Zalegająca flegma? – Zioła pomogą ci się jej pozbyć
Flegma, inaczej też plwocina, to lepka i śluzowata wydzielina pochodząca z dróg oddechowych, głównie płuc, oskrzeli, gardła i kanałów nosowych. Jej głównym zadaniem w zdrowym organizmie jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia dróg oddechowych oraz wychwytywanie i usuwanie drobnoustrojów i pochodzących ze środowiska substancji zagrażających naszemu zdrowiu.
Jak już powiedzieliśmy, flegma to śluzowata wydzielina, która składa się przede wszystkim z glikoprotein, przeciwciał i innych substancji, odgrywających ważną rolę w utrzymaniu zdrowego i prawidłowo funkcjonującego układu immunologicznego.
W pewnym sensie plwocina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu na co dzień. Jeśli jednak zaczyna się ona gromadzić w nadmiarze, staje się źródłem wielkiego dyskomfortu: kaszlu, zatkanego nosa, problemów ze swobodnym oddychaniem itp.
Chociaż dolegliwości związane z nadmiarem flegmy w układzie oddechowym negatywnie wpływają na jakość codziennego życia, problem ten jest stosunkowo łatwy do wyleczenia. Zanim sięgniesz po naszpikowane chemią leki z apteki, wypróbuj kilka sprawdzonych, domowych remediów na oczyszczenie organizmu z plwocin.
Rośliny, dzięki którym flegma zniknie szybko i skutecznie
Medycyna naturalna dostarcza nam wielu ciekawych rozwiązań do walki z nadmiarem gromadzącego się w płucach, gardle i kanałach nosowych śluzu. Zawarte w ziołach substancje aktywne stymulują naturalne odkrztuszanie, pomagają usunąć nagromadzoną flegmę oraz łagodzą inne nieprzyjemne objawy.
Poznaj pięć roślin, które pomogą ci szybko, skutecznie i – co najważniejsze – w bezpieczny dla organizmu sposób usunąć nadmiar flegmy z dróg oddechowych. Poniżej znajdziesz receptury na ziołowe remedia, które z powodzeniem stosowały nasze bacie i prababcie.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Najlepsze naturalne środki udrażniające drogi oddechowe
1. Eukaliptus
Liście eukaliptusa przepełnione są naturalnymi olejkami eterycznymi i substancjami o działaniu przeciwutleniającym, które pomagają złagodzić podrażnienie błon śluzowych wywołane nadmiarem plwocin w drogach oddechowych.
Dzięki wysokiemu stężeniu substancji lotnych liście eukaliptusa znakomicie odtykają zatkany nos oraz przewody dróg oddechowych. To właśnie flegma blokuje swobodny przepływ powietrza, wywołując szereg nieprzyjemnych objawów oraz uczucie dyskomfortu.
Składniki
- 3 łyżki stołowe liści eukaliptusa (30 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
- Wlej wodę do garnka, dodaj liście eukaliptusa i zagotuj. Kiedy woda zacznie bulgotać, gotuj jeszcze przez około 5 minut.
- Po zdjęciu naparu z ognia przykryj garnek, aby nie uciekła para.
Jak stosować napar z liści eukaliptusa do usuwania flegmy?
- Ostrożnie podnieś pokrywkę garnka i przybliż twarz do parującego naparu, wdychając jednocześnie opary. Nakryj głowę i garnek ręcznikiem. W ten sposób sprawisz, że twoje domowe inhalacje będą rzeczywiście skuteczne.
- Wdychaj eukaliptusowe opary przez 5-10 minut. Jeśli flegma nie zostanie całkowicie usunięta, następnego dnia powtórz zabieg.
2. Oregano
W liściach oregano kryją się naturalne olejki eteryczne oraz substancje o działaniu antybiotycznym, które skutecznie łagodzą infekcje spowodowane nadmiarem śluzu w drogach oddechowych.
Dodatkowo aromatyczne oregano ułatwia wydalanie plwocin zalegających w płucach, oskrzelach, gardle i kanałach nosowych. Napar z tej rośliny leczniczej szybko i skutecznie odtyka zapchane śluzem drogi oddechowe.
Składniki
- 1 łyżeczka liści oregano (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania i spożywania
- Zagotuj wodę, a następnie dodaj do niej liście oregano (świeże lub suszone).
- Zaparzaj pod przykryciem przez około 10 minut.
- W okresach przeziębienia i zwiększonej ilości śluzu w drogach oddechowych pij 2-3 filiżanki naparu z oregano dziennie tak długo, aż flegma zostanie całkowicie wydalona z twojego organizmu.
