Jak wydostać się z toksycznego związku?

Jak wydostać się z toksycznego związku?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby wydostać się z toksycznego związku, ważne jest, aby zaakceptować problem i szukać wsparcia emocjonalnego u przyjaciół i rodziny. Ponadto należy wzmocnić swoje poczucie własnej wartości, aby nie powtarzać szkodliwych zachowań.

Jak również ważne jest, aby nauczyć się identyfikować te szkodliwe zachowania, które niszczą dobre samopoczucie. Choć prawdą jest, że wszystkie pary przechodzą chwile kryzysu są sytuacje, które zdecydowanie nie powinny być tolerowane.

Problem polega na tym, że zakończenie związku nie zawsze jest łatwe, ponieważ w grę wchodzi wiele uczuć, które w rzeczywistości są często manipulowane. Ponadto idealizowanie drugiej osoby sprawia, że wierzymy, że jej zachowania są normalne lub że może ona się zmienić.

Ale nie oszukujmy się, utrzymywanie tego rodzaju relacji prowadzi jedynie do emocjonalnego wyczerpania, które może mieć poważne konsekwencje. Dlatego, chociaż to boli, najlepiej jest zdobyć się na odwagę, aby zakończyć związek i szukać spokoju.

Toksyczny związek – dlaczego tak trudno go zakończyć?

Ludzie, którzy żyją w toksycznym związku zazwyczaj nie są tego świadomi. Chociaż ich rodzina lub przyjaciele próbują powiedzieć im, że to nie jest normalne ofiara odmawia przyznania się do tego lub próbuje usprawiedliwić zachowanie partnera na tysiąc sposobów.

obrażona para

Dlaczego tak się dzieje? Zobaczmy kilka powodów:
  • Zakochanie karze nam wierzyć, że nasz partner może zmienić swoje złe zachowanie lub że jest ono tylko tymczasowe.
  • Zmanipulowana osoba ma bardzo niskie poczucie własnej wartości i wspiera wszystko, ponieważ myśli, że nikt inny jej nie pokocha.
  • Toksyczny partner manipuluje i wykorzystuje słabe strony drugiej strony, aby usprawiedliwić swoje zachowanie.
  • Strach przed samotnością tworzy uzależnienie emocjonalne, które uniemożliwia ofierze wycofanie się z tego toksycznego związku.
  • Istnieje obawa przed reakcją drugiej osoby, szczególnie gdy ma ona tendencje do gwałtownych reakcji.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Pierwszym krokiem do wyjścia z toksycznego związku jest nauka rozpoznawania tych zachowań lub działań, które są złe. Jeśli jeden lub oboje partnerzy czuję się nieszczęśliwi, odczuwają strach lub niepokój będąc w towarzystwie drugiego oznacza to, że związek jest niezdrowy i coś jest nie tak.

dyskutująca para

Oczywiście sporadyczne kłótnie są czymś normalnym w każdym związku i nie muszą oznaczać problemów. Jednakże, jeśli kłótnie pojawiają się często lub jeśli przekraczają granice musisz zaakceptować fakt, że należy działać.

Relacja jest toksyczna, gdy ma jedną lub kilka cech, które wymieniamy poniżej:

  • Istnieje emocjonalna zależność jednej lub obu stron.
  • Nie ma szacunku i pojawiają się nieustanne agresje słowne.
  • Zazdrość jest niekontrolowana.
  • Jeden lub oboje partnerzy są zaborczy i kontrolujący.
  • Partner nie zapewnia wsparcia, ale umniejsza i blokuje rozwój osobisty drugiego.
  • Partner ciągle atakuje poczucie własnej wartości.
  • Stosuje się metody szantażu emocjonalnego, ekonomicznego lub rodzinnego.
  • Partner używa ciągłych gróźb.
  • Pojawiają się powtarzające się epizody przemocy fizycznej lub psychicznej.
  • Zatracają się prywatność i relacje społeczne.

Co zrobić, aby zakończyć chorą relację?

