Zapalenia ścięgna - jak długo może trwać gojenie?

Uzdrowienie z zapalenia ścięgna nie jest niemożliwe, jednak sytuacja może się skomplikować, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki w celu rozprężenia ścięgna. Kluczową rolą jest odpoczynek i rehabilitacja.
Zapalenia ścięgna - jak długo może trwać gojenie?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2022

Wyleczenie zapalenia ścięgna może zająć dużo czasu. Ta choroba jest stanem zapalnym ścięgna, który powoduje obrzęk i ból, dlatego wymaga procesu rekonwalescencji, który może wymagać rehabilitacji. Objawy, które powoduje, są zwykle bardzo irytujące i wpływają na jakość życia chorego. Najgorsze jest to, że w niektórych przypadkach staje się przewlekły i powtarzalny.

Szacuje się, że od 60 do 70% ludzi w pewnym momencie życia doświadczyło zapalenia ścięgna. Główną przyczyną jest przeciążenie ścięgien, przez co najbardziej narażeni są sportowcy. Chociaż może wystąpić w przypadku każdego ścięgna, najczęściej występuje w barkach, łokciach, nadgarstkach, kolanach i piętach.

Objawy zapalenia ścięgna

Ścięgna to struktury włókniste, które łączą mięśnie z kością. Ich główną funkcją jest wiązanie, wspomaganie ruchu i zapewnianie elastyczności. Zapalenie ścięgna to ostry proces zapalny, który powoduje zmiany strukturalne w ścięgnie. Głównym objawem jest ból, który ma tendencję do nasilania się wraz z ruchem, jednak charakterystyka bólu będzie zależeć od dotkniętego obszaru. Ponadto mogą też występować następujące objawy kliniczne:

  • Trudność w wykonywaniu niektórych ruchów.
  • Chrupanie.
  • Obrzęk dotkniętego obszaru, czasami z ciepłem i zaczerwienieniem.
  • Wybrzuszenie ścięgna.

Przyczyny zapalenia ścięgna

Zapalenie ścięgna powstaje w wyniku przeciążenia lub urazu mięśni. Jednak wiek ma wpływ, ponieważ ścięgna z wiekiem tracą elastyczność, a czasem ulegają degeneracji. Istnieją również pewne patologie powodujące tego typu stany zapalne, takie jak zapalenie stawów i cukrzyca.

W wielu przypadkach problem ten wynika z nieodpowiednio wykonywanych ćwiczeń sportowych lub aktywności fizycznej. Jeśli niektóre mięśnie są wzmocnione bardziej niż inne, prowadzi to do osłabienia ścięgien. Prace wymagające powtarzalnych ruchów również zwiększają ryzyko zapalenia.

Ból nadgarstka objawem zapalenia ścięgna
Spędzanie dużej ilości czasu przy komputerze powoduje zapalenie ścięgien w nadgarstkach

Przeczytaj również: Skręcenie nadgarstka – na czym polega ten uraz?

Najczęstsze rodzaje zapalenia ścięgien

Ta patologia nie zawsze przedstawia się w ten sam sposób. Podobnie, każde miejsce występowania ma cechy, które czynią je specyficznymi z określonymi oznakami i objawami. Miejsca, gdzie zapalenie ścięgna występuje najczęściej, to:

  • Pięta: dotyczy w szczególności ścięgna Achillesa, które łączy tył nogi z kością piętową. Każdy może cierpieć na to i powoduje silny ból podczas stania na palcach lub chodzenia.
  • Ręka: główną cechą jest intensywny ból, który pojawia się podczas otwierania i zamykania dłoni. Jest to typowe dla osób, które wykonują określone czynności kończyn górnych, takie jak wspinaczka.
  • Nadgarstek: dolegliwość odczuwana jako ból dłoni lub nadgarstków, zwykle promieniujący do przedramienia. W dzisiejszych czasach pojawia się bardzo często z powodu ciągłego używania klawiatury i myszy.
  • Łokieć: pojawia się u tych, którzy muszą wywierać dużą siłę rękami, np. tenisiści. Objawia się silnym bólem w przedniej lub tylnej części łokcia.
  • Ramię: prowadzi do bólu podczas poruszania rękami. Występuje bardzo często u osób powyżej 40 roku życia oraz u tych, którzy intensywnie ćwiczą ten obszar ciała.

Leczenie zapalenia ścięgna – sposoby

Chociaż konkretne leczenie będzie zależeć od każdego konkretnego przypadku, istnieją pewne ogólne środki, które każdy może zastosować, aby szybko wyleczyć zapalenie ścięgna. Zalecenia powinny być przestrzegane przez co najmniej 3 dni w celu opanowania objawów i są następujące:

  • Odpoczynek: to najważniejszy środek. Kluczem jest unikanie wykonywania czynności, które spowodowały kontuzję i ograniczenie ruchu dotkniętego chorobą mięśnia.
  • Zimno: przykładanie lodu co 3 godziny na 20 minut pomoże zmniejszyć stan zapalny. Pamiętaj, aby między lodem a skórą umieścić szmatkę, aby uniknąć oparzeń.
  • Kompresja: kolejnym zaleceniem w leczeniu zapalenia ścięgna jest kompresja okolicy. Idealny byłby bandaż uciskowy, który pomaga ograniczyć ruchliwość w danym obszarze.
  • Uniesienie: chora kończyna powinna być uniesiona podczas leżenia, aby zmniejszyć zarówno stan zapalny, jak i ból.

