Wrzody żołądka - 8 niepokojących objawów
Wrzody żołądka, nazywane także wrzodami trawiennymi, to głębokie rany i uszkodzenia w różnych miejscach błony śluzowej żołądka.
Wrzody żołądka są wynikiem nadmiernego wydzielania się kwasów żołądkowych. Substancje te podrażniają błonę śluzową, wywołując uczucie pieczenia i inne bolesne dolegliwości.
Bardzo często za rozwojem choroby wrzodowej kryją się nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przede wszystkim spożywanie produktów wywołujących stany zapalne. Często winna jest także infekcja bakteryjna wywoływana przez bakterie ze szczepu H.Pylori.
W grupie ryzyka zagrożonych rozwojem choroby wrzodowej znajdują się także osoby nadużywające alkoholu oraz uzależnione od nikotyny. Ma to związek z dużą ilością toksyn i substancji chemicznych obecnych w używkach, które bardzo negatywnie wpływają na kondycję błony śluzowej żołądka.
W leczeniu choroby wrzodowej żołądka kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie objawów i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pozwala to uniknąć dalszego rozwoju choroby i związanych z tym komplikacji zdrowotnych. Koniecznie czytaj dalej i poznaj kilka najbardziej charakterystycznych objawów choroby wrzodowej.
1. Wrzody żołądka a ból brzucha
Ból brzucha to jeden z pierwszych objawów, jakie dają wrzody żołądka i stany zapalne błony śluzowej tego organu. Ból w przypadku wrzodów może być bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem czasu występowania, jak i intensywności.
W niektórych przypadkach jest to lekki ból, występujący jedynie po spożyciu podrażniających błonę śluzową produktów lub ten, towarzyszący uczuciu pustego żołądka.
Objawy mogą być także przewlekłe. Źródło bólu jest zlokalizowane najczęściej w górnej i centralnej części jamy brzusznej. Ból może promieniować jednak także na boki.
Przeczytaj również: Brzuch boli? Co możesz jeść, by złagodzić objawy?
2. Stany zapalne jamy brzusznej
Stany zapalne jamy brzusznej towarzyszą większości dolegliwości trawiennych. Wrzody żołądkowe nie są więc w tej kwestii wyjątkiem.
W przypadku choroby wrzodowej zaobserwować możesz takie objawy jak wzdęcia i przewlekłe uczucie nacisku i przepełnienia żołądka. Objawy te to reakcja organizmu na podrażnienia wywoływane przez nadmiar soków żołądkowych.
3. Nawracająca niestrawność
Niestrawność pociąga za sobą najczęściej dwa główne objawy – uczucie pełności oraz gazy. Jeśli tego typu objawy są stale nawracające, a towarzyszą im także ból, stan zapalny i uczucie pieczenia, może to świadczyć o rozwoju choroby wrzodowej.
Objawy nasilają się zwłaszcza po zjedzeniu kwaśnych lub podrażniających błonę śluzową żołądka produktów.
W wielu przypadkach objawy pojawiają się po każdym posiłku. Bądź więc czujny i odpowiednio reaguj na problemy trawienne.
4. Utrata apetytu
Stan zapalny, który pojawia się bezpośrednio po jedzeniu, a także inne towarzyszące chorobie wrzodowej objawy sprawiają, że pacjenci cierpiący na wrzody tracą apetyt i zaczynają unikać posiłków.
Lęk przed nawracającą niestrawnością i bólem sprawia, że osoby zmagające się z chorobą wrzodową tracą apetyt. Konsekwencją mogą być niestety niedobory substancji odżywczych i witamin.
5. Mdłości
Mdłości czy wymioty to nie tylko objaw typowy dla zatrucia pokarmowego, grypy żołądkowej czy ciąży. Takie same dolegliwości wynikają bowiem z nadmiernej produkcji kwasów żołądkowych, które podrażniają błonę śluzową ochraniającą ten organ wewnętrzny.
Wrzody to rany w błonie śluzowej oraz efekt zaburzenia czynników defensywnych i ofensywnych. Naturalną reakcją obronną organizmu są więc wymioty.
6. Alergie i nietolerancje pokarmowe a wrzody żołądka
Wrzody to osłabienie błony śluzowej żołądka, zwiększa to więc znacznie ryzyko rozwoju alergii i nietolerancji pokarmowych. Składniki niektórych pokarmów wywołują stany zapalne, pogarszają więc tylko samopoczucie pacjenta. Pojawia się ból i niestrawność.
Dolegliwości występują bezpośrednio po zjedzeniu konkretnych produktów. Najczęściej są to potrawy bogate w tłuszcz, cukier lub pikantne przyprawy.
Przeczytaj również: Nietolerancje pokarmowe – poznaj najczęściej spotykane
7. Nadmierny spadek masy ciała
Nagły i niekontrolowany spadek masy ciała u osób zmagających się z chorobą wrzodową jest ściśle związany z utratą apetytu i ograniczonym przyswajaniem substancji odżywczych. Im bardziej doskwierają nam objawy choroby wrzodowej, tym mniej jemy i tym samym dostarczamy sobie coraz mniejsze ilości kalorii, witamin czy minerałów.
W konsekwencji tracimy nie tylko zbędne kilogramy, ale i masę mięśniową. W takim przypadku warto udać się do specjalisty, ponieważ przewlekła i niekontrolowana utrata masy ciała może świadczyć także o innych dolegliwościach zdrowotnych, takich jak nowotwór żołądka.
8. Wrzody żołądka – Krwawienie
Obecność krwi w stolcu lub wymiotach to kolejny charakterystyczny objaw choroby wrzodowej. Wrzody w początkowym stadium nie dają tego rodzaju niepokojących objawów, jednak bardziej zaawansowana choroba bardzo często charakteryzuje się właśnie wymiotowaniem krwią.
Jeśli zaobserwujesz u siebie tego rodzaju symptomy, niezwłocznie udaj się do lekarza.
Krew w stolcu czy wymiotach może świadczyć o wielu groźnych dolegliwościach, nie należy więc zwlekać, gdyż może stanowić to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Wczesna diagnoza to szansa na skuteczne leczenie.
Pamiętaj jednak, że kluczowa jest również zmiana sposobu myślenia i nawyków – przede wszystkim żywieniowych. Staraj się pić więcej wody i zrezygnuj z używek takich jak alkohol czy papierosy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martín de Argila de Prados, C, Boixeda de Miquel D. Úlcera péptica. Revista Española de Enfermedades Digestivas 2004; 96 (1): 81-82. Available at: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=s1130-01082004000100011. Accessed 12/30, 2018.
- MedlinePlus. Úlcera estomacal. 2018. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/ency/anatomyvideos/000133.htm. Accessed 12/30, 2018.
- Samet JM. Los riesgos del tabaquismo activo y pasivo. Salud pública de México 2002; 44: 144-160. Available at: https://www.scielosp.org/article/spm/2002.v44suppl1/s144-s160/es/. Accessed 12/30, 2018.