Zadbaj o zęby w całkowicie naturalny sposób
Któż z nas nie marzy o uśmiechu niczym z reklamy. Niestety pasty do zębów te zwykłe, jak i wybielające oraz płyny do płukania ust zawierają wiele substancji, które mogą zakłócać naturalny współczynnik pH jamy ustnej.
Chociaż zapewniają uczucie świeżości i czystości, stosowane na dłuższą metę mogą wpływać na funkcjonowanie naturalnej bariery, która chroni nas przed wszelkiego rodzaju problemami takimi jak nadwrażliwe zęby, zapalenie dziąseł, zakażenia czy powstawanie ubytków.
Zamiast tego możesz wypróbować działanie naturalnych, ekologicznych środków, które nie zaszkodzą w utrzymaniu prawidłowego pH, zęby nie zostaną narażone na działanie chemicznych substancji, a ich korzystne właściwości tylko pozytywnie wpłyną na zdrowie jamy ustnej.
Zadbaj o zęby i zdrowie jamy ustnej
Biała glinka do stosowania doustnego
Biała glinka jest jednym z naturalnych składników past do mycia zębów. Oto niektóre z jej właściwości:
- oczyszczające
- alkalizujące
- przeciwzapalne
- remineralizujące
Wszyscy mogą jej używać pod warunkiem, że jest to naturalna glinka specjalnie przeznaczona do stosowania doustnego. Istnieje wiele jej rodzajów, które mogą zawierać substancje toksyczne i szkodliwe, i nie powinny być używane do traktowania błony śluzowej jamy ustnej.
Oprócz tego, należy się upewnić, że glinka jest jednolitą masą i nie znajdziemy w niej drobnych ziarenek. Może to uszkodzić zęby i szkliwo.
Glinki możemy używać samej, nakładając ją bezpośrednio na szczoteczkę do zębów lub można ją łączyć z następującymi składnikami:
Kurkuma
Ta orientalna przyprawa o głębokim, żółtym kolorze oprócz tego, że jest bardzo korzystna dla organizmu, dodatkowo jest pomocna w procesie dbania o zęby i zdrowie jamy ustnej. Wszystko to dzięki poniższym właściwościom:
- działanie przeciwzapalne
- działanie przeciwutleniające
- działanie wybielające
- działanie antyseptyczne
Należy szczotkować zęby kurkumą, lub wymieszać ją z białą glinką, a następnie wypłukać usta wodą.
Olejek kokosowy
Tego produktu możemy użyć z wcześniejszymi substancjami, dzięki czemu rozprowadzenie jej będzie łatwiejsze. Olejku można też używać samodzielnie.
Olejek kokosowy oprócz tego, że jest bardzo przyjemny w smaku i ma łatwą do rozprowadzenia konsystencję, zawiera kwas laurynowy. Jest to substancja, która pomoże w zapobiegnięciu powstawania próchnicy i osadzania się kamienia nazębnego oraz wzmocni zęby i dziąsła.
Ważne jest, aby olejek był najwyższej kategorii (extra virgin), ponieważ poprzez proces rafinacji traci wszystkie swoje dobroczynne właściwości, a nawet przy dłuższym stosowaniu może być toksyczny.
Soda oczyszczona
Wodorowęglan sodu jest powszechnie stosowany jako naturalny wybielacz.
Prawdą jest, że pomaga on w dokładnym oczyszczeniu zębów i zmniejszeniu stanów zapalnych jamy ustnej w sposób naturalny. Nie należy go jednak nadużywać, ponieważ charakteryzuje się silnie alkalizującymi właściwościami, co może niekorzystnie wpłynąć na zęby i na szkliwo.
Zaleca się stosowanie bardzo małych ilości, najlepiej mieszając z innymi substancjami do użytku doustnego. Przed użyciem należy dokładnie wymieszać ze sobą składniki.
Napar z tymianku
Doskonale sprawdza się jako płyn do płukania jamy ustnej, pozwalając korzystać ze wszystkich właściwości tymianku. Jedyne, co należy zrobić to przygotować skoncentrowany napar z tymianku i przez cztery dni przechowywać go w lodówce.
Napar należy stosować zaraz po zakończeniu szczotkowania zębów. W ten sposób właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne pomogą w walce z ranami i zakażeniami powstałymi w jamie ustnej. Również zalecany jest przy regularnym krwawieniu dziąseł.