Jak już wspominaliśmy istnieje wiele czynników, które nie pozwalają nam łatwo wydostać się z toksycznego związku. Jednak nie jest to niemożliwe i każdy może wyjść z tej trudnej sytuacji, jeśli zaakceptuje, że musi się ona zmienić. Przedstawiamy tutaj kilka strategii, które mogą pomóc w zmianie:

Zdać sobie sprawę

Pierwszym krokiem, który muszą postawić osoby w toksycznych związkach jest uświadomienie sobie, co się dzieje. Wiedza, jak rozpoznać problem i przyznanie, że związek nie daje szczęścia jest decydującym czynnikiem przy podjęciu ostatecznej decyzji. W przeciwnym razie opaska na oczach uniemożliwi znalezienie właściwej drogi.

smutna kobieta przy oknie

Zapomnieć o strachu

Strach jest jedną z największych barier, gdy ktoś chce wydostać się z toksycznego związku. Poczucie strachu przed tym, co może się wydarzyć później powoduje, że przynajmniej przez chwilę dana osoba wierzy, że lepiej jest kontynuować w ten sposób. Ale chociaż przyszłość nie jest pewna, pozbycie się strachu jest jedynym sposobem na pokonanie go.

Zakończ w odpowiednim momencie

Gdy istnieje możliwość dialogu najlepiej jest spróbować zakończyć związek bez żadnych argumentów czy agresji. Nadchodzi okres “detoksykacji”, w którym trzeba unikać wszelkich negatywnych emocji. Decydując się na zakończenie związku trzeba także unikać wszelkiego rodzaju kontaktu.

Szukaj wsparcia poza związkiem

Stałe wsparcie rodziny i przyjaciół jest decydujące, gdy wychodzi się z toksycznego związku. Poczucie, że są w pobliżu inni ludzie pomaga przezwyciężyć strach, smutek i całe to zamieszanie stworzone przez tę sytuację.

kobieta pocieszająca drugą kobietę

Pogódź się z żalem

Wspólne wspomnienia i doświadczenia, które dzielimy z drugą osobą może prowadzić do uczucia smutku przy zakończeniu związku. Jest to jednak część procesu żałoby po zakończeniu związku i normalne jest przeżywanie tych chwil, aby móc je zaakceptować.

Pracuj nad poczuciem własnej wartości

Skupianie się na własnych projektach, ćwiczenia i otaczanie się pozytywnymi ludźmi to sposoby na pracę nad poczuciem własnej wartości. Często po toksycznym związku, poczucie własnej wartości i pewność siebie są całkowicie zniszczone. Dlatego konieczne jest poświęcenie czasu samemu sobie.

Ćwicz medytację

Techniki relaksacyjne są bardzo pomocne w przypadku wyjścia z toksycznego związku. Ćwiczenia oddechowe, joga lub masaż pomagają kontrolować emocje, takie jak nerwowość, strach i lęk, które zwykle pojawiają się, gdy zamykamy pewien etap życia.

medytująca kobieta

Czy jesteś w toksycznym związku i nie wiesz, jak się z niego wydostać? Weź pod uwagę te zalecenia. Chociaż potrzebujesz odwagi i wsparcia, możesz to zrobić. Pamiętaj, że jeśli nie zrobisz tego kroku nie będziesz miał okazji znaleźć innej drogi do szczęścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade, S., Castro, P., Giraldo, L., & Martínez, M. (2013). Relaciones Tóxicas de pareja. Psicologia.Com.

  • Pozueco, J., & Moreno, J. (2013). La tríada oscura de la personalidad en las relaciones íntimas. Boletín de Psicología.

  • Amor, P. J., Bohórquez, I., De Corral, P., & Oria, J. C. (2012). Variables psicosociales y riesgo de violencia grave en parejas con abuso de sustancias tóxicas y maltrato previo. Acción Psicológica.

  • Signos de abuso. (2018). Retrieved 17 February 2021, from https://espanol.womenshealth.gov/relationships-and-safety/signs-abuse

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.