Zapalenie krtani: przyczyny i objawy
Zapalenie krtani to choroba, która ma wiele przyczyn, od urazów po infekcje pochodzenia wirusowego, grzybiczego lub bakteryjnego. Jednak wiele jego odmian ma podobne objawy.
Zapalenie krtani definiuje się jako zapalenie błony śluzowej krtani, organu odpowiedzialnego za ustępowanie wdychanemu i wydychanemu powietrzu. Jest to najbardziej szczególny obszar fonacji, ponieważ znajdują się tam struny głosowe.
Według ekspertów z Hiszpańskiego Towarzystwa Otorynolaryngologii (SEORL) chorobę tę uważa się za ostrą, jeśli normalny stan zdrowia zostanie przywrócony po krótkim czasie (godziny lub dni). W przypadku, gdy objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, będziemy mieć do czynienia z patologią o charakterze przewlekłym.
Jak zobaczymy, zapalenie krtani jest bardzo powszechną chorobą, w większości przypadków pochodzenia wirusowego. Dlatego znajomość przyczyn i objawów jest niezbędna. W tym artykule pokażemy Ci wszystko, co musisz o tym wiedzieć.
Zapalenie krtani w populacji
Znajomość epidemiologii zapalenia krtani, czyli tego, kto jest dotknięty chorobą i jaka jest jej częstotliwość występowania (liczba zakażonych w danej populacji) jest niezbędna, aby temu zaradzić. Badania epidemiologiczne dostarczają szeregu danych o szczególnym znaczeniu:
- Ostre zapalenie krtani stanowi 15-20% chorób układu oddechowego.
- Częstość występowania u niemowląt wynosi od 3 do 6%. Oznacza to, że około 6 na 100 osób poniżej szóstego roku życia cierpi na tę chorobę w dowolnym okresie.
- Typowy profil osoby dotkniętej chorobą to dwuletni chłopiec, który choruje jesienią i zimą.
- Ostre zapalenie krtani ma wyraźny komponent rodzinny, ponieważ według czasopism pediatrycznych u dzieci z bliskimi, którzy cierpieli na tę chorobę pojawia się ona trzy razy częściej.
Jak widać, mamy do czynienia z patologią dominującą w środowiskach dziecięcych. Dzieje się tak dlatego, że do szóstego roku życia małe dzieci mają wyższą głośnię oraz luźniejsze i mniej włókniste tkanki podśluzówkowe, czyli czynniki predysponujące do infekcji.
Ból gardła i dysfonia to charakterystyczne objawy zapalenia krtani.
Zobacz także: Zapalenie krtani – naturalne środki zaradcze
Przyczyny i objawy
Badania obejmują różne przyczyny, które mogą powodować zapalenie krtani w populacji. Wyróżniamy następujące przyczyny:
- Zakaźne: mogą być wywoływane przez wirusy (przeziębienie, grypę, opryszczkę), bakterie (mykoplazma, błonica) lub grzyby (kandydoza lub aspergiloza).
- Niezakaźne: spowodowane alergiami, urazami, lekami lub chorobami autoimmunologicznymi.
Wirusowe zapalenie krtani
Według badań, wirusy paragrypy 1, 2 i 3 są odpowiedzialne za 65% przypadków. Wirusy grypy A i B (które powodują grypę) oraz różne typy adenowirusów są również częstymi czynnikami sprawczymi.
Patogeny te są związane z infekcją górnych dróg oddechowych prowadzącą do typowych klinicznych objawów grypy. Oto niektóre z nich:
- Gorączka.
- Suchość i ból gardła.
- Dysfagia, czyli dyskomfort podczas połykania.
- Trudności w oddychaniu i obecność ciągłego kaszlu.
- Obrzęk węzłów chłonnych w szyi.
- Ból ucha.
Objawy te częściowo wynikają z zapalenia błony śluzowej gardła, które jest czerwone i obrzęknięte, to znaczy z gromadzenia się płynu zewnątrzkomórkowego. Leczenie polega na odpoczynku strun głosowych pacjenta oraz zastosowaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.
W ostrych przypadkach choroba ta ulega samowyleczeniu. Ustaje kilka dni po jego pojawieniu się. Układ odpornościowy zwalcza czynnik sprawczy i nie ma następstw.
