Wysokie obcasy - jak dobrze dobrać je do każdego stroju
Znasz z autopsji tę sytuacje: kupujesz wyjściowe buty, wyglądają fantastycznie na wystawie, same w sobie prezentują się świetnie, jednak kiedy dobierasz je do ulubionej sukienki – efekt nie jest już taki piorunujący. Dowiedzmy się zatem, jak dobierać wysokie obcasy na każdą okazję.
Każdego rodzaju strój ma przeznaczone do niego obuwie, to oczywiste prawda? Sportowa odzież najlepiej komponuje się w towarzystwie trampek czy innego sportowego obuwia. Jasne jest, że na wybiegach kiedy kreuje się trendy, przełamuje się te sztywne ramy i często widzimy obcasy dobrane do dresu czy sportowych sukienek.
Jednak na co dzień, kiedy zależy nam na wygodzie – wskakujemy w wygodne sportowe obuwie i bluzę. Co kiedy chcemy poczuć się wyjątkowo? Należy zapamiętać kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam nienagannie łączyć wysokie obcasy z konkretnymi kreacjami.
Skąd właściwie pochodzą wysokie obcasy? Czy wiesz, że wieki temu nosili je mężczyźni? Pierwsze obcasy pojawiły się w początkach XVI wieku, ale z zupełnie innym zastosowaniem. Powód był prozaiczny – dzięki temu mężczyznom łatwiej było utrzymać nogi w strzemionach podczas jazdy konnej. Dopiero później wysokie obcasy wkroczyły na salony z udziałem kobiet.
Czasami podczas komponowania kreacji, gdy założymy sukienkę mamy ogromny dylemat – ubrać szpilki czy buty na platformie? Które będą pasować bardziej i od czego to zależy? Istnieją pewne triki, które dodatkowo wydobędą piękno z odzieży.
Świat mody oferuje całą gamę sukien o różnych długościach i krojach, a nie do wszystkich pasują te same buty. Występuje też cała paleta kobiecych figur i typów urody, do której pasują konkretne rodzaje obuwia. Ponadto warto pamiętać o tym, że odpowiedni dobór szpilek jest istotny dla naszego zdrowia.
Czym kierować się przy doborze wysokich obcasów?
Warto pamiętać o tym, aby obuwie dobrać dokładnie do swojej budowy anatomicznej, nie tylko do własnych preferencji.
Oczywiście świat idzie do przodu i nie musimy zawsze przestrzegać norm społecznych względem doboru stroju do okoliczności. Mamy prawo cieszyć się własną indywidualnością. Jednak respektowanie danego dress codu – przynosi pewne korzyści.
Przy wyborze szpilek musimy kierować się poczuciem komfortu i wybierać takie, które podkreślą naszą sylwetkę albo ukryją jej mankamenty.
Innymi słowy, warto zadbać o swoje zdrowie i dodać sobie szczęścia na spotkaniu towarzyskim. Ten artykuł prezentuje kilka sprawdzonych wskazówek.
W 1947 r. Christian Dior na swoim pokazie zaprezentował nową kobiecą sylwetkę i propozycję ubioru. Klasyczna biało-czarna stylizacja z rozkloszowaną spódnicą, łączyła się z butami na zwężonym obcasie. Ten prototyp podbił europejski świat mody.
Rodzaj sukienki a wysokie obcasy
1. Sukienka maxi
W związku z tym, że długa sukienka zakrywa całkowicie nogi, warto jest odsłonić nieco nasze stopy. Nie tylko dla delikatnej kokieterii, ale też dla przełamania jednolitej formy jaką soba reprezentuje, zwana haute couture kolumną.
Pamiętaj jednak, że źle dobrana wysokość obcasa do długości sukienki, może zwiększyć niebezpieczeństwo deptania jej brzegów i kłopotów ze swobodnym poruszaniem się.
Przeczytaj także: Ubrania – jak je przechowywać w pokoju bez szafy
Kilka wskazówek:
- Jeśli nie chcesz ubierać szpilek, możesz wybrać otwarte sandały na wyższej podeszwie czy koturnie, tak aby uniknąć stąpania po sukience.
- Jeśli sukienka jest wzorzysta – buty powinny być jednolite i najlepiej jednokolorowe. W odwrotnej sytuacji, do jednobarwnej sukienki wybierz parę obcasów z ciekawym ornamentem czy kolorowym detalem.
