Zapalenie oskrzelików u niemowląt - co powinniśmy wiedzieć?

Różne infekcje dróg oddechowych, a nawet stany alergii mogą powodować zmiany w układzie oddechowym u dzieci. Zapalenie oskrzelików ma szczególne cechy i na ogół dotyka niemowlęta i małe dzieci.
Zapalenie oskrzelików u niemowląt - co powinniśmy wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2021

Nadejście pór roku, takich jak jesień i zima na różnych szerokościach geograficznych, niepokoi zarówno rodziny, jak i pracowników służby zdrowia. Powodem jest ogólnie nasilenie się chorób układu oddechowego. Im niższy wiek dziecka, które zachoruje na zapalenie oskrzelików, tym większy powód do niepokoju.

Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, gdy zapalenie oskrzelików dotyka niemowlęta.

Zapalenie oskrzelików u niemowląt

Zapalenie oskrzelików to choroba dróg oddechowych, która dotyka głównie dzieci w wieku niemowlęcym. Pojawia się, gdy oskrzeliki (najmniejsza i ostatnia część oskrzeli) ulegają zapaleniu w wyniku infekcji, zwykle pochodzenia wirusowego.

W konsekwencji kanaliki te wykazują obrzęk i zwiększone wydzielanie, które może powodować trudności w oddychaniu.

Według informacji zamieszczonych na stronie Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrii, zapalenie oskrzelików najczęściej pojawia się u niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Choroba ta stanowi 18% wszystkich hospitalizacji pediatrycznych.

W większości przypadków infekcję wywołuje syncytialny wirus oddechowy (RSV). Jednak do zachorowania może dojść również na skutek zakażenia adenowirusami i wirusami grypy.

Dziecko u lekarza
Zapalenie oskrzelików u niemowląt powoduje trudności w oddychaniu i objawy przypominające przeziębienie.

Jaką formę najczęściej przybiera choroba?

Po krótkim okresie inkubacji mogą pojawić się objawy podobne do objawów zwykłego przeziębienia. Dlatego objawy zapalenia oskrzelików obejmują kichanie, katar, kaszel i napady łagodnej gorączki.

Stopniowo kaszel staje się jednak coraz bardziej uporczywy. W związku z tym objawy, które wydawały się wskazywać na banalną infekcję, zaczynają być groźne. Do początkowych symptomów dołącza drażliwość, odmowa jedzenia, zwiększona częstotliwość oddychania i niewydolność oddechowa.

Intensywność tego ostatniego objawu stopniowo wzrasta i osiąga swoje maksimum na ogół w ciągu 24 lub 48 godzin. Właśnie w tym momencie rozwoju choroby następuje większość przyjęć do szpitala. Potem jednak stan dziecka się stopniowo poprawia.

Może Cię zainteresować również ten temat: Tymianek jako środek na zapalenie oskrzeli

Interesujące dane…

Według dr M.ª Luz García García ze służby pediatrycznej Szpitala Uniwersyteckiego Severo Ochoa na Uniwersytecie Alfonso X El Sabio. w Madrycie:

„Większość z nich ma postać łagodną, ​​a objawy ustępują w mniej niż tydzień, chociaż kaszel, który jest ostatnim objawem ustępującym, może utrzymywać się do 3-4 tygodni”.

Co zrobić, gdy u dziecka pojawią się pierwsze objawy wskazujące na zapalenie oskrzelików?

  • Z jednej strony należy zachować spokój, abyśmy mogli rozsądnie działać.
  • Ważne jest, aby zapewnić dziecku dobre nawodnienie, aby ułatwić upłynnienie wydzieliny. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że czasami pobudzenie i zwiększona częstość oddechów wymagają, aby przyjmować płyny w bardzo małych ilościach ale z większą częstotliwością.
Dziecko z butelką
Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne, aby pomóc dziecku w upłynnieniu wydzieliny. Mleko matki to najlepsza opcja dla niemowląt.

W związku z tym dr Ana María Balanzat, kierownik Oddziału Pediatrii w Szpitalu Klinicznym w Buenos Aires w Argentynie, zwróciła uwagę, że:

„Krytyczny aspekt patologii pojawia się, gdy choroba postępuje. Płuco nie może spełniać swojej podstawowej funkcji natlenienia, co prowadzi do obrazu niewydolności oddechowej”.

Brak tlenu we krwi i tkankach oraz nagromadzenie dwutlenku węgla może zagrozić życiu chorego dziecka. „W takich sytuacjach konieczna jest hospitalizacja i podanie tlenu” – wyjaśnia lekarka.

Przeczytaj również ten przydatny materiał: Oczyszczamy i wzmacniamy oskrzela – ziołami!

Tytułem podsumowania…

Należy wziąć pod uwagę, że zapalenie oskrzelików zwykle dotyka niemowlęta i bardzo małe dzieci. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej skonsultować się z lekarzem pediatrą. Tylko lekarz może odpowiednio ocenić stan dziecka, rodzaj oddychania i nawodnienia, a także obecność lub brak gorączki.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest unikanie palenia tytoniu i środowiska o dużym zanieczyszczeniu.

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym BMJ Open, „w kontekście narażenia na zanieczyszczenie powietrza palenie tytoniu powoduje dodatkową utratę czynności płuc i zaostrza objawy ze strony układu oddechowego”.

Zaleca się ponadto przeprowadzanie okresowych wizyt kontrolnych po ustaleniu leczenia w celu szybkiego wykrycia możliwych powikłań. Należy również sprawdzić, czy stan dziecka rozwija się w sposób pożądany i oczekiwany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García García ML, Korta Murua J, Callejón Callejón A. Bronquiolitis aguda viral. Protoc diagn ter pediatr. 2017;1:85-102.
  • Ana María Balanzat en https://bit.ly/2XqyKR3
  • David J. Stone y Thomas J. Gal. Airway Anatomy. En Miller RD (ed), 5th ed., New York: ChurchillLivingstone, 2000, pp. 1414-1451.
  • Andranik Ovassapian. Anatomy of the airway. En Andranik Ovassapian (ed), 2nd ed., Philadelphia: Lippincott-Raven. Publishers, 1996, pp17-26.
  • American Academy of Pediatrics. Clinical Practical
    guideline: the diagnosis, management and prevention of bronchiolitis. Pediatrics. 2014;134:
    e1474-e1502.
  • Kotaki, K., Senjyu, H., Tanaka, T., Yano, Y., Miyamoto, N., Nishinakagawa, T., … Honda, S. (2014). Tobacco use among designated air pollution victims and its association with lung function and respiratory symptoms: A retrospective cross-sectional study. BMJ Open4(7). https://doi.org/10.1136/bmjopen-2014-005393

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.