Jak długo trwa gojenie zapalenia ścięgna?

Nie można dokładnie określić, jak długo trwa gojenie zapalenia ścięgna. Zależy to od dotkniętego obszaru, powagi tej anomalii i opieki zastosowanej w celu jej przezwyciężenia. W żadnym wypadku nie regeneruje się samoistnie.

Łagodne zapalenie ścięgna jest zwykle przezwyciężane w ciągu dwóch do trzech dni, po zasięgnięciu porady lekarza. Najczęstszym zaleceniem jest utrzymywanie dotkniętego obszaru nieruchomo i nakładanie lodu. Czasami przepisywane są środki przeciwbólowe, a także uniesienie chorej kończyny podczas leżenia.

Kiedy iść do lekarza?

W przypadku bardzo nasilonego bólu i stanu zapalnego, bez remisji w ciągu kolejnych trzech dni lub przy obecności pęknięć w stawie, ważne jest, aby udać się do lekarza. Możliwe, że wymagane są pewne zastrzyki zwane naciekami lub pojawiły się komplikacje, które prowadzą do oceny opcji chirurgicznej.

Nasilenie zapalenia ścięgna może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim kompletnie się zagoi. Czynnikiem decydującym jest stosowana pielęgnacja. Odpoczynek w dotkniętym obszarze jest niezbędny, ale wskazane jest również wykonywanie delikatnych ruchów, aby ścięgno nie stało się zbyt sztywne. Fizjoterapia jest jedną z technik stosowanych w rehabilitacji zapalenia ścięgien

Jak zapobiegać zapaleniu ścięgna?

Jak już wspomnieliśmy, zapalenie ścięgna jest spowodowane powtarzającymi się ruchami w pracy lub ćwiczeniami o wysokiej intensywności. Na szczęście istnieje kilka zaleceń, które można zastosować, aby uniknąć pojawienia się tego problemu, wśród których są:

  • Rozgrzej mięśnie przed ćwiczeniami.
  • Często się rozciągaj.
  • Noś wygodne buty podczas ćwiczeń.
  • Rób przerwy podczas ćwiczeń.
  • Podczas pracy stale zmieniaj pozycję.
  • Umieść klawiaturę i ekran komputera w wygodnej pozycji.
  • Przyjmij właściwą postawę podczas siedzenia.
  • Ćwicz z odpowiednią techniką.

Leczenie zapalenia ścięgna to długie zadanie

Bardzo ważne jest całkowite wyleczenie zapalenia ścięgna, ponieważ niewykonanie tego może prowadzić do długotrwałych problemów. Jeśli stan zapalny utrzymuje się przez dłuższy czas, istnieje ryzyko nowych urazów, a nawet może dojść do zerwania ścięgna.

Po wyzdrowieniu konieczne będzie podjęcie niezbędnych środków, aby zapobiec ponownemu zapaleniu ścięgna. Wśród najczęstszych zaleceń należy rozgrzać się przed każdą aktywnością sportową i ćwiczyć wszystkie mięśnie w celu zwiększenia siły i elastyczności. Dobrze jest unikać powtarzających się ruchów, które mogą przeciążyć mięśnie . W przypadku wykonywania tego typu czynności, czy to w celu ćwiczeń fizycznych, czy pracy, wskazane jest wprowadzenie przerw na odpoczynek i regenerację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • MosteiroF, Domínguez R. Efectos del entrenamiento con sobrecargas isoinerciales sobre la función muscular. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de la Actividad Física y del Deporte. 2017; (68).
  • Oñate A. Tendinitis y Tenosinovitis de Muñeca y Mano. Revista Iberoamericana de Cirugía de la Mano. 2010; 38(02): 185-189.
  • Martínez M, Peña A. Tratamiento de tendinitis y bursitis calcificadas subacromiodeltoideas con ondas de choque. Rehabilitación (Madr., Ed. impr.) 2005: 2-7.
  • Pascual C, Moreno V, Rodríguez J. Epidemiología de las lesiones deportivas. Fisioterapia. 2008; 30(1): 40-48.
  • Pagán E, Poveda M, Peral B, Lozano C. A quién afecta realmente el codo de tenista: Revisión. Cuestiones de fisioterapia: revista universitaria de información e investigación en Fisioterapia. 2012; 41(3): 207-214.
  • Marzoa, I. Ferreiro, et al. Tratamiento rehabilitador del hombro doloroso. Rehabilitación. 2015; 39(3): 113-120.
  • Sanabria N, Osorio A. Biomecánica del hombro y bases fisiológicas de los ejercicios de Codman. Ces medicina. 2013; 27(2): 205-218.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.