Wysokie ciśnienie krwi - napary, o których warto wiedzieć
Leczenie obniżające wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie można uzupełnić o naturalne napary. Oznacza to, że możliwe jest dodanie do diety niektórych preparatów ziołowych w postaci herbat, które przyczynią się do kontroli wartości ciśnienia krwi.
Ma to oczywiście sens w kontekście realizacji i monitorowania recept lekarskich. Naturalne herbaty ziołowe obniżające nadciśnienie nie działają same. Mogą wzmacniać działanie leków i modyfikacji stylu życia, które są zwykle wskazane u pacjentów z nadciśnieniem.
Zobaczmy zatem, jakie są naukowe argumenty przemawiające za stosowaniem naturalnych naparów. Pamiętaj, że ten artykuł jest tylko ogólnym przewodnikiem i powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które mogą się w związku z nimi pojawić.
Naturalne napary a nadciśnienie
Gdy u danej osoby zostanie zdiagnozowane wysokie ciśnienie krwi, dane są klasyfikowane według stopnia zaawansowania. Nagły wypadek ze skurczowym ciśnieniem krwi powyżej 180 milimetrów słupa rtęci (mm Hg) to nie to samo, co stan przednadciśnieniowy.
Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego
Jak donosi Mayo Clinic, pacjent może należeć do jednej z następujących grup:
- Stan przednadciśnieniowy: osoby z ciśnieniem skurczowym od 120 do 129 mm Hg i ciśnieniem rozkurczowym poniżej 80 mm Hg. Nie jest to jeszcze uważane za jednoznaczną diagnozę nadciśnienia tętniczego, ale wartości są już powyżej normy.
- Nadciśnienie pierwszego stopnia: gdy ciśnienie skurczowe przekracza 130 mm Hg i nie przekracza 140 mm Hg lub ciśnienie rozkurczowe wynosi od 80 do 89 mm Hg, wówczas występuje nadciśnienie pierwszego stopnia.
- Nadciśnienie drugiego stopnia: ci pacjenci mają powtarzające się wartości skurczowego ciśnienia krwi powyżej 140 mm Hg i rozkurczowego ciśnienia krwi powyżej 90 mm Hg. Jest to jawny stan patologiczny z ryzykiem uszkodzenia narządów w perspektywie średnioterminowej.
Szczególna sytuacja przełomu nadciśnieniowego lub nagłej potrzeby, kiedy osoba zostaje przyjęta na dyżur z wartościami powyżej 180/120 mm Hg, wymaga natychmiastowych działań terapeutycznych. Wtedy jest bardzo prawdopodobne, że po zakończeniu ostrego epizodu pacjent będzie należał do jednej z wymienionych przez nas kategorii.
Przeczytaj również:
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Pacjenci z nadciśnieniem otrzymają wskazania do zmiany stylu życia. Są to środki żywieniowe i nawyki, które pozwalają na naturalne obniżenie wartości ciśnienia krwi. Pacjenci ze stanem przednadciśnieniowym mogą nie potrzebować opcji farmakologicznych, jeśli to pierwsze podejście jest skuteczne.
Do najbardziej zalecanych środków higienicznych i dietetycznych należą:
- Wykonuj umiarkowaną aktywność fizyczną i unikaj siedzącego trybu życia.
- Kontroluj stres poprzez regulację lęku i techniki relaksacyjne.
- Zmniejsz obecność soli w zwyczajowej diecie.
- Rzuć palenie i spożywanie alkoholu.
W przypadku osób z nadciśnieniem stopnia 2 oraz tych, którzy nie kontrolują danych według powyższych zaleceń, farmakologia oferuje różne substancje, które można przepisać. To, czy wziąć pojedynczy związek, czy kombinację dwóch lub trzech, zależy od decyzji lekarskiej.
Wśród leków przepisywanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego mamy grupę leków moczopędnych, inhibitorów konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE), beta-blokerów, blokerów kanału wapniowego i leków rozszerzających naczynia krwionośne. Nigdy nie mogą być spożywane bez profesjonalnego wskazania.
Nadciśnienie – polecane napary
Po dokonaniu wcześniejszych rozważań możemy pomówić o naturalnych naparach, które według nauki mają zdolność do obniżania ciśnienia krwi. Nie powinny stanowić podstawowego leczenia, ale doskonale uzupełniają środki higieniczno-żywieniowe i leki, o których już wspominaliśmy.