3. Tymianek
Lecznicze właściwości tymianku od wieków są wykorzystywane do leczenia chorób dróg oddechowych. Napar z tymianku skutecznie udrażnia zatkany nos, w naturalny sposób eliminuje nadmiar śluzu oraz przyspiesza leczenie przeziębienia i grypy.
Liście tymianku charakteryzują się wysoką zawartością substancji o działaniu antyseptycznym, wykrztuśnym i przeciwskurczowym. Stąd też roślina ta znakomicie sprawdza się w leczeniu kaszlu oraz łagodzi podrażniania wywołane nadmiarem śluzu w drogach oddechowych.
Picie naparu z tymianku sprawia, że flegma znika szybko i skutecznie, a pozostałe objawy przeziębienia i grypy ustępują jak ręką odjął.
Składniki
- ½ łyżki stołowej liści tymianku (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g)
Sposób przygotowania i spożywania
- Zagotuj wodę, a następnie dodaj do niej liście tymianku (świeże lub suszone), po czym gotuj jeszcze przez 5 minut.
- Zaparzaj pod przykryciem przez około 10 minut.
- Kiedy napar nieco ostygnie, przecedź go przez sitko i osłodź łyżką miodu.
- W okresach przeziębienia i zwiększonej ilości śluzu w drogach oddechowych pij dwie filiżanki naparu z oregano dziennie przez 3-5 dni z rzędu.
4. Imbir
Głównym składnikiem aktywnym korzenia imbiru jest gingerol – aldehyd o działaniu antybakteryjnym, wykrztuśnym i przeciwzapalnym, który świetnie łagodzi dolegliwości związane z nadmiarem śluzu w drogach oddechowych.
Ten związek chemiczny wykazuje również silne właściwości przeciwutleniające. Stymulują one proces oczyszczania organizmu z toksyn i innych zalegających w nim szkodliwych substancji.
Składniki
- ½ łyżki startego na małych oczkach imbiru (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżka stołowa miodu (25)
Sposób przygotowania i spożycia
- W pierwszej kolejności zetrzyj niewielki kawałek korzenia imbiru na tarce o drobnych oczkach (powinieneś uzyskać mniej więcej pół łyżki startego imbiru).
- Następnie zagotuj wodę. Gdy zacznie bulgotać, dodaj do niej starty imbir i zdejmij z ognia.
- Zaparzaj pod przykryciem przez około 10 minut.
- Na koniec przecedź napar przez sitko, osłodź łyżką miodu i wypij.
- Pij do trzech filiżanek naparu z imbiru dziennie. Stosuj kurację przez 2-3 dni z rzędu lub tak długo, aż flegma zostanie całkowicie wydalona z organizmu.
5. Liście laurowe
Liście laurowe pełne są naturalnych substancji, które bardzo korzystnie wpływają na stan zdrowia płuc. Od wieków są one wykorzystywane w medycynie naturalnej do leczenia chorób dróg oddechowych.
Napar z liści laurowych wykazuje silne działanie wykrztuśne oraz świetnie radzi sobie z nadmiarem gromadzącego się w płucach, oskrzelach, gardle i nosie śluzu.
Składniki
- 1 łyżeczka liści laurowych (10 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania i spożywanie
- Zagotuj wodę, po czym dodaj do niej liście laurowe, przykryj i odstaw do zaparzenia na około 10 minut.
- Następnie przecedź napar przez sitko i wypij.
- Pij 1-2 filiżanki naparu z liści laurowych dziennie.
- Innym, równie skutecznym rozwiązaniem jest zamoczenie chusteczki w naparze i przyłożenie jej w formie okładu do klatki piersiowej. Powtarzaj kurację tak długo, aż objawy ustąpią, a flegma zostanie całkowicie usunięta z organizmu.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Olej z liści laurowych – jego niesamowite właściwości
Bez względu na to, jaka metodę walki z flegmą wybierzesz, pamiętaj o zwiększeniu ilości wypijanej dziennie wody i innych zdrowych płynów. Dzięki nim utrzymasz prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz usprawnisz proces usuwania nadmiaru śluzu z dróg oddechowych.
W trakcie infekcji powinieneś również trzymać się z daleka od chemicznych substancji i kurzu. One jeszcze bardziej nasilają podrażnienie błon śluzowych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kozak, J., Markiewicz, A., Kordiak, J., & Jabłoński, S. (1996). Ropne zapalenie śródpiersia. Pneumonologia i Alergologia Polska : Organ Polskiego Towarzystwa Ftyzjopneumonologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, i Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. https://doi.org/10.4271/2012-01-0396
- Radzikowska, E., Wiatr, E., Remiszewski, P., Bestry, I., Grudny, J., Langfort, R., … Roszkowski, K. (2004). Organizujące siȩ zapalenie płuc – Analiza 18 przypadków. Pneumonologia i Alergologia Polska.