Wszystko, co musisz wiedzieć o leczeniu torbieli jajnika

Torbiele jajników mogą wymagać leczenia, jeśli dają objawy lub stwarzają ryzyko powikłań. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są opcje.
Wszystko, co musisz wiedzieć o leczeniu torbieli jajnika
Elisa Martin Cano

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Elisa Martin Cano.

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2023

Leczenie torbieli jajnika wchodzi w zakres terapii łagodnych schorzeń żeńskiego układu rozrodczego. Zmiana ta to rodzaj wypełnionego płynem worka wewnątrz narządu lub na jego powierzchni.

Większość kobiet ma je w pewnym momencie swojego życia. W rzeczywistości jest to bardzo częsta sytuacja, która występuje u około 14% kobiet po menopauzie.

Prawda jest taka, że guzy te mogą zniknąć same, bez żadnego dyskomfortu. Jednak w niektórych przypadkach powodują poważne objawy, dlatego należy podjąć leczenie torbieli jajnika. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Jakie są rodzaje torbieli jajnika?

Jak już wspomnieliśmy, torbiele jajników to łagodne narośla, które pojawiają się w tym narządzie. Zwykle zawierają płyn w środku. Ogólnie rzecz biorąc, można je podzielić na dwie kategorie: torbiele funkcjonalne i niefunkcjonalne.

Funkcjonalne torbiele to te, które powstają z pęcherzyka jajnikowego. Pęcherzyki odpowiadają za uwalnianie komórki jajowej w każdym cyklu, a także produkują hormony. Kiedy pęcherzyk nie uwalnia komórki jajowej i nadal rośnie, może w końcu utworzyć cystę.

Większość z nich ustępuje samoistnie i znika po trzech lub czterech cyklach menstruacyjnych. Ponadto zwykle nie powodują bólu ani żadnych innych objawów.

Z drugiej strony istnieją torbiele jajników niezwiązane z cyklem miesiączkowym, które należą do kategorii torbieli niefunkcjonalnych. Należą do nich między innymi cystadenoma, endometriom i dermoidy. Wiążą się one ze zwiększonym ryzykiem powikłań i dlatego wymagają leczenia.

Útero i jajniki
Torbiele jajników to worki z płynem, które mogą być funkcjonalne lub niefunkcjonalne.

Jakie są powikłania?

Leczenie torbieli jajnika koncentruje się na unikaniu powikłań, które mogą zagrozić życiu kobiety. Na przykład może dojść do pęknięcia zmiany wraz z przedostaniem się płynu do jamy brzusznej.

Powoduje to wewnętrzne krwawienie i silny ból w dolnej części brzucha. Ryzyko pęknięcia różni się w zależności od wielkości guzka i jest większe przy guzkach o dużej średnicy.

Torbiele powodują również skręt jajnika. To powikłanie zwykle objawia się nudnościami, wymiotami i bólem. Ponadto przepływ krwi w jajniku może zostać zakłócony, tak jakby doszło do uduszenia, co prowadzi do śmierci komórek, które go tworzą.

Jak wygląda leczenie torbieli jajnika?

U wielu kobiet do wykrycia torbiel jajników dochodzi przypadkowo podczas badania ginekologicznego. Zdecydowana większość nie powoduje objawów, więc najlepszym sposobem ich kontroli są regularne badania.

Większość z nich jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie. Mimo, że guzy te nie powodują żadnych uszkodzeń, najlepiej i tak wykonywać okresowe badania torbieli. W ten sposób lekarz może przeanalizować, czy zmienił się rozmiar lub czy pojawiły się nowe objawy. Z drugiej strony, w przypadku ryzyka powikłań lub symptomatologii, istnieją inne alternatywne metody leczenia.

Leczenie medyczne torbieli jajnika

Leczenie torbieli jajników czasami obejmuje hormonalne środki antykoncepcyjne, które mogą też zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się. Środki te hamują owulację, aby nie tworzyły się nowe torbiele. Nie zmniejszają jednak rozmiarów już istniejących.

Ponadto hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak pigułki, mają liczne skutki uboczne. Badanie opublikowane w Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología wykazało, że nie ma istotnej różnicy między leczeniem doustnymi środkami antykoncepcyjnymi a leczeniem bez nich, więc należy dokładnie rozważyć tę opcję, jeśli lekarz ją zasugeruje.