Woda morska
Woda morska to inna alternatywa może mniej znana, która pomoże utrzymać w zdrowiu zęby i jamę ustną. Wspomaga ona mineralizację i ma działanie alkalizujące.
Należy wymieszać 5ml wody morskiej z 250ml zwykłej wody. Mieszanka ta ma przybliżoną wartość pH do tego, jaki panuje w naszej jamie ustnej. Smak wody nie będzie słony, ale zbliżony do tego, jak mamy w ustach.
Płynu używamy do płukania ust, a przechowywać go należy w lodówce, aby uniknąć prawdopodobieństwa zepsucia.
Skórki z banana
Znałeś tę skuteczną metodę? Skórki od bananów, które najczęściej wyrzucamy, mogą skutecznie wybielić zęby. Wystarczy po każdym codziennym myciu zębów nacierać je wewnętrzną częścią skórki przez około dwie minuty.
Dzięki temu kamień nazębny będzie sukcesywnie zmniejszany, zęby staną się bielsze i znikną ciemne przebarwienia pojawiające się na skutek upływu czasu. Wszystko to dzięki kwasowi salicylowemu i cytrynowemu, który znajdziemy w bananie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lamont, R. J., & Egland, P. G. (2014). Dental Caries. In Molecular Medical Microbiology: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-397169-2.00052-4
- Arvidson, K., Hellem, S., & Mustafa, K. (2011). Dental. In Regenerative Medicine: From Protocol to Patient. https://doi.org/10.1007/978-90-481-9075-1_28
- Hammerl, E. (2013). Dental Anthropology. In Research Methods in Human Skeletal Biology. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-385189-5.00010-8
- Touger-Decker, R., & van Loveren, C. (2003). Sugars and dental caries. The American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1111/j.1752-7325.1944.tb00729.x
- Haydel, S. E., Remenih, C. M., & Williams, L. B. (2007). Broad-spectrum in vitro antibacterial activities of clay minerals against antibiotic-susceptible and antibiotic-resistant bacterial pathogens. Journal of Antimicrobial Chemotherapy, 61(2), 353-361. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2413170/
- Kim, J. E., Kim, H. E., Hwang, J. K., Lee, H. J., Kwon, H. K., & Kim, B. I. (2008). Antibacterial characteristics of Curcuma xanthorrhiza extract on Streptococcus mutans biofilm. The Journal of Microbiology, 46(2), 228. https://link.springer.com/article/10.1007/s12275-007-0167-7
- Vala, G. S., & Kapadiya, P. K. (2014). Medicinal benefits of coconut oil. International Journal of Life Sciences Research, 2(4), 124-126. https://www.researchgate.net/profile/Gambhirsinh_Vala2/publication/280574942_Medicinal_Benefits_of_Coconut_Oil_A_Review_paper/links/55bb561b08ae092e965ed871/Medicinal-Benefits-of-Coconut-Oil-A-Review-paper.pdf
- Asokan, S., Rathan, J., Muthu, M. S., Rathna, P. V., & Emmadi, P. (2008). Effect of oil pulling on Streptococcus mutans count in plaque and saliva using Dentocult SM Strip mutans test: A randomized, controlled, triple-blind study. Journal of Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry, 26(1), 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18408265
- Newbrun, E., Hoover, C. I., & Ryder, M. I. (1984). Bactericidal action of bicarbonate ion on selected periodontal pathogenic microorganisms. Journal of periodontology, 55(11), 658-667. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6094783
- Imelouane, B., Amhamdi, H., Wathelet, J. P., Ankit, M., Khedid, K., & El Bachiri, A. (2009). Chemical composition and antimicrobial activity of essential oil of thyme (Thymus vulgaris) from Eastern Morocco. Int. J. Agric. Biol, 11(2), 205-208. https://www.researchgate.net/profile/Amhamdi_Hassan/publication/266048756_Chemical_Composition_and_Antimicrobial_Activity_of_Essential_Oil_of_Thyme_Thymus_vulgaris_from_Eastern_Morocco/links/562e770208ae518e34837d2d/Chemical-Composition-and-Antimicrobial-Activity-of-Essential-Oil-of-Thyme-Thymus-vulgaris-from-Eastern-Morocco.pdf