Wpływ niepokoju na zapach potu
Czy wiesz na czym polega wpływ niepokoju na zapach potu? Emocje, które odczuwamy zmieniają sposób funkcjonowania naszego organizmu. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.
Niepokój zaburza Twoje dobre samopoczucie. Może też prowadzić do pojawienia się przewlekłych chorób. Jedną z jego bardziej widocznych i odczuwalnych oznak jest pocenie się. Dziś porozmawiamy więc o tym, na czym polega wpływ niepokoju na zapachu potu.
Wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że niejedna choroba i dolegliwość która nam dokucza powodowana jest przez męczący nas niepokój, lęk i stres. Pierwszym krokiem w stronę zyskania kontroli nad drugorzędowymi objawami obciążenia emocjonalnego – takimi jak nieprzyjemny zapach potu – jest rozpoznanie tychże symptomów.
Być może wyda Ci się to zaskakujące, ale problemy, takie jak tachykardia, nadmierne pocenie się, podwyższona temperatura ciała, trudności z zasypianiem i ból brzucha mogą być efektem działania negatywnych emocji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego na czym polega wpływ niepokoju na zapach potu – dzisiejszy artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania!
Wpływ niepokoju na zapach potu
Wpływ niepokoju na zapach potu jest potwierdzony naukowo. Kiedy się martwimy, nasze serce bije szybciej. To z kolei sprawia, że rozszerzają nam się źrenice. Długotrwały, silny lęk może prowadzić nawet do trudności z oddychaniem. Nasz organizm jest w ciągłym stanie napięcia.
Wtedy właśnie uaktywnia się podwzgórze, wysyłając sygnał do gruczołów nadnercza, które rozpoczynają produkcję adrenaliny, epinefryny i kortyzolu. Kortyzol określa się często mianem hormonu stresu. Cały ten proces prowadzi do tego, że bardzo silnie się pocimy.
Nie jest to jednak ten sam pot, który skóra wydziela na przykład wtedy, gdy intensywnie ćwiczymy. Ten rodzaj potu składa się w 80% z wody i 20% z białek i tłuszczu.
Substancja ta znana jest z tego, że bardzo łatwo wchodzi w reakcję z bakteriami żyjącymi na powierzchni ludzkiej skóry. I w tym właśnie tkwi sedno tego, jak działa wpływ niepokoju na zapach potu. Pojawiające się na skórze reakcje chemiczne powodują powstanie nieprzyjemnego zapachu.
Mechanizm ten działa na zasadzie zamkniętego koła. Martwimy się tym, że się pocimy i że towarzyszy temu nieprzyjemny zapach i plamy na ubraniach… a więc pocimy się z nerwów jeszcze bardziej.
Tak więc powodem nieprzyjemnego zapachu potu może być niepokój i stres. Koniecznie zadbaj o swój stan emocjonalny i zdrowie psychiczne, aby poradzić sobie z tymi objawami. Samo w sobie, pocenie się jest w pełni naturalne. Jednak nadmierna potliwość i towarzyszący jej silny, nieprzyjemny zapach, prowadzą do dyskomfortu.
Przeczytaj również: Głód spowodowany niepokojem – ujarzmij go skutecznie
Jak radzić sobie z lękiem i niepokojem?
Lęk i niepokój sprawiają, że przewidujemy negatywne konsekwencje danej sytuacji.
A więc najlepsze co można zrobić to skupić się na interpretowaniu faktów w pozytywnym świetle. Skup się na rzeczywistości, nie rozdmuchuj negatywnych scenariuszy do niepotrzebnie wielkich rozmiarów.
Przeanalizuj realistycznie to, jak źle może skończyć się dana sytuacja. Pomyśl o faktycznie prawdopodobnych konsekwencjach. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli dojdzie do najgorszego – na pewno sobie poradzisz.
Wiele kwestii znajduje się poza naszą kontrolą – nie zapominaj o tym. Nie możesz panować nad wszystkim i nie wszystko samodzielnie naprawisz. Podchodź do pojawiających się sytuacji pozytywnie. Przygotuj się na nie najlepiej jak się da, ale bez nadmiernej kontroli.
Ważne jest także to, byś w chwilach obciążenia emocjonalnego starała się odwrócić uwagę od męczącego problemu. Wtedy też wpływ niepokoju na zapach potu będzie mniej odczuwalny.
Kiedy się czymś martwisz i skupiasz się wyłącznie na tym, co się przeraża, sytuacja ta szybko zacznie Cię przytłaczać. Dlatego też warto nauczyć się tego, jak się relaksować i odpoczywać. Odwracaj uwagę od problemów. Nadmierne myślenie o nich niczego nie rozwiązuje, a sprawia jedynie, że czujesz się coraz gorzej.
Oczywiście należy być ostrożnym, należy też szukać rozwiązań kłopotów. Ale trzeba także koniecznie znaleźć w życiu czas na zabawę i relaks.
Jeśli czujesz taką potrzebę, skorzystaj z potencjału technik relaksacyjnych. Bardzo prostym narzędziem z którego możesz zawsze skorzystać jest głęboki oddech. Dzięki takim ćwiczeniom poczujesz się lepiej i będziesz miała siłę by spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy.
Przeczytaj koniecznie: Pokonać stres – stosując 7 prostych ziołowych środków
Jak opanować napady lękowe?
Kiedy przydarza Ci się napad paniki, tracisz kontrolę. To sprawia, że boisz się coraz bardziej. Wtedy właśnie Twoje serce zaczyna być szybciej, masz trudności z oddychaniem, oddychasz zbyt szybko, rośnie temperatura Twojego ciała i zaczynasz drżeć.
Jeśli jesteś przy kimś, kto właśnie przechodzi atak paniki, przede wszystkim powiedz tej osobie, że nie istnieje żadne realne zagrożenie. Powtarzaj, że osoba ta jest bezpieczna i wszystko jest tak naprawdę w porządku.
Ulgę przyniesie Ci odwrócenie uwagi i racjonalizowanie powodów ataku paniki – przekonaj się, że martwiące Cię problemy nie są wcale aż tak wielkie i poważne.
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest myślenie o czymś innym. Skup się na innych myślach, popracuj, zrób coś, co wciągnie Twoją uwagę (świetnie sprawdza się książka i film