Bakteryjne zapalenie krtani
Drugie na liście rodzajów zapaleń krtani. Według różnych źródeł bibliograficznych ten wariant jest również samowyleczalny i szybko się goi, ale nie powinniśmy z tego powodu o nim nie wspominać.
Jednym z najczęstszych czynników sprawczych są bakterie z rodzaju Mycoplasma, które zawierają ponad 100 różnych gatunków. Objawy są bardzo podobne do wymienionych powyżej: gorączka, nieproduktywny kaszel, ból przy połykaniu pokarmu i dysfonia (utrata normalnej barwy głosu).
W takich przypadkach leczenie, które należy zastosować opiera się na zastosowaniu antybiotyków. Erytromycyna, klarytromycyna lub azytromycyna to skuteczne leki zabijające bakterie w krtani.
Niezakaźne zapalenie krtani
Tę chorobę pochodzenia niepatogennego powodują różne sytuacje, które nie reagują na mikroorganizmy, ale na użycie i środowisko, które otacza daną osobę:
- Alergie: jest to ostre zapalenie strun głosowych i pozostałej części błony śluzowej krtani po inhalacji alergenów. Objawia się różnymi objawami, od chrypy po ciężką niedrożność dróg oddechowych.
- Inhalacja: poprzez bezpośredni kontakt tkanki krtani ze szkodliwymi elementami, takimi jak dym lub bardzo gorące powietrze. Powszechne u osób ocalałych z pożaru.
- Z powodu urazu lub wysiłku głosowego: podrażnienie krtani jest spowodowane uderzeniem lub nadmiernym wysiłkiem strun głosowych utrzymującym się przez pewien czas.
Początki patologii mogą być zakaźne lub niezakaźne.
Zobacz także: Zapalenie krtani – jak zrobić płyn do płukania gardła?
O czym należy pamiętać?
W tym artykule wytłumaczyliśmy, że zapalenie krtani jest patologią wieloaspektową, ponieważ ma różne przyczyny, od czynników zakaźnych po proste urazy. Oczywiście u wszystkich występują wspólne objawy, takie jak dysfonia i obecność nieproduktywnego kaszlu.
Ponieważ odmiany zakaźne są najbardziej powszechne przenoszone są między sektorami populacji poprzez bezpośredni kontakt lub wdychanie płynów. Dlatego pojawiają się z określonymi wzorcami epidemiologicznymi, wykazując szczyty zachorowań zimą i jesienią.
Te patologie układu oddechowego są dość powszechne u niemowląt. Nie trzeba się martwić, ponieważ ich natura ma tendencję do samoczynnego zniknięcia. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza wizyta u lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Laringitis agudas de adulto, Hospital de Mérida. Recogido a día 12 de agosto en https://seorl.net/PDF/Laringe%20arbor%20traqueo-bronquial/102%20-%20LARINGITIS%20AGUDAS%20DEL%20ADULTO.pdf
- Tapiainen, Terhi, et al. “Finnish guidelines for the treatment of laryngitis, wheezing bronchitis and bronchiolitis in children.” Acta Paediatrica 105.1 (2016): 44-49.
- Basanta, M. A. (2003). Laringitis aguda (crup). An pediatría [Internet], 1(S1), 55-61.
- Alvo, Andrés, et al. “Conceptos básicos para el uso racional de antibióticos en otorrinolaringología.” Revista de otorrinolaringología y cirugía de cabeza y cuello 76.1 (2016): 136-147.
- Stachler, Robert J., and James P. Dworkin-Valenti. “Allergic laryngitis: unraveling the myths.” Current opinion in otolaryngology & head and neck surgery 25.3 (2017): 242-246.
- Temprano, M. M., & Hinojal, M. T. (2017). Laringitis, crup y estridor. Pediatr Integr, 21(7), 458-64.
- Bustos, M. F., Guzmán, M., & Galeno, C. (2014). Laringitis aguda obstructiva o crup viral. Rev. Hosp. Clin. Univ. Chile, 25(3), 253-257.
- Adetona, Olorunfemi, et al. “Review of the health effects of wildland fire smoke on wildland firefighters and the public.” Inhalation Toxicology 28.3 (2016): 95-139.
- Garate, A., Valenzuela, P., & Casar, C. (1987). Laringotraqueobronquitis aguda bacteriana. Revista chilena de pediatría, 58(6), 472-478.