Zapalenie wyrostka robaczkowego - jak odróżnić od gazów?

Dyskomfort gazowy i ból przy zapaleniu wyrostka robaczkowego można rozróżnić po sposobie, w jaki rozwija się ból. Poznaj podobieństwa i różnice.
Zapalenie wyrostka robaczkowego - jak odróżnić od gazów?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2023

Ból brzucha może być spowodowany różnymi stanami i chorobami. Często dyskomfort w jamie brzusznej jest spowodowany gromadzeniem się gazów. Jednak może to być również znak ostrzegawczy przed poważnym stanem, jakim może się okazać zapalenie wyrostka robaczkowego. W jaki sposób odróżnić od siebie wspomniane rodzaje bólu?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest częstym schorzeniem przewodu pokarmowego na oddziałach szpitalnych. Jest to stan zapalny i infekcja wyrostka robaczkowego jelita ślepego, małej kieszonki przyczepionej do jelita ślepego w prawej dolnej części brzucha.

Z drugiej strony gromadzenie się gazów w jelicie może również powodować dyskomfort w jamie brzusznej. Stan ten może wynikać z niezamierzonego pobierania powietrza podczas jedzenia lub z nadmiernej produkcji gazów przez bakterie jelitowe.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęstszą przyczyną nieurazowych operacji jamy brzusznej na całym świecie. Najczęściej występuje między drugą a trzecią dekadą życia, z podobną częstością występowania u mężczyzn i kobiet.

Silny ból brzucha jest typowym objawem tego stanu i czasami można go pomylić z gazami. Badania szacują, że od 50 do 60% pacjentów doświadcza skurczowego bólu w górnej części brzucha lub wokół pępka. Ból ten migruje następnie do prawego dolnego kwadrantu.

Często występują też następujące objawy towarzyszące:

 • Gorączka
 • Wymioty
 • Zawroty głowy i nudności
 • Utrata apetytu
 • Biegunka lub zaparcia
 • Uczucie rozdęcia brzucha

Objawy są bardziej widoczne w późniejszych stadiach rozwoju tego stanu. To normalne, że ludzie leżą na boku z ugiętymi nogami. Ból zwykle nasila się podczas kaszlu, kichania lub uciskania brzucha.

Blizna po zapaleniu wyrostka robaczkowego.
Zapalenie wyrostka robaczkowego to stan wymagający interwencji chirurgicznej.

Objawy pękniętego wyrostka robaczkowego

Jednym z najpoważniejszych powikłań ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest pęknięcie lub perforacja wyrostka robaczkowego. Ta sytuacja jest powszechna, gdy leczenie jest opóźnione.

W większości przypadków pęknięcie wyrostka robaczkowego następuje od 36 do 72 godzin po wystąpieniu choroby. Jednak czas ten może się różnić w zależności od osoby.

Często zdarza się, że pacjenci odczuwają pewną ulgę w bólu po wystąpieniu perforacji. Taka sytuacja powoduje jednak wyciek materiału jelitowego do jamy brzusznej, sprzyjając zakażeniu otrzewnej.

Zapalenie otrzewnej to ciężki stan medyczny, który wymaga natychmiastowego leczenia. Niektóre z powiązanych objawów są następujące:

 • Tkliwość brzucha
 • Nudności i wymioty
 • Wysoka gorączka i dreszcze
 • Przyspieszone tętno
 • Bladość skóry i pocenie się
 • Silny ból brzucha, który nasila się wraz z uciskiem i ruchem

Zapalenie wyrostka robaczkowego w dzieciństwie

Zapalenie wyrostka robaczkowego u małych dzieci jest dużym wyzwaniem. Charakteryzuje się silnym bólem brzucha, który uniemożliwia aktywność.

Inne typowe objawy to:

 • Wymioty
 • Wysoka gorączka
 • Drażliwość
 • Zmniejszenie lub utrata apetytu
 • Czułość brzucha na dotyk

Badania szacują, że ponad 50% dzieci ma ponad 15 000 leukocytów i CRP powyżej 20 miligramów na mililitr (mg/ml). Jeśli podejrzewa się zapalenie wyrostka robaczkowego, nie wahaj się szukać pomocy medycznej, ponieważ dziecko nie zawsze jest w stanie dobrze opisać objawy.

Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży

Czasami możliwe jest rozwinięcie zapalenia wyrostka robaczkowego w czasie ciąży. Objawy kliniczne są podobne do występujących u osób niebędących w ciąży. Jednak w takich przypadkach wyrostek robaczkowy znajduje się wyżej, więc ból może znajdować się w prawym górnym kwadrancie.

