Wypadają Ci włosy? naturalne sposoby

Leki ziołowe mogą być uzupełnieniem dla wzmocnienia i odżywienia włosów. Najważniejsza jednak jest odpowiednio zrównoważona dieta, która dostarczy im i całemu ciału wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin.
Wypadają Ci włosy? naturalne sposoby
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wszyscy wiemy, a szczególnie kobiety jakim utrapieniem mogą być wypadające włosy. Czy jest to spowodowane problemami metabolicznymi, czy też przez ciągły stres każdy z nas, w którymś momencie zauważa, że jego włosy stają się słabsze i cieńsze.

Co możemy zrobić? Zdrowa, zrównoważona dieta to zawsze podstawa, ponieważ wszystko opiera się na odpowiednim poziomie żelaza i cynku. Dodatkowo istnieje kilka naturalnych, ziołowych sposobów, które warto wypróbować!

Naturalne sposoby na wypadające włosy

Często przyczyną problemu z wypadającymi włosami jest brak żelaza w organizmie. Innym winowajcom mogą być zaburzenia metaboliczne lub choroby związane z czynnością tarczycy. Nie należy również zapominać o predyspozycjach genetyczny lub po prostu o upływie czasu.

Wraz z wiekiem coraz trudniej jest utrzymać zdrową  i olśniewająco piękną czuprynę. Wszystkie te czynniki należy mieć na uwadze w momencie szukania przyczyny problemu. Zatem czy te naturalne leki ziołowe rzeczywiście mogą pomóc w tej sytuacji?

Oczywiście, jednak należy je traktować jako suplement diety, a nie cudowny środek, który spowoduje, że nagle nasze włosy staną się bujne, zwiększą swoją objętość i zaczną odrastać. Ważne jest, by zająć się cebulkami włosów. Należy je stymulować, pobudzać i odżywić, co już przyniesie pozytywne efekty. Oto kilka wskazówek:

1. Balsam z rozmarynu i pokrzywy

Pokrzywa

Te dwa naturalne składniki cudownie wpłyną na Twoje włosy! Używano ich już w starożytności do łagodzenia objawów łysienia u mężczyzn.

Korzeń pokrzywy bowiem ma właściwości blokujące produkcję hormonu DHT odpowiedzialnego właśnie za to zjawisko. Jak przygotować ten balsam? Nic prostszego!

Jeden korzeń pokrzywy i dwie gałązki rozmarynu gotujemy w dwóch szklankach wody. Po otrzymaniu naparu odczekujemy do ostudzenia. Gdy jest już gotowy do użycia, należy wmasować preparat delikatnie we włosy, a następnie spłukać ciepłą wodą.

2. Preparat ze skrzypem polnym i geranium (bodziszek)

Mycie głowy

Wiele pań może być zaskoczone tym połączeniem, jednak zapewniamy, jest ono jak najbardziej odpowiednie.

Sekret skuteczności tej mieszanki tkwi w skrzypie, który dostarcza cystein, selenu, krzemionki i innych elementów, które są niezbędne dla wzmocnienia i pobudzenia porostu włosów.

W połączeniu z geranium natomiast dodatkowo pobudzane i odżywiane są mieszki włosowe. Do przygotowania potrzebny będzie litr wody. Należy ją zagotować, a następnie dodać 7 łyżek skrzypu polnego i 5 listków rośliny geranium.

Po zakończeniu gotowaniu i przestygnięciu mieszanki należy nałożyć ją na wilgotne włosy. Wykonać energiczny masaż, nie spłukiwać i nie używać suszarki. Zabieg stosować trzy razy w tygodniu, a rezultaty z pewnością będą widoczne!

3. Balsam z octu jabłkowego i naparu z szałwii

Ocet jabłkowy na włosy

Trzecim i ostatnim sposobem, który również warto wypróbować jest połączenie octu z szałwią. W occie jabłkowym znajdziemy siarkę, która jest fundamentalnym składnikiem zdrowych i mocnych włosów.

Dzięki szałwii natomiast skóra głowy i mieszki włosowe zostaną odżywione, a włosy dodatkowo wypielęgnowane. Na początek należy przygotować napar z szałwii. Na każde trzy łyżki tej leczniczej rośliny dwie szklanki wody.

Po ostygnięciu dodać pół szklanki octu jabłkowego i dokładnie wymieszać. Mieszankę energicznie wmasować w skórę głowy i w wilgotne włosy, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Na koniec umyć włosy zwykłym szamponem i bez obaw — zapach octu nie utrzyma się przez długi czas, ale pozostawi włosy lśniące i wzmocnione. Nie zastanawiaj się dłużej, tylko też wypróbuj te proste sposoby!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shen, Y.-L., Li, X.-Q., Pan, R.-R., Yue, W., Zhang, L.-J., & Zhang, H. (2018). Medicinal Plants for the Treatment of Hair Loss and the Suggested Mechanisms. Current Pharmaceutical Design. https://doi.org/10.2174/1381612824666180911114810
  • Lourith, N., & Kanlayavattanakul, M. (2013). Hair loss and herbs for treatment. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12051
  • Pekmezci, E., Dündar, C., & Türkoğlu, M. (2018). A proprietary herbal extract against hair loss in androgenetic alopecia and telogen effluvium: A placebo-controlled, single-blind, clinical-instrumental study. Acta Dermatovenerologica Alpina, Pannonica et Adriatica. https://doi.org/10.15570/actaapa.2018.13
  • Murata, K., Noguchi, K., Kondo, M., Onishi, M., Watanabe, N., Okamura, K., & Matsuda, H. (2013). Promotion of hair growth by rosmarinus officinalis leaf extract. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.4712

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.