Zakochiwanie się – 5 zmian w Twoim ciele
Nikt nie może zaprzeczyć, że zakochiwanie się wszystko zmienia. Są ludzie, którzy spędzają życie, szukając ciągle nowych miłości, ponieważ chcą doświadczyć tych emocji w jak największym stopniu.
Ale dlaczego właściwie tak się dzieje? To właśnie temat naszego dzisiejszego artykułu. Przekonasz się, że miłość ma więcej wspólnego z chemią w Twoim mózgu, niż z samym sercem.
Zakochiwanie się a zmiany zachodzące w Twoim ciele
1. Twój poziom adrenaliny znacznie się zwiększa
Czy zauważyłeś, że zakochiwanie się łączy się z odczuwaniem niepokoju, a Twoje serce zaczyna bić w niekontrolowany sposób, kiedy jesteś blisko tej wyjątkowej osoby? Cóż, to wszystko sprawka adrenaliny.
Tak, to ta sama substancja, która pomaga Ci, gdy uprawiasz sporty ekstremalne i ta, która motywuje Cię do działania, gdy wyczuwasz zagrożenie. Bez wątpienia zakochiwanie się jest mniej ryzykowne niż jazda motocyklem z maksymalną prędkością… ale Twoje ciało reaguje na to tak samo.
Chociaż poziom adrenaliny wzrasta, jest mało prawdopodobne, że zmieni się to w poważny problem. Zwróć uwagę na swoje zachowanie i spróbuj się zorientować, czy ciągle rozpoczynasz nowe związki, aby poczuć adrenalinę w swoim ciele.
Taki rodzaj zachowania jest niezdrowym schematem, którego powinieneś unikać, jeśli to możliwe. To normalne, że szalone uczucia po kilku miesiącach mijają, ponieważ wszystko staje się stosunkowo proste i swobodne.
Przeczytaj również: Kochać siebie, czyli czym jest miłość własna
2. Lepiej radzisz sobie ze stresem
Czy Twoje życie biegnie w szaleńczym tempie i jest stresujące. Cóż, dobrą wiadomością dla Ciebie będzie to, że kiedy się zakochujesz, Twoje ciało zaczyna uwalniać kortyzol. Ten związek chemiczny poprawia Twoją reakcję na stres, którego doświadczasz.
Najbardziej oczywistym objawem jest to, że nagle uśmiechasz się, mimo że wcześniej zareagowałbyś złością, niemocą lub płaczem. To nie dlatego, że Twój partner jest prawdziwym aniołem – to dlatego, że Twoje ciało jest nieco znieczulone.
Jeśli masz do czynienia z okresami stresu lub problemów psychologicznych, które sprawiają, że czujesz się smutny, nie przestawaj przyjmować leków, nawet jeśli Twoje reakcje się zmieniły. Twoje lepsze samopoczucie jest okresem przejściowym i stopniowo zacznie znikać.
3. Czujesz się bardziej seksowna i chętniej uprawiasz seks
Podczas gdy pożądanie seksualne może pojawić się w dowolnym momencie, kiedy się zakochujesz, zwiększona ilość dopaminy nasila to uczucie.
Pomoże Ci to również poczuć się pewniej w stosunku do swojego ciała i sylwetki. Dlatego teraz nadszedł czas na wprowadzenie pewnych zmian, które poprawią Twój wygląd.
Należy pamiętać o tym, że zmysłowość i pragnienie przygód nie będą trwać wiecznie. Wiele par skupia się wyłącznie na seksie, po czym związki kończą się, gdy faza zauroczenia mija.
To ważne, aby zrozumieć te zmiany i skupić się na rozwijaniu mniej intensywnych, trwalszych aspektów Twojego związku, takich jak:
- Wspólne zainteresowania
- Dobra komunikacja między Wami
- Tworzenie wyjątkowych chwil razem
W ten sposób zachowacie rzeczy, które Was łączą, gdy poziom dopaminy spadnie.
Ważne jest również, aby Twoje pragnienie uprawiania seksu nie spowodowało utraty kontroli. Zawsze uprawiaj bezpieczny seks i nie narażaj się na ryzyko.
Sprawdź ten artykuł: Udany seks – poznaj 9 niezawodnych sposobów
4. Strach przestaje być barierą
Efektem ubocznym adrenaliny uwalnianej podczas zakochiwania się jest to, że masz odwagę robić rzeczy, które wcześniej byłyby nie do pomyślenia. Teraz czujesz się na to przygotowana i chcesz doświadczyć nowych rzeczy z tą osobą.
To dobry czas, aby tworzyć specjalne wspomnienia z nowym partnerem i przestać robić rzeczy, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Uważaj tylko, aby nie podejmować żadnych poważnych decyzji bez uprzedniej ich analizy.
To wspaniałe, że zdecydujesz się wziąć udział w locie balonem, o czym zawsze marzyłaś, ale uważnie przemyśl tatuowanie sobie imienia nowego partnera na ramieniu.
W przeciwieństwie do tego, co wiele osób sądzi, strach nie jest całkowicie negatywną emocją. Funkcja lęku ma pomóc w wykryciu potencjalnie ryzykownych sytuacji. Czasami może się to wydawać bez sensu, ale czasem są to uzasadnione obawy – musisz się nauczyć je odróżniać.
5. Czujesz niepokój, gdy jesteś z dala od swojego nowego partnera
Gdy jesteś w nowym związku, tworzy się pewien rodzaj uzależnienia, więc to normalne, że odczuwasz dyskomfort lub niepewność, gdy partner jest daleko.
Tego rodzaju odczucia nie pozwalają Ci zasnąć w nocy, a czasem mogą nawet doprowadzić do niekontrolowanej zazdrości.
Czy zauważyłeś u siebie którąkolwiek z tych rzeczy? Jeśli tak, poświęć trochę czasu, aby przeanalizować to, co się dzieje i popracować nad tym. Pamiętaj, że miłość zawsze powinna sprawiać, że czujemy się dobrze, a nie źle.
Ogólnie rzecz biorąc, cały ten proces wydaje się być dziwny, ponieważ z jednej strony czujesz się bardziej sexy i jesteś w stanie zrobić wszystko dla swojego związku. Z drugiej jednak strony chcesz ciągle być w kontakcie z partnerem i nie rozdzielać się.
Czy zauważyłeś, że doświadczasz tego typu rzeczy, kiedy się zakochujesz?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Moral, F. (2001). Aspectos psicosociales de la comunicación y de las relaciones personales en Internet. Anuario de Psicologia.
- Moral de la Rubia, J. (2014). Diferencias entre mujeres y hombres en enamoramiento y relaciones sexuales. Estudios Sobre Las Culturas Contemporáneas.
- Balaguer Prestes, R. (2005). Amor online: refugios, resistencias e inicios posmodernos. Textos de La CiberSociedad.
- Trujillo, R. B., Montaño, J. A. A., & Flores, G. (2000). Dopamina: Síntesis, liberación y receptores en el Sistema Nervioso Central. ResearchGate.