Leczenie chiruriczne

Kiedy torbiele jajników są duże lub szybko rosną, większość lekarzy decyduje się na ich usunięcie chirurgiczne. Może chodzić nawet o ukryty proces nowotworowy, więc usunięcie torbieli jest czasami jedną z najlepszych opcji.

Usunięcie odbywa się za pomocą dwóch technik: laparoskopii lub laparotomii. Ponadto, w zależności od rodzaju torbieli, możliwe jest usunięcie tylko torbieli lub konieczne jest usunięcie całego jajnika. W przypadku raka wskazane może być nawet usunięcie macicy i jajowodów.

Laparoskopię wykonuje się zwykle, gdy torbiel jest niewielka. Odbywa się poprzez minimalne nacięcie w jamie brzusznej, przez które wprowadza się niezbędny materiał do usunięcia guza. Badania naukowe potwierdzają, że na przykład w czasie ciąży jest to najlepsza alternatywa.

Laparotomia jest zarezerwowana dla większych torbieli. Technikę tę wykonuje się przez duże nacięcie w jamie brzusznej. Za pomocą tej operacji można usunąć również pozostałe narządy w przypadku procesu nowotworowego.

Wykrycie torbieli jajnika może nastąpić podczas rutynowej kontroli. W rzeczywistości jest to najczęstszy sposób wykrywania większości torbieli jajnika.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe – 4 porady

O czym należy pamiętać przy leczeniu torbieli jajnika

Torbiele jajników są bardzo częstym schorzeniem. Większość z nich jest nieszkodliwa i znika samoistnie. Jednak w przypadku, gdy dają objawy lub istnieje ryzyko powikłań, wskazane jest ich leczenie. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z ginekologiem w przypadku bólu w dole brzucha lub jakichkolwiek zmian w krwawieniu miesiączkowym.

Leczenie torbieli jajnika powinno być zawsze dobierane przez specjalistę. Wśród opcji mamy środki antykoncepcyjne, niepoparte dowodami naukowymi, oraz techniki chirurgiczne, które generalnie dają lepsze wyniki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Troncoso J, J. L., Ricci A, P., Albornoz V, J., & Mackenna I, A. (2009). MANEJO LAPAROSCÓPICO DE QUISTES OVÁRICOS COMPLICADOS O PERSISTENTES DURANTE EL EMBARAZO. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología, 74(5), 292–298. https://doi.org/10.4067/S0717-75262009000500005
  • Revisión sistemática de la literatura de punción-esclerosis de quistes y endornetriornas ováricos – Dialnet. (n.d.). Retrieved July 24, 2020, from https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3851788
  • Trastornos ováricos benignos – Dialnet. (n.d.). Retrieved July 24, 2020, from https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3053509
  • Briones-Landa, Carlos Humberto, et al. “Comparación del tratamiento laparoscópico vs laparotomía en teratomas ováricos.” Ginecol Obstet Mex 78.10 (2010): 527-532.
  • Hakoun, Abdullah M., et al. “Adnexal masses in pregnancy: An updated review.” Avicenna Journal of Medicine 7.4 (2017): 153.
  • Monar Castillo, William Germán. Quiste ovárico en mujeres postmenopaúsicas. BS thesis. Universidad Técnica de Ambato-Facultad de Ciencias de la Salud-Carrera de Medicina, 2015.
  • González V, M., Goity F, C., & Kahn Ch, M. (2007). ¿SON ÚTILES LOS ANTICONCEPTIVOS ORALES EN EL TRATAMIENTO DE LOS QUISTES OVÁRICOS FUNCIONALES? Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología, 72(6), 402–406. https://doi.org/10.4067/S0717-75262007000600008
  • Agostinho, Lisa, et al. “Benign ovarian lesions with restricted diffusion.” Radiologia brasileira 52.2 (2019): 106-111.
  • Sánchez, Álvarez, and Aida de la Caridad. “Torsión de ovario.” Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología 37.1 (2011): 117-124.
  • Fuentealba T, I. (2006). QUISTES OVARICOS EN RECIEN NACIDAS, NIÑAS Y ADOLESCENTES: ASPECTOS ULTRASONOGRAFICOS. Revista Chilena de Radiología, 12(1), 15–20. https://doi.org/10.4067/S0717-93082006000100006
  • Le Frère-Belda, M-A. “Clasificación histopatológica de los tumores ováricos.” EMC-Ginecología-Obstetricia 50.3 (2014): 1-24.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.