Zakrzepica a antykoncepcja - dowiedz się więcej!
Choć hormonalne środki antykoncepcyjne są metodą stosowaną na całym świecie, nie są one pozbawione skutków ubocznych. Istnieje związek między estrogenami zawartymi w środkach antykoncepcyjnych a zakrzepicą, który wyjaśnimy w tym artykule. Zakrzepica a antykoncepcja – zobacz, na czym polega ich relacja.
Artykuł napisała i zweryfikowała doktor Elisa Martin Cano.
Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych jako metody zapobiegania ciąży jest coraz powszechniejsze. Chociaż ich używanie jest zwykle bezpieczne, istnieją dane, z jakich wynika, iż kobiety przyjmujące tego typu leki są bardziej narażone na zakrzepicę.
Hormonalne środki antykoncepcyjne to rodzaj leków, które w oparciu o zewnętrzne podawanie hormonów płciowych do organizmu zapobiegają ciąży. Przyjmowanie tych hormonów zapobiega owulacji w każdym cyklu menstruacyjnym kobiety.
Oprócz tego działają poprzez zagęszczanie śluzu pochwy, co bardzo utrudnia przejście plemników. Ich skuteczność jest dość wysoka, o ile są stosowane zgodnie z ustalonymi wytycznymi.
Co to są hormonalne środki antykoncepcyjne?
Istnieje wiele różnych rodzajów hormonalnej antykoncepcji. Mogą to być:
- środki doustnie – to znaczy w postaci tabletek antykoncepcyjnych;
- hormonalna wkładka domaciczna – to urządzenie wkładane do wejścia do szyjki macicy kobiety; pozostaje tam przez lata, uwalniając hormony;
- plaster – jest to samoprzylepny kawałek materiału, który przykleja się do skóry i uwalnia przez nią hormony;
- pierścień dopochwowy – to urządzenie wkładane do pochwy w każdym cyklu miesiączkowym i lokalnie uwalniające tam hormony;
- implant hormonalny – to kapsułka, którą umieszcza się pod skórą i utrzymuje przez lata, uwalniająca hormony w każdym cyklu.
Ponieważ środki antykoncepcyjne nie są barierowymi metodami antykoncepcji, musimy pamiętać, że nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a jedynie zapobiegają ciąży. W przypadku stosunków seksualnych z nieznanymi osobami nadal zaleca się używanie prezerwatyw.
Co to jest zakrzepica?
Zakrzepica to tworzenie się skrzepów krwi w głębokich żyłach ciała. Zwykle występuje zwłaszcza w nogach. Skrzep może przemieszczać się przez krwioobieg, aż utknie w naczyniu o mniejszej średnicy i zakłóci normalne krążenie krwi.
Jeśli ten skrzep dotrze do płuc, utworzy się zator, a wynikiem będzie zator tętnicy płucnej. To bardzo poważna sytuacja, obarczona dużą śmiertelnością osób, które na nią cierpią.
Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju zakrzepicy. Do najważniejszych należą otyłość i częste unieruchomienie.
Po operacji, podczas której musisz pozostać w pozycji leżącej, lub w przypadku bardzo długich podróży konieczne będzie podjęcie niezbędnych środków ostrożności, aby nie rozwinęła się zakrzepica. Inne czynniki ryzyka to na przykład palenie i ciąża.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Napaść seksualna a zapobieganie ciąży
Zakrzepica a antykoncepcja: jakie ryzyko niesie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych?
Wydaje się, że estrogeny, kluczowy składnik hormonalnych środków antykoncepcyjnych, powodują zmiany w krzepnięciu krwi. Dlatego w obliczu długotrwałego narażenia i wysokiego poziomu tych hormonów wzrasta ryzyko zmiany krzepnięcia i tworzenia się skrzepów krwi.
Szacuje się, że ryzyko zakrzepicy związane ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych dotyczy 1 na 100 000 kobiet, które je przyjmują.
Chociaż wydaje się to niskie ryzyko, musimy pamiętać, że dotyczy zwykle młodych i wcześniej zdrowych kobiet, a na całym świecie są miliony użytkowników środków antykoncepcyjnych. To sprawia, że ryzyko zdrowotne to jeszcze jeden czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego rodzaju środka antykoncepcyjnego.
Jednakże nie wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne mają ten sam skład. Powstaje coraz więcej leków antykoncepcyjnych, które zawierają mniejszą dawkę estrogenu. Dzięki temu te i inne zagrożenia, jakie stwarzają te hormony, są zminimalizowane. Zakrzepica i antykoncepcja nie muszą iść w parze.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Rodzaje aborcji – wszystkie niezbędne informacje
Antykoncepcja hormonalna jest nadal bezpieczna
Hormonalne środki antykoncepcyjne pozostają bardzo bezpieczną metodą zapobiegania ciąży. Ich powszechne stosowanie i postęp w opracowywaniu leków oznaczają, że niosą one coraz mniejsze ryzyko. Jednak nie są one pozbawione skutków ubocznych.
Dlatego najbardziej wskazane jest, aby przed rozpoczęciem przyjmowania lub stosowania jakiegokolwiek środka antykoncepcyjnego udać się do specjalisty. To on będzie oceniał każdy przypadek pod kątem możliwych powiązanych czynników ryzyka, aby zdecydować, czy stosowanie jest zalecane. Jeśli tak, doradzi, jaka forma i skład są najbardziej bezpieczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jordi Fontcuberta C. Trombosis en la mujer Aspectos prácticos.
- Brito MB, Nobre F, Vieira CS. Hormonal contraception and cardiovascular system. Vol. 96, Arquivos Brasileiros de Cardiologia. Arquivos Brasileiros de Cardiologia; 2011. p. e81–9.
- Contracepción hormonal y sistema cardiovascular [Internet]. [cited 2020 May 10]. Available from: https://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0066-782X2011000400021&script=sci_arttext&tlng=es
- Amado JA, Flórez J. I. CONCEPTOS FUNDAMENTALES 1. Diferenciación gonadal y sexual 50 Hormonas sexuales: estrógenos, gestágenos, andrógenos y anticonceptivos hormonales.