Zapalenie zatok przynosowych - 7 sposobów
Zapalenie zatok przynosowych jest chorobą, która zwykle jest bolesna i może znacznie pogorszyć jakość życia cierpiących na nią osób. W tym artykule podzielimy się 7 sposobami, które pomogą Ci pozbyć się zapalenia zatok.
Czym jest zapalenie zatok przynosowych?
Zatoki ulegające stanom zapalnym są pustymi jamami wewnątrz kości naszej twarzoczaszki, w których znajduje się powietrze. Zatoki obejmują obszar czoła, kości policzkowych i nosa. Zwykle powietrze przechodzi przez nie bez żadnego problemu. Jednak u osób, które cierpią na zapalenie zatok, są one zablokowane; powoduje to dyskomfort, ból i trudności w oddychaniu.
Zapalenie zatok może być spowodowane przez różne rzeczy, takie jak:
- Grzyby
- Wirusy
- Bakterie
- Infekcje zębów
- Tytoń
- Alergie
Objawy zapalenia zatok
Objawy zwykle zależą od powagi sytuacji. Najbardziej charakterystyczne objawy są następujące:
- Ból głowy, policzków i nosa;
- Cieknący nos;
- Gorączka;
- Nieświeży oddech;
- Czerwony nos;
- Zmęczenie i uczucie dyskomfortu;
- Ból zębów podczas żucia;
- Brak powonienia;
- Kaszel pogarszający się w nocy.
Zobacz także: Przeziębienie – 10 kroków, by je zwalczyć
7 sposobów, które pomogą Ci wyleczyć zapalenie zatok przynosowych
Dzięki tym wskazówkom zaobserwujesz zmiany, które złagodzą nieprzyjemne objawy.
Parówka
Można ją wykonać pod prysznicem, wdychając parę lub z użyciem miski z wrzącą wodą. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, do wrzątku możesz dodać różne składniki, takie jak eukaliptus, który ma właściwości antyseptyczne.
Pomoże to wyeliminować śluz, który występuje w zatokach przynosowych.
Napary
Picie gorących napojów pomaga rozbić i nawilżyć śluz zalegający w zatokach, łagodząc ciśnienie, które powoduje. Ponadto ciepło łagodzi ból gardła i stymuluje przepływ krwi.
Napar z kwiatów malwy świetnie nadaje się do leczenia chorób układu oddechowego, ponieważ ma on działanie wykrztuśne i pomaga w łagodzeniu kaszlu. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe:
- Zagotuj dwa litry wody z dwoma łyżkami kwiatów malwy.
- Zostaw do zaparzenia.
- Przecedź.
- Wypij.
Słona woda
Słona woda pomaga usunąć nadmiar śluzu i nawilża zatoki. Dzięki temu zabiegowi śluz zalegający w nosie zniknie.
- Umieść słoną wodę w strzykawce lub zakraplaczu.
- Umieść strzykawkę w nozdrzu i lekko przechyl głowę w przeciwną stronę.
- Ciecz wypłynie z drugiego nozdrza.
- Wysiąkaj nos, a następnie powtórz to samo na drugą stronę.
- Przeprowadzaj ten zabieg 2 do 3 razy dziennie.
Przeczytaj również: Woda z solą – 6 zastosowań leczniczych
Wysypiaj się
Bardzo ważne jest, aby spać 7 lub 8 godzin dziennie. Zaleca się stosowanie dwóch poduszek, aby głowa znajdowała się powyżej poziomu ciała, co pomoże Ci lepiej oddychać. Ponadto umieszczenie nawilżacza w pokoju pomoże utrzymać wilgoć w powietrzu podczas snu i zapobiegnie wysychaniu dróg oddechowych.
Czosnkowe krople do nosa
Mówi się, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem. Pomaga w łagodzeniu objawów zapalenia zatok.
- Dokładnie rozdrobnij czosnek i włóż go do zakraplacza z 4 łyżkami wody.
- Wprowadź po 10 kropli do każdego nozdrza. Zabieg powtarzaj dwa lub trzy razy dziennie.
Pij dużo płynów
Picie dużej ilości płynów powoduje rozrzedzenie śluzu, co sprawia, że możemy łatwiej go wydalić, i tym samym oczyścić zatoki przynosowe. Pomaga to zmniejszyć nadmierne gromadzenie się śluzu, które może powodować ucisk w tym obszarze.
Zbilansowana dieta
Jedną z przyczyn problemów z zatokami może być pokarm, który wywołuje alergie. Wyeliminowanie z diety niektórych produktów może być skutecznym sposobem na zapobieganie zapaleniu zatok.
Ponadto jedzenie naturalnej żywności zawierającej przeciwutleniacze może wzmocnić układ odpornościowy, pomocne jest również spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A, B i C.
Inne ważne czynniki to:
- Spożywanie wyrobów mlecznych, ponieważ zawarte w nich składniki mogą wywoływać alergie.
- Spożywanie alkoholu i używanie tytoniu.
Staraj się unikać tych wszystkich produktów, jeśli Twoje zatoki dają Ci się we znaki.
Te 7 sposobów może pomóc Ci złagodzić objawy zapalenia zatok, a nawet całkowicie się ich pozbyć. W przypadku cięższych przypadków należy udać się z wizytą do lekarza. Bardzo ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec przewlekłemu zapaleniu zatok.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De La Flor I Brú, J. (2009). Sinusitis. Pediatria Integral. https://doi.org/10.1111/j.1600-0757.2008.00293.x
- Slavin, R. G., Spector, S. L., Bernstein, I. L., Kaliner, M. A., Kennedy, D. W., Virant, F. S., … Vandewalker, M. L. (2005). The diagnosis and management of sinusitis: A practice parameter update. Journal of Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/10.1016/j.jaci.2005.09.048
- FUJISAWA, H., WATANABE, K., SUMA, K., ORIGUCHI, K., MATSUFUJI, H., SEKI, T., & ARIGA, T. (2009). Antibacterial Potential of Garlic-Derived Allicin and Its Cancellation by Sulfhydryl Compounds. Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry. https://doi.org/10.1271/bbb.90096
- Adetumbi, M. A., & Lau, B. H. S. (1983). Alliumsativum (garlic) – A natural antibiotic. Medical Hypotheses. https://doi.org/10.1016/0306-9877(83)90040-3