- Jeśli zdecydujesz się na sukienkę o długości 3/4, wybierz możliwie najcieńszy obcas. Takie połączenie pozwala wyglądać wytwornie i elegancko.
- Jeśli wydaje Ci się, że masz zbyt szeroką łydkę – nie zaleca się noszenia wysokich obcasów i obuwia z paskami wiązanymi wokół kostki.
- Należy unikać płaskiego obuwia do długich sukien, chyba że mają mieć wymiar stricte casual.
2. Krótkie sukienki
Ten rodzaj sukienki daje nam dużo więcej możliwości. Możemy popuścić wodze fantazji, jednakże należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Dobierając obcasy do krótkiej sukienki należy wziąć pod uwagę: nasz wzrost, kształt łydki i oczywiście krój sukienki.
Wysokie obcasy do krótkiej sukienki – wskazówki:
- Bardzo wysoki i cienki obcas. W tym wypadku panuje zasada harmonijnego łączenia sylwetki z obuwiem, mająca na celu wydłużenie kobiecej nogi.
- Można zabawić się z szerokością obcasów: im obcas jest szerszy – tym większa swoboda dla naszej stopy i wsparcie dla kręgosłupa.
- Świetnie sprawdzą się buty na platformie, polecane szczególnie do letnich stylizacji.
- Do obcisłej sukienki podkreślającej naszą sylwetkę, idealnie sprawdzą się zamknięte szpilki na cienkim obcasie.
- W letniej stylizacji możesz zdecydować się na buty na koturnie.
- Buty ze stożkowym obcasem były światowym trendem ostatnich lat. Odwrócony kształt stożka nadaje się do eleganckiej stylizacji, ale fantastycznie prezentuje się też w casual look.
“Nie wiem, kto wynalazł obcasy, ale wszystkie kobiety dużo mu zawdzięczają”
-Marylin Monroe-
3. Asymetryczne sukienki
Przez moment cały kobiecy świat oszalał na punkcie asymetrii w modzie. Sukienki krótkie z przodu i dłuższe z tyłu świetnie prezentowały się latem i były popularnym wyborem na uroczystości rodzinne. Trudno się dziwić! Eksponują nogi w subtelny i elegancki sposób.
Poleca się:
- Sandały na koturnie.
- Buty na platformie wykonane z lekkich materiałów.
- Sandały na wysokim i bardzo cienkim obcasie.
W tym przypadku istnieje duża dowolność jeśli chodzi o wysokość obcasów.
4. Sukienka średniej długości (midi)
Ogromnym atutem średniej długości sukienek jest połączenie tajemnicy z rewią nóg. Odkrywają tyle, aby zachwycić i zakrywają tyle, aby czuć się swobodnie.
Stosowane są zarówno w oficjalnych jak i w nieformalnych okolicznościach.
Wysokie obcasy a sukienka midi:
- Szpilki oparte na delikatnym nosku i wysokim obcasie.
- Platformy, które wprowadzą codzienny look i dodadzą Ci komfortu.
- Jeśli nie jest to formalne wydarzenie – możesz zdecydować się na płaskie obuwie albo skromny obcas.
- Buty na cieńkim i wysokim obcasie, zarówno otwarte jak i zamknięte – sprawią, że dodasz stylizacji sexappealu.
Być może i brylanty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety, ale znacznie lepiej wyglądają w towarzystwie szykownej pary obłędnie wysokich szpilek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barnish, M. S., & Barnish, J. (2016). High-heeled shoes and musculoskeletal injuries: a narrative systematic review. BMJ open, 6(1), e010053. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735171/
- Lewis DMG, Russell EM, Al-Shawaf L, Ta V, Senveli Z, Ickes W, Buss DM. (2017). Why Women Wear High Heels: Evolution, Lumbar Curvature, and Attractiveness. Front Psychol. 13;8:1875. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5693914/
- Malick, W. H., Khalid, H., Mehmood, Z., & Hussain, H. (2020). Association of musculoskeletal discomfort with the use of high heeled shoes in females. JPMA. The Journal of the Pakistan Medical Association, 70(12(A)), 2199–2204. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33475598/
- Masaryk, R., Synak, N., & Belišová, M. (2022). Is wearing high heels a female mating strategy? Revisiting the original study using qualitative methods. Frontiers in psychology, 13, 938916. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9580400/
- Weon, J. H., & Cha, H. G. (2018). The influence of high heeled shoes on balance ability and walking in healthy women. Journal of physical therapy science, 30(7), 910–912. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6047962/