Ból wynikający z występowania gazów w jamie brzusznej

W większości przypadków początkowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego można pomylić z bólem spowodowanym przez gazy w jamie brzusznej. Badania wskazują, że gaz ten pochodzi głównie z trzech źródeł:

 1. Połknięte powietrze
 2. Produkcja jelitowa
 3. Dyfuzja z krwi

Nagromadzenie gazów zwykle powoduje rozdęcie pętli jelitowych i dyskomfort w jamie brzusznej. Jednak ból gazowy może być odczuwalny w dowolnym miejscu w jamie brzusznej, w przeciwieństwie do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Niektóre osoby mogą nawet odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej, a także częste odbijanie, wzdęcia i skurcze żołądka. Ból gazowy może trwać od kilku minut do kilku godzin i ustąpić bez leczenia.

Kiedy zwrócić się o pomoc lekarską?

Ostry ból brzucha jest sygnałem ostrzegawczym, że w jelitach dzieje się coś niedobrego. W większości przypadków dyskomfort gazowy jest tymczasowy, jednak ważne jest, aby zachować czujność, jeśli utrzymuje się dłużej niż 24 godziny.

Podobnie wskazane jest zasięgnięcie porady lekarskiej w przypadku dyskomfortu w jamie brzusznej, któremu towarzyszą krwawe stolce, utrata masy ciała, zaparcia, biegunka lub uporczywe wymioty. Objawy te są związane z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego lub zaburzeniami nowotworowymi.

Z drugiej strony samo zapalenie wyrostka robaczkowego jest sytuacją wymagającą natychmiastowej profesjonalnej pomocy. Stan ten należy podejrzewać, jeśli ból zaczyna się w górnej części brzucha, a następnie osiada w jego prawej dolnej części.

Jak diagnozuje się zapalenie wyrostka robaczkowego?

Rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego ma charakter kliniczny i opiera się na metodach laboratoryjnych potwierdzających jego obecność. Lekarze zazwyczaj wykonują szczegółowe badanie fizykalne z naciskiem na jamę brzuszną.

Lekarz często naciska określone punkty w jamie brzusznej, szukając oznak zapalenia wyrostka robaczkowego. Jeśli ból brzucha nasila się po naciśnięciu i zwolnieniu prawego dolnego kwadrantu, może to oznaczać stan zapalny wyrostka robaczkowego. Ponadto niektórzy pacjenci często mają sztywny brzuch z powodu podrażnienia jelit.

Specjalista może poprosić o badania krwi w celu oceny liczby białych krwinek, płytek krwi i czerwonych krwinek. Czasami USG jamy brzusznej jest przydatne do analizy stanu architektury okrężnicy.

Leczenie medyczne zapalenia wyrostka robaczkowego

Plan leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego opiera się na chirurgicznym usunięciu i ekstrakcji wyrostka robaczkowego objętego stanem zapalnym. Ta procedura jest wykonywana w następujący sposób:

 • Operacja otwarta: wykonuje się ją przez nacięcie w prawym dolnym kwadrancie brzucha. Przydaje się przy perforowanym zapaleniu wyrostka robaczkowego z ryzykiem infekcji otrzewnej.
 • Chirurgia laparoskopowa: Jest to najczęściej stosowana metoda, ponieważ jest mniej inwazyjna. Zabieg wykonuje się za pomocą elastycznej rurki z kamerą, zwanej laparoskopem.

obszernym badaniu  opublikowanym w Cochrane porównano obie metody,  sugerując kilka zalet podejścia laparoskopowego.  Np. intensywność bólu pierwszego dnia, częstość występowania infekcji ran, długość pobytu w szpitalu i czas powrotu do pracy są u dorosłych mniejsze.

Oba sposoby usuwania wyrostka robaczkowego wymagają wdrożenia środków antybiotykoterapii w celu zmniejszenia ryzyka infekcji. Pacjent może powrócić do normalnego trybu życia po kilku tygodniach.

Środki łagodzące ból gazowy

W większości przypadków za bóle gazowe odpowiedzialne są nawyki żywieniowe. Dlatego konieczne jest zastosowanie zmian w sposobie odżywiania, aby zmniejszyć te dolegliwości. W tym celu warto skonsultować się z dietetykiem.

Brokuły, kalafior, fasola, produkty mleczne, napoje gazowane i tłuszcze to tylko niektóre z pokarmów związanych z dyskomfortem gazowym. Picie herbaty miętowej, rumianku i octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie może być pomocne w łagodzeniu tego dyskomfortu.

Brokuły
Brokuły mogą zwiększać produkcję gazów jelitowych, podobnie jak inne warzywa kapustne

Dwa stany żołądkowo-jelitowe z wyraźnymi różnicami

Bóle gazowe w jamie brzusznej są często podobne do dyskomfortu wytwarzanego na początku zapalenia wyrostka robaczkowego. Jednak ewolucja obydwu tych stanów jest bardzo różna. Dyskomfort gazowy jest zwykle uogólniony i ustępuje po kilku godzinach, podczas gdy ból wyrostka robaczkowego nasila się i jest zlokalizowany w prawej dolnej części brzucha.

Zapaleniu wyrostka robaczkowego zwykle towarzyszą nudności, wymioty i gorączka. Dlatego jeśli masz takie objawy, nie wahaj się jak najszybciej poprosić o profesjonalną pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.