Zapalenie powiek: przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie powiek definiuje się, jako zapalenie zewnętrznej części powieki. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieje kilka gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie substancji na krawędzi powieki. Niektóre z tych gruczołów produkują łój. Ten typ jest znany jako gruczoły tarczkowe lub gruczoły Meiboma, których dysfunkcja jest najczęstszą przyczyną zapalenia powiek.
Kiedy gruczoły tarczkowe zostają zablokowane, właściwy drenaż wydzielin nie może przebiegać prawidłowo i rozmnażają się typowe bakterie skórne, które wywołują zapalenie powiek.
W większości przypadków zapalenie powiek atakuje obydwoje oczu pacjenta. Przede wszystkim dotknięte jest miejsce, w którym swój początek biorą rzęsy. To dlatego, że jest to najczęstsza lokalizacja gruczołów Meiboma.
Obecnie zapalenie powiek jest jedną z najczęstszych zmian dotykających nasz narząd wzroku. W równym stopniu ten stan zapalny dotyka płeć męską, jak i żeńską. Natomiast, jeśli chodzi o podatność wiekową, może pojawić się w dowolnym okresie życia pacjenta.
Zapalenie powiek – jakie są najczęstsze objawy?
Najczęściej pacjenci z tym zaburzeniem notują szereg charakterystycznych objawów. Na przykład wśród najczęstszych z nich możemy wyróżnić:
- Wyraźnie zwiększona wrażliwość na światło.
- Zaczerwienione oczy i ciągłe łzawienie. Jednak z drugiej strony, osoba, u której wystąpił stan zapalny, może cierpieć z powodu suchości oczu. Wynika to ze zmian, które dotykają gruczoły utrzymujące gałkę oczną w stanie nawodnionym.
- Obrzęk powiek. Powieki mają także tendencję do nabierania czerwonawego odcienia i stają się jakby tłuste na powierzchni.
- Częste mruganie, któremu towarzyszy kłucie lub uczucie dyskomfortu. Pacjent opisuje to uczucie, jakby miał piasek w oczach.
Dość często występują również inne objawy:
- Zmiany w rzęsach. Z reguły dochodzi do utraty rzęs lub zaczynają one wyrastać w złym kierunku (wywinięte rzęsy).
- Sucha i łuszcząca się skóra w okolicach oczu i na powiekach. Jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, możliwe jest, że w dłuższej perspektywie powstaną blizny.
- Obecność stwardniałej wydzieliny ropnej, czyli tak zwanych “śpiochów”. Po przebudzeniu się rano, chora osoba może mieć problemy z otwarciem oczu, ze względu na zaschniętą skorupę ropy.
- Jęczmień wewnętrzny. Jest to ropny guzek, który lokalizuje się w obszarze wyrastania rzęs. Powstaje on zazwyczaj w wyniku infekcji w tej okolicy i powoduje ból i dyskomfort u pacjenta.
- Gradówka. Gdy gruczoły łojowe zostają zainfekowane a stan zapalny przedłuża się lub ciągle powraca, tworzy się guzek, który obejmuje zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część powieki. W tym przypadku mamy już do czynienia z przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczkowego, które objawia się mało bolesnym zgrubieniem powieki, które ma zwykle czerwonawy odcień.
- Zapalenie spojówek przebiegające w sposób regularny lub przewlekły.
- Problemy w rogówce wynikające z podrażnienia tej warstwy lub innych podobnych urazów.
Jakie są możliwe przyczyny zapalenia powiek?
Obecnie przedstawiciele środowiska lekarzy nie są w stanie określić dokładnej przyczyny tego zaburzenia. Specjaliści twierdzą jednak, że istnieje wiele czynników sprzyjających temu schorzeniu lub wywołujących zapalenie powiek. Według tych specjalistycznych opinii najczęstszymi przyczynami są:
- Niedrożność gruczołów łojowych powiek. Ta zmiana jest zwykle spowodowana infekcją bakteryjną. Możliwe jest również, że gruczoły te nie działają prawidłowo z powodu nieznanych przyczyn.
- Łojotokowe zapalenie skóry lub inne zaburzenia skóry, takie jak trądzik różowaty.
- Obecność roztoczy, wszy lub innych żywych organizmów na rzęsach, które mogą uszkodzić i zainfekować to miejsce.
- Reakcje alergiczne na składniki środków używanych w okolicach oczu, takich jak leki, krople do oczu, tusz do rzęs itp.
Jak najlepiej leczyć zapalenie powiek?
Najpierw należy dokonać diagnozy zapalenia powiek (lekarz prowadzący skorzysta prawdopodobnie z szeregu testów i badań medycznych, aby to zrobić). Następnie specjaliści muszą rozważyć najbardziej odpowiednie opcje leczenia dla każdego pacjenta. Do najczęściej stosowanych metod terapeutycznych należą:
- Leczenie zmiany chorobowej, która leży u podstaw zapalenia powiek. Mogą to być przypadki trądziku różowatego i łojotokowego zapalenia skóry.
- Leki antybiotykowe stosowane do leczenia zakażeń bakteryjnych gruczołów łojowych. Są one zwykle stosowane lokalnie (przy użyciu kropli lub kremów). Mogą być również podawane doustnie.
- Leki przeciwzapalne w celu zmniejszenia obrzęku oczu. Podaje się je w postaci kropli lub maści.
- Stosowanie sztucznych łez w przypadku suchości oczu.
- Leki przeciwhistaminowe w przypadku, gdy powodem stanu zapalnego jest alergia.
Innym ważnym elementem leczenia jest osobista pielęgnacja i specjalna higiena oczu. Zabiegi pielęgnacyjne należy stosować dwa do czterech razy dziennie, a składają się one z następujących kroków:
- Nakładanie kompresów lub mokrej gazy na powieki na kilka minut. W ten sposób zaschnięte wydzieliny ropne łatwo można usunąć przy pomocy nowej wilgotnej szmatki.
- Czyszczenie krawędzi powieki polegające na delikatnym pocieraniu jej innym kompresem z wodą.
- I wreszcie obfite spłukanie oczu ciepłą wodą. Na koniec, aby prawidłowo osuszyć te miejsce, delikatnie dotykaj powieki czystym ręcznikiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bernardes, T. F., & Bonfioli, A. A. (2010). Blepharitis. Seminars in Ophthalmology. https://doi.org/10.3109/08820538.2010.488562
- Turnbull, A. M. J., & Mayfield, M. P. (2012). Blepharitis. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.e3328
- Duncan, K., & Jeng, B. H. (2015). Medical management of blepharitis. Current Opinion in Ophthalmology. https://doi.org/10.1097/ICU.0000000000000164
- Lindsley, K., Matsumura, S., Hatef, E., & Akpek, E. K. (2012). Interventions for chronic blepharitis. In Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD005556.pub2
- Putnam C. M. (2016). Diagnosis and management of blepharitis: an optometrist’s perspective. Clinical optometry, 8, 71–78. https://doi.org/10.2147/OPTO.S84795