Zaburzenia dwubiegunowe - kiedy Twój partner jest chory

Ludzie cierpiący na zaburzenia dwubiegunowe mogą prowadzić normalne życie, jeżeli tylko poddają się leczeniu. Zrozumienie czym jest ta choroba oraz jak możesz pomóc swojemu partnerowi, który na nią cierpi, jest bardzo ważne.
Zaburzenia dwubiegunowe - kiedy Twój partner jest chory
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaburzenia dwubiegunowe mają wpływ na emocje, dlatego tak często oddziałują na relacje z innymi, szczególnie te romantyczne. W ciągu trwania związku, osoba cierpiąca na zaburzenia dwubiegunowe może mieć swoje wzloty i upadki.

W tym wypadku ważne jest, abyś zrozumiała rolę, jaką odgrywasz i żebyś niestrudzenie wspierała swego partnera.

Główną zasadą jest cierpliwość oraz bycie tą osobą, która nadaje związkowi emocjonalna równowagę. Powinnaś wiedzieć, że osoby chore na zaburzenia dwubiegunowe przejawiają wzory zachowań, które nie zależą od ich woli.

Co to są zaburzenia dwubiegunowe?

Zaburzenia dwubiegunowe to bardzo popularne schorzenie psychiczne, które polega na epizodach depresji przeplatanych z euforycznymi.

W wielu przypadkach te epizody stają się przewlekłe, zatem ci, co na nie cierpią, wymagają dożywotniej opieki medycznej.

Zaburzenia te mogą być dziedziczne, choć do tej pory nie odkryto który defekt genetyczny je powoduje. Przyczyny faktycznej choroby nie są nam znane, uważa się jednak, że jest ona wynikiem szeregu czynników neurobiologicznych oraz psychospołecznych.

Co możesz zrobić dla swojego partnera, który cierpi na zaburzenia dwubiegunowe?

Posiadanie partnera z tą chorobą nie oznacza, że powinnaś poświęcić swoje życie na jego opiece lub odsunąć swoje potrzeby na bok.

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić dla swojego partnera jednocześnie nie zaniedbując siebie.

Ważne, abyś pomogła partnerowi rozpoznać symptomy choroby

Jesteś stale przy nim – kto lepiej niż Ty będzie wiedzieć co się dzieje z Twoim partnerem? Krok po kroku zdobędziesz wystarczająco doświadczenia, aby wiedzieć kiedy nadchodzi kryzys lub następny nawrót.

To pomoże Ci działać zawczasu, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Współpracuj z lekarzem

Będziesz niezastąpionym źródłem informacji dla lekarza, aby na bieżąco oceniać postępy partnera.

Jeśli dobrze się porozumiewasz z waszym lekarzem, wyniesiesz bardzo wiele z każdej konsultacji. Staraj się nie ukrywać żadnych szczegółów, a jeśli zachodzi taka potrzeba zapisuj sobie ważne rzeczy,by ich nie zapomnieć.

Nie bądź nadopiekuńcza wobec partnera

Nadopiekuńczość w niczym nie pomoże. Osoba chora na zaburzenia dwubiegunowe przez większość czasu żyje normalnym życiem, tak jakby nic jej nie dolegało.

Złączone ręce

Kiedy stan Twojego partnera jest stabilny, nie ograniczaj swojej autonomii czy obowiązków. Lecz kiedy następują epizody manii czy depresji, ważne jest aby być przy nim tak często, jak to możliwe. W ten sposób uniemożliwisz jakiekolwiek zachowanie auto-destrukcyjne.

Nie krytykuj

Być może krytykujesz partnera bez zdawania sobie z tego sprawy. Staraj się pamiętać, że jesteś jedną z osób, której ufa najbardziej.

Zawsze pamiętaj, że symptomy chorej osoby nie są udawane. Ona nie chce cierpieć na te zaburzenia i robi wszystko, co w jej mocy, by wyzdrowieć.

Upewnij się, że zażywa swoje leki

Powinnaś obserwować czy Twój partner zażywa leki w odpowiedni sposób. Zdarza się, że pacjent zaczyna czuć się lepiej i decyduje, że już nie ma dłużej potrzeby brania leków. 

Leki na zaburzenie dwubiegunowe stojące na półce

Zaprzestanie lub częściowe ograniczenie leczenia farmaceutycznego bez wiedzy lekarza może tylko doprowadzić do nawrotu choroby lub pogorszenia się stanu pacjenta.

Jak możesz zadbać o siebie, kiedy Twój partner cierpi na zaburzenia dwubiegunowe?

Wiele razy kiedy opiekujesz się drugą osobą, zapominasz ofiarować sobie trochę czasu na doładowanie swoich baterii.

To bardzo istotne, abyś poświęciła sobie trochę czasu i przestrzeni, czasami nawet należy wziąć pod uwagę terapię. Zaburzeń dwubiegunowych nie da się całkowicie wyleczyć, dlatego pamiętaj, że to coś, z czym musisz radzić sobie przez całe życie.

Powinnaś się upewnić, że w niektórych sytuacjach jesteś w stanie zadbać o was obu i dlaczego jest takie ważne, abyś miała wsparcie przyjaciół i rodziny. Czasami odpowiedzialność może Cię przerastać.

Jeżeli czujesz, że staje się dla Ciebie coraz trudniejsze radzenie sobie z chorobą partnera, porozmawiaj z terapeutą.

Nie ma powodu, abyś czuła się winna. Wręcz przeciwnie, współżycie z osobą chorą na zaburzenia dwubiegunowe może być niezwykle trudne i to coś naturalnego, że wybierasz różne rodzaje wsparcia, aby iść naprzód.

Co powinnaś zrobić, kiedy Twój partner przechodzi kryzys?

Najważniejszą rzeczą jest bycie świadomym czy Twój partner chce lub jest w stanie skrzywdzić siebie lub ludzi dookoła.

Powinnaś szybko sprowadzić pomoc, kiedy czujesz, że sama nie jesteś w stanie kontrolować sytuacji. W żadnym wypadku nie pozostawiaj partnera samego kiedy następuje kryzys oraz postaraj się jak najszybciej skontaktować z jego lekarzem.

Kiedy rozmawiasz ze specjalistą poproś o jego numer telefonu na wypadek, gdyby był potrzebny w sytuacji kryzysowej.

Jeżeli zauważysz, że Twój partner może przejawiać symptomy zaburzeń dwubiegunowych, przekonaj go, aby udał się do doktora. To ułatwi życie Wam obojgu .


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Young, A. S., & Fristad, M. A. (2015). Bipolar Disorder. In Encyclopedia of Mental Health: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-397045-9.00002-1
  • Kara, N., & Einat, H. (2014). Bipolar disorder. In Behavioral Genetics of the Mouse Volume II: Genetic Mouse Models of Neurobehavioral Disorders. https://doi.org/10.1007/CBO9781107360556
  • Geddes, J. R., & Miklowitz, D. J. (2013). Treatment of bipolar disorder. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(13)60857-0
  • Grunze, H., Vieta, E., Goodwin, G. M., Bowden, C., Licht, R. W., Azorin, J. M., … Kasper, S. (2018). The World Federation of Societies of Biological Psychiatry (WFSBP) Guidelines for the Biological Treatment of Bipolar Disorders: Acute and long-term treatment of mixed states in bipolar disorder. World Journal of Biological Psychiatry. https://doi.org/10.1080/15622975.2017.1384850

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.