jest powierzchowna u pacjentów z poważniejszym przypadkiem. Alternatywnie, lekarz może wykonać obejście żylne. Procedury te są znacznie mniej powszechne niż wyżej wymienione.

Aktywny tryb życia może zapobiegać zapaleniu żył

Jak zapewne zauważyłeś, zapalenie żył jest dość częstym schorzeniem, szczególnie u osób starszych z żylakami nóg. Jest to stan kliniczny z pozytywnym rokowaniem, ale może się pogorszyć, jeśli nie zostanie poddany leczeniu w odpowiednim czasie.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uniknąć zapalenia żył, jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Dlatego powinieneś się ruszać, ćwiczyć, rzucić palenie i unikać wysokokalorycznych potraw. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wiele chorób jest wynikiem otyłości. Zapalenie żył jest jedną z nich.

To może Cię zainteresować ...
Co powoduje zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Co powoduje zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych?

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to problem zdrowotny wymagający leczenia. Dowiedz się czegoś więcej na jego temat!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.