1. Seler
Seler to jedno z tradycyjnych warzyw w leczeniu nadciśnienia tętniczego naturalnymi naparami. Jest to składnik, który posiada fitochemikalia i substancje przeciwzapalne. Spekuluje się, że posiada również właściwości moczopędne, które pozwalają na odprowadzanie nadmiaru płynów, które u niektórych pacjentów podnosiłyby ciśnienie krwi.
Artykuł opublikowany w Journal of Medicinal Food w 2013 roku potwierdził przeciwnadciśnieniowe działanie nasion selera u szczurów. Z drugiej strony sok z selera był używany do obniżania ciśnienia krwi u osób starszych. Uważa się, że jego związki hamują wnikanie wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń. Zdecydowanie jest to jeden z najlepszych naturalnych naparów obniżających wysokie ciśnienie krwi.
Jedną z możliwości przygotowania naparu z selera byłoby umieszczenie 20 gramów selera we wrzącej wodzie. Po 15 minutach zaparzania odcedź i wypij.
2. Oregano
Oregano od dawna jest badane pod kątem potencjału dla przemysłu farmakologicznego. Przypuszcza się, że jest częścią leków, które pomagają kontrolować zespół metaboliczny, otyłość, cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi.
Interesujące jest również to, że może to być przyprawa zmniejszająca spożycie soli. To coś, z czym mają trudności pacjenci z nadciśnieniem, ponieważ przyzwyczajeni do słonego smaku niechętnie usuwają sól ze swoich stołów. Oregano może urozmaicić kuchnię i wytworzyć smak, który wypiera smak chlorku sodu.
Z drugiej strony wykazano, że oregano i jego związki molekularne poprawiają profil lipidowy. W kontrolowanych badaniach obniża poziom złego lub LDL cholesterolu i zwiększa stężenie HDL lub dobrego cholesterolu. Przyczynia się to do ochrony układu krążenia.
Naturalny napar z oregano można przygotować w celu obniżenia ciśnienia krwi, umieszczając łyżeczkę substancji we wrzącej wodzie. Po 15 minutach napar jest gotowy do wypicia.
Zobacz też:
3. Mniszek lekarski
Roślina Taraxacum officinale W. jest uważana za środek moczopędny. Dlatego mniszek lekarski wiąże się z możliwością obniżenia wysokiego ciśnienia krwi, gdyż eliminowałby płyny, które mogłyby przeciążyć układ sercowo-naczyniowy. Prawie w taki sam sposób, w jaki robią to niektóre leki.
Chociaż mniszek lekarski jest również uważany za przydatny do wymuszania eliminacji kamieni żółciowych, należy go stosować ostrożnie u pacjentów, którzy oprócz nadciśnienia cierpią na kamicę żółciową. Jego działanie polegające na stymulacji ruchów pęcherzyka żółciowego może wywołać ciężką kolkę w przypadku utrudnienia przepływu żółci. Tak mówi publikacja w czasopiśmie Medicina Naturista.
Zwykłe zastosowanie w herbacie przygotowuje się przez dodanie łyżki mniszka lekarskiego do wrzącej wody. Następnie gotuj przez kolejne trzy minuty i odcedź do wypicia.
4. Oliwki
Stosowanie oliwek może być powiązane z lepszym zdrowiem układu krążenia w niemal każdy sposób. Pamiętajmy, oliwki stanowią nieodłączną część diety śródziemnomorskiej.
Ten wzorzec żywieniowy został zbadany jako sposób na ograniczenie zdarzeń sercowych i czynników ryzyka, które zagrażają funkcjonowaniu serca i tętnic. Jednak nie jest jasne, czy obserwowana korzyść wynika jedynie z połączenia składników diety śródziemnomorskiej.
Liście oliwne są bogate w polifenole. Substancje te mają działanie metaboliczne, które nie ogranicza się do wysokiego ciśnienia krwi. Są również korzystne w kontrolowaniu otyłości i zapobieganiu zespołowi metabolicznemu.
Napar z liści oliwnych przygotowuje się z łyżki suszonych liści rośliny umieszczonych we wrzącej wodzie. Po zaparzeniu płyn należy odcedzić i można go wypić. Wiele osób spożywa go po posiłkach.
