Zaburzenia wynikające z używania konopi indyjskich — co warto wiedzieć?

Zaburzenia wynikające z używania konopi indyjskich są bardziej rozpowszechnione w dzisiejszym społeczeństwie, niż mogłoby się wydawać.
Zaburzenia wynikające z używania konopi indyjskich — co warto wiedzieć?
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zaburzenia wynikające z używania konopi indyjskich są znacznie bardziej rozpowszechnione w naszym społeczeństwie, niż z pewnością myślimy. Wbrew temu, co myśli wiele osób, zażywanie tego narkotyku może stać się problemem, który może doprowadzić do poważnego obrazu uzależnienia.

Zaburzenia wynikające z używania konopi indyjskich mogą być różne. Najważniejszym z nich jest uzależnienie. Uzależnienie od tego leku można zdiagnozować jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie w zależności od liczby występujących objawów.

Zaburzenia wynikające z używania konopi indyjskich

Konopie indyjskie, których naukowa nazwa to Cannabis sativa, to popularna roślina. Z jej żywicy, liści i kwiatów powstają najbardziej znane substancje psychoaktywne, takie jak haszysz i marihuana, najczęściej używane wśród nielegalnych narkotyków.

Paląca dziewczyna

Spożywanie tego narkotyku towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów. Był używany do celów religijnych, leczniczych i rekreacyjnych. Będąc lekiem psychoaktywnym, zmienia funkcje mózgu i może zmieniać nastrój, percepcję i świadomość.

Jego działanie psychoaktywne wynika z jednej z jego głównych substancji czynnych, tetrahydrokannabinolu lub THC. Stężenie tej substancji czynnej różni się w zależności od formy, w jakiej znajduje się marihuana. Hash ma wyższe stężenie THC niż marihuana, więc toksyczność jest wyższa.

Po spożyciu przez palenie łatwo wchłania się przez płuca i szybko dociera do mózgu. Już po kilku minutach zaczynają się objawiać jego efekty, które mogą trwać od 2 do 3 godzin. Do najczęstszych należą:

  • Relaks.
  • Odhamowanie.
  • Wrażenie powolności w upływającym czasie.
  • Senność.
  • Zaburzenia czucia.
  • Trudności w wyrażaniu siebie, koncentracji lub zapamiętywaniu.

Zobacz także: Jak uniknąć powrotu do uzależnienia? 9 ważnych wskazówek

Inne zaburzenia

Nadmierne stosowanie tego leku, podobnie jak innych, może prowadzić do ostrego zatrucia. To kurs ze zmiennymi objawami i w zależności od dawki, między innymi stężenia THC i wcześniejszych doświadczeń podmiotu.

Ponadto konsumpcja wiąże się z rozwojem poważnych zaburzeń psychicznych, psychotycznych, depresyjnych lub lękowych. Dlatego uważa się to za poważną sytuację. Oto kilka typowych zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich, takich jak:

Te zaburzenia używania konopi obejmują:

  • Majaczenie z powodu zatrucia. Typowe objawy to splątanie, zaburzenia pamięci, podejrzenia lub zaburzenia czuciowo-percepcyjne. Zwykle ma charakter przejściowy, ale nawraca. Może pojawić się u osób, które używają go po raz pierwszy.
  • Zespół motywacyjny. Jej przewlekłe stosowanie wiązało się ze stanem apatii i utratą motywacji. Ta symptomatologia zwykle znika po dłuższej abstynencji od marihuany.

Zaburzenia lękowe

Szacuje się, że 22% osób używających konopi indyjskich i osób pozostających na ich utrzymaniu cierpi na objawy zaburzeń lękowych. Przejściowe objawy lękowe podobne do lęku uogólnionego, lęku napadowego lub fobie pojawiają się zwykle, gdy pacjent jest zatruty i wycofany. Po kilku dniach zwykle znikają, ale trzeba liczyć się z tym, że mogą utrzymywać się miesiącami.

Dziewczyna. Zaburzenia wynikające z używania konopi indyjskich

Z drugiej strony pacjenci, którzy już przeszli ataki paniki i używają marihuany, są bardziej narażeni na wystąpienie objawów lękowych i ponowne cierpienie na te ataki. Innym interesującym faktem jest to, że ze wszystkich znanych dzisiaj zaburzeń lękowych tylko społeczne jest uważane za czynnik ryzyka rozwoju uzależnienia od konopi indyjskich.

Możesz być zainteresowany: Opioidy i opiaty — wszystko, co warto na ich temat wiedzieć

Schizofrenia i indukowana psychoza

Epizody psychotyczne, które może powodować używanie konopi, są krótkotrwałe. Mogą jednak utrzymywać się nawet po zaprzestaniu stosowania. Typowe objawy psychotyczne, które mogą pojawić się u osób używających konopi to:

  • Derealizacja.
  • Poczucie utraty kontroli
  • Paranoje.
  • Depersonalizacja.

Ponadto używanie konopi indyjskich jest uważane za czynnik ryzyka u osób predysponowanych do zachorowania na schizofrenię, wpływając na już zdiagnozowaną schizofrenię. Stosowanie tego leku może 2-3 krotnie zwiększać ryzyko rozwoju psychozy w ciągu całego życia. Ryzyko to wzrasta, jeśli konsumpcja zaczyna się w okresie dojrzewania, w większej ilości i częstotliwości.

Zaburzenia nastroju

Czasami opisywano anhedonię (niezdolność do odczuwania przyjemności), myśli samobójcze i próby samobójcze wśród użytkowników konopi. Nie zaobserwowano jednak związku między objawami depresyjnymi a nadmiernym stosowaniem leku.

Jednak, gdy zaczniesz ją stosować w młodym wieku i regularnie, może się to wiązać z początkiem depresji. Osoby, które już cierpią na zaburzenia nastroju i używają konopi indyjskich, mogą cierpieć na komplikacje w obrazie klinicznym depresji.

Zaburzenia używania konopi

Zaburzenia związane z używaniem konopi mogą być mniej poważne i rozwijać się dłużej niż inne. Jednak może mieć również poważne skutki społeczne i psychologiczne dla osoby uzależnionej. Teraz znamy zagrożenia dla zdrowia związane z używaniem konopi. Dlatego ważne jest, by podjąć środki ostrożności i unikać konsekwencji na poziomie fizycznym, psychologicznym i społecznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beer, M. D. (2007). Cannabis and mental health. Journal of Psychiatric Intensive Care. https://doi.org/10.1017/S1742646407001045
  • Gonzalez, M. P., Sáiz, P., Quirós, M. G., & López, J. L. (2000). Personalidad y Uso-Abuso de Cánnnbis. Adicciones.
  • Verdejo-García, A. (2011). Efectos neuropsicológicos del consumo de cannabis. Trastornos Adictivos. https://doi.org/10.1016/S1575-0973(11)70021-6
  • Araos Gómez, P., Calado Romero, M., Vegara Moragues, E., Pedraz, M., & Pavón Morón, F. J. (2014). Adicción a cannabis: bases neurobiológicas y consecuencias médicas. Revista Española de Drogodependencias.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.