Wypalenie w związku: poznaj objawy i zobacz, jak je przezwyciężyć

Czy czujesz, że wraz z partnerem przeżywacie wypalenie w związku?Zobacz, co może wskazywać na taki stan rzeczy i jak wspólnie go pokonać.
Wypalenie w związku: poznaj objawy i zobacz, jak je przezwyciężyć

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2023

Wypalenie w związku może wystąpić u par narażonych na duży stres. Często jest mylone z brakiem miłości lub chęcią zakończenia związku, ale nie zawsze tak musi być. W tym artykule opowiemy o znakach ostrzegawczych wypalenia w związku i o tym, co można zrobić w takiej sytuacji.

Ludzie są narażeni na różne źródła stresu, w zależności od wieku i obowiązków. Gdy jesteś w związku, często zdarza się, że to uczucie psychicznego i fizycznego przeciążenia przenika ten intymny krąg. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać te niezbyt dobre etapy i w jaki sposób można je pokonać.

Czym jest wypalenie w związku?

Wypalenie to termin, który został pierwotnie ukuty w kontekście pracy, zwłaszcza w odniesieniu do „działania na pustym stanowisku” lub „wyczerpania”. To syndrom związany ze stresem, który kumulując się, generuje demotywację do kontynuowania realizacji wyznaczonych zadań.

Tak więc wypalenie w związku jest rozumiane jako ukryty problem wśród par narażonych na bardzo stresujące sytuacje, wynikające zarówno ze źródeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych w stosunku do związku. Dotyczy ono wielu sytuacji. Od bardzo dużego obciążenia pracą, po nadmierne poświęcenie się obowiązkom domowym czy opiece nad rodziną.

Zdaniem seksuologa i terapeutki par, Evy Moreno, wypalenie w związku jest opisywane jako „negatywny stan emocjonalny, który w połączeniu z brakiem energii stwarza idealne warunki do konfliktu, który bardzo łatwo narasta i jest coraz trudniejszy do naprawienia”.

Chociaż obraz wygląda dość źle dla par doświadczających tego syndromu, trzeba powiedzieć, że nie wszystko stracone. Ponieważ głównym wyzwalaczem tego wypalenia jest stres, możliwe jest uratowanie związku, jeśli zostaną zidentyfikowane zewnętrzne źródła wpływające na związek.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznegokluczem do radzenia sobie ze stresem jest identyfikacja i modyfikacja zachowań, które go powodują”.

Wypalenie w związku – możliwe przyczyny

Jak wspomniano, przyczyn wypalenia w związku jest wiele. Są one zależne od każdego z partnerów i ich indywidualnych środowisk. Jednak wskażemy kilka, które mogą pomóc Ci określić, czy przechodzisz właśnie przez taki moment.

Zbytnia pewność siebie

Na początku to normalne, że miłość, pasja i współudział są wyraźnie widoczne. Oboje dokładacie wszelkich starań, aby zadowolić się nawzajem i oferować sobie to, co najlepsze. Jednak z czasem pojawia się nadmierna pewność siebie, która sprawia, że czujesz się pewnie w stosunku do partnera, nawet jeśli nic dla niego nie robisz .

Cóż, w parach, które są ze sobą od dłuższego czasu, taki scenariusz może się zdarzyć, będąc prawdopodobną przyczyną wypalenia lub wyczerpania miłosnego. Jednorazowe zapomnienie o wyjątkowej randce może być normalne, ale stopniowo tego typu wydarzenia będą się kumulować, generując stres i brak zainteresowania, a także frustrację i brak uznania.

Nadmierne obciążenie pracą

Jedną z najczęstszych przyczyn wypalenia jest przepracowanie jednego lub obojga partnerów. Przejawia się to w niekończących się dniach pracy. Taki scenariusz oznacza mniej czasu na dzielenie się chwilami, które wzmacniają małżeństwo lub parę.

Ta sytuacja bezinteresowności dotyka ludzi, sprawia, że czują się niedoceniani i nieważni, co z kolei prowadzi do wypalenia w związku. Jednocześnie niezadowolenie z partnera negatywnie wpływa na wydajność w pracy, na co wskazują niektóre badania.

Wskazane jest znalezienie równowagi między partnerem a pracą, aby nie musieć poświęcać jednego z nich.

Bezpłodność

Badanie 98 niepłodnych par wykazało, że bezpłodność generuje stres w związku. Stres ten może powodować kryzysy psychiczne, które wpływają na więź, dlatego jest to czynnik, który może wywołać syndrom wypalenia miłosnego.

Z tego, co opisano w dokumencie, wynika, że to wyczerpanie bardziej odczuwają kobiety niż mężczyźni.

Oznaki ostrzegające przed wypaleniem w związku

Zgodnie z tym, co powiedzieliśmy do tej pory, wypalenie w związku nie pojawia się z dnia na dzień. Istnieje wiele rzeczy, które mogą go wyzwolić stopniowo, krok po kroku. Jednak jest bardziej utajone, gdy para jest na skraju upadku.

Następnie opowiemy o znakach, które mogą ostrzegać, że coś jest nie tak.

1. Częste kłótnie

Kłótnia w związku
Częste kłótnie mogą wskazywać na wypalenie w związku.

Kłótnie są obecne w każdej parze, ale gdy stają się coraz częstsze, mogą być oznaką wypalenia. Generują one toksyczną i negatywną atmosferę w związku, zwłaszcza jeśli nie zakończysz go w satysfakcjonujący sposób lub nie udaje się zakończyć konfliktu.