5. Czosnek
Kilka badań potwierdziło właściwości przeciwnadciśnieniowe czosnku. W porównaniu z placebo lub brakiem leczenia, preparaty zawierające czosnek pomagają kontrolować poziom ciśnienia krwi. Uważa się, że czosnek zwiększa produkcję tlenku azotu, co powoduje rozluźnienie mięśni gładkich i rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Najważniejszym związkiem zawartym w czosnku jest allicyna. Związkowi temu przypisuje się właściwości przeciwutleniające i wymiatające wolne rodniki. Aby w pełni wykorzystać jego właściwości, zmiażdż czosnek przed dodaniem go do garnka z wrzącą wodą. Możesz dodać do niego cytrynę i imbir.
Naturalne napary stosuj zawsze pod nadzorem lekarza
Jak już wyjaśniliśmy, stosowanie tych naturalnych naparów w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi powinno uzupełniać podejście medyczne. Nie są to cudowne remedia i nie będą miały natychmiastowego wpływu na wartości ciśnienia krwi.
Priorytetem jest również poinformowanie lekarza, jeśli napary będą przyjmowane często. W ten sposób specjalista będzie mógł ocenić, czy występują interakcje z przepisanymi lekami lub czy inny stan zdrowia byłby przeciwwskazaniem do ich stosowania. Lekarz powinien też monitorować, czy napary nie zmieniają metabolizmu lub skuteczności przepisanych leków.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gasca, José María Gimeno. “Fisioterapia: Diente de León.” Medicina naturista 1 (2000): 20-23.
- Illes JD. Blood Pressure Change After Celery Juice Ingestion in a Hypertensive Elderly Male. J Chiropr Med. 2021 Jun;20(2):90-94.
- Moghadam MH, Imenshahidi M, Mohajeri SA. Antihypertensive effect of celery seed on rat blood pressure in chronic administration. J Med Food. 2013 Jun;16(6):558-63.
- Nicho Nicho, Alberto Gabriel, and Flor de María La Rosa Zavalla. “Leche fermentada con extracto de apio (Apium graveolens l.), y carambola (Averrhoa carambola l.) En la prevención de la hipertensión arterial del adulto mayor.” (2015).
- Ozdemir B, Ekbul A, Topal NB, Sarandöl E, Sağ S, Başer KH, Cordan J, Güllülü S, Tuncel E, Baran I, Aydinlar A. Effects of Origanum onites on endothelial function and serum biochemical markers in hyperlipidaemic patients. J Int Med Res. 2008 Nov-Dec;36(6):1326-34.
- Sohrabi F, Niazmand S, Mahmoudabady M, Niazmand MJ. The vasodilatory effect of Apium graveolens L (celery) seed in isolated rat aorta: The roles of endothelium, calcium and potassium channels. Avicenna J Phytomed. 2021 Jan-Feb;11(1):44-53.
- Sharifi-Rad M, Berkay Yılmaz Y, Antika G, Salehi B, Tumer TB, Kulandaisamy Venil C, Das G, Patra JK, Karazhan N, Akram M, Iqbal M, Imran M, Sen S, Acharya K, Dey A, Sharifi-Rad J. Phytochemical constituents, biological activities, and health-promoting effects of the genus Origanum. Phytother Res. 2021 Jan;35(1):95-121.
- Reinhart KM, Coleman CI, Teevan C, Vachhani P, White CM. Effects of garlic on blood pressure in patients with and without systolic hypertension: a meta-analysis. Ann Pharmacother. 2008 Dec;42(12):1766-71.
- Ried K, Frank OR, Stocks NP, Fakler P, Sullivan T. Effect of garlic on blood pressure: a systematic review and meta-analysis. BMC Cardiovasc Disord. 2008 Jun 16;8:13.
- Shaito A, Thuan DTB, Phu HT, Nguyen THD, Hasan H, Halabi S, Abdelhady S, Nasrallah GK, Eid AH, Pintus G. Herbal Medicine for Cardiovascular Diseases: Efficacy, Mechanisms, and Safety. Front Pharmacol. 2020 Apr 7;11:422.
- Widmer RJ, Flammer AJ, Lerman LO, Lerman A. The Mediterranean diet, its components, and cardiovascular disease. Am J Med. 2015 Mar;128(3):229-38.
- Saibandith B, Spencer JPE, Rowland IR, Commane DM. Olive Polyphenols and the Metabolic Syndrome. Molecules. 2017 Jun 29;22(7):1082.
- Xiong X, Li X, Zhang Y, Wang J. Chinese herbal medicine for resistant hypertension: a systematic review. BMJ Open. 2015 Jan 30;5(1):e005355.