2. Brak zainteresowania seksualnego

Stagnacja seksualna zdarza się w parze z wielu powodów. Dlatego, jeśli pojawia się uczucie wyczerpania, odłączenia i stresu, częstotliwość stosunków seksualnych może się zmniejszyć lub spaść do zera. Wszystko to dodatkowo pogarsza scenariusz i tworzy większą przepaść między dwojgiem ludzi.

3. Negatywne uczucia

Jak powiedzieliśmy, kłótnie mogą wystąpić w każdej parze. W normalnym scenariuszu można je rozwiązać bez większych problemów i zawsze przy założeniu, że żadna ze stron nie ma nic przeciwko drugiej i ma najlepsze intencje.

Ale kiedy dochodzi do wypalenia, dominują negatywne myśli, które sprawiają, że przypisujesz drugiej osobie złe pobudki.

4. Związek staje się ciężarem

Kiedy pojawia się wypalenie, związek staje się ciężarem dla bardziej wyczerpanej strony. Okazywanie uczuć zmniejsza się i pojawia się strach przed spędzaniem czasu z drugą osobą z powodu lęku, że znów pojawią się kłótnie lub przykre chwile.

5. Chęć zakończenia związku

W szczycie wypalenia, ten, kto czuje się bardziej wyczerpany, marzy o ucieczce ze związku. Prostym wyjściem jest zakończenie zaręczyn lub małżeństwa, aby nie mieć do czynienia z rozwiązaniem, którego osiągnięcie wymaga silnej woli.

To samo pragnienie powoduje również, że pary czują pociąg do innych osób, które przedstawiają im zupełnie inny scenariusz, znacznie spokojniejszy i bezpieczniejszy.

Przezwyciężyć wypalenie w związku – zmiany

Podsumowując to, co do tej pory ustaliliśmy, musimy zrozumieć, że wypalenie w związku nie jest równoznaczne z brakiem miłości. Jest to syndrom spowodowany wieloma zmiennymi, który można przezwyciężyć, jeśli tylko pragniecie tego jako para. Oto kilka zmian, które mogą Wam pomóc przezwyciężyć te trudne chwile.

Złamane serce, które na nowo połączono
Aby przezwyciężyć wypalenie w związku, ważne jest, aby ponownie nawiązać kontakt z partnerem, rozmawiać i szczerze mówić o swoich uczuciach.

1. Szczerze powiedz o wypaleniu w związku

Pierwszym krokiem do przezwyciężenia wypalenia jest szczera rozmowa na temat uczuć, których doświadczasz. Dlatego odważ się w spokojnym momencie przekazać to, co dzieje się w Twoim umyśle.

Obejmuje to odrobinę przejrzystości i asertywności, aby ujawnić emocjonalne i fizyczne potrzeby, których możesz doświadczać, a także omówić pewne niedociągnięcia. Aby odnieść sukces, odłóż na bok krzywdzące i mylące słowa. Chodzi o to, aby mówić w jak najbardziej zrozumiały sposób.

2. Zrozumcie się nawzajem

Każdy człowiek ma swój własny język miłości. Dlatego, gdy jesteś w parze, konieczne jest określenie najlepszego sposobu na zrównoważenie i utrzymanie związku. W ten sposób każdy poczuje się doceniony, chciany i kochany przez drugiego.

Podobnie, konieczne jest zrozumienie, że nawet jeśli jesteście parą, każda osoba ma swój gust i preferencje, które mogą być różne, ale dzięki szczerej rozmowie łatwiej będzie Wam dojść do porozumienia.

3. Dajcie sobie oddzielne przestrzenie

Nie panikuj! Nie mówimy o rozwodzie, ale o możliwości cieszenia się osobnymi przestrzeniami, które dają związkowi przerwę. Ta rada dotyczy par, które spędzają ze sobą dużo czasu, razem pracują lub mają te same hobby.

Poczucie utraty niezależności może prowadzić do wypalenia miłosnego i negatywnego poczucia niemożności zrobienia czegokolwiek bez drugiej osoby. Dlatego ważne jest, aby tworzyć indywidualne przestrzenie na wypoczynek i dbanie o siebie, aby utrzymać indywidualną energię przy życiu.

Jeśli wypalenie w związku jest nadmierne, poszukaj terapii dla par

Jeśli zrobiliście wszystko, aby poprawić sytuację, a wypalenie w związku nadal się utrzymuje, poszukajcie terapii dla par. Profesjonalista może pomóc Wam obojgu, ale pomoże również Tobie indywidualnie. Pomoże Ci ukierunkować uczucia i nauczyć cię, jak lepiej je wyrażać. Może również pomóc Ci dotrzymać wszelkich umów zawartych w celu ratowania związku.

To dobry sposób na określenie, czy przechodzisz trudny okres lub czy związek stał się niekończącym się cyklem, który rzeczywiście powinien dobiec końca. Pamiętaj jednak, że terapia nie zawsze daje oczekiwane rozwiązanie, a jedynie pomaga lepiej zrozumieć scenariusz i podjąć najzdrowszą decyzję.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Psychological Association. (2013, April 15). Comprendiendo el estrés crónico. https://www.apa.org/topics/stress/estres-cronico
  • Guio, N; Restrepo, P. (2018). El impacto de los conflictos de pareja en el desempeño laboral. Universidad de San Buenaventura, Colombia.
  • Ghavi, F., Jamale, S., Mosalanejad, L., & Mosallanezhad, Z. (2015). A Study of Couple Burnout in Infertile Couples. Global journal of health science, 8(4), 158–165. https://doi.org/10.5539/gjhs.v8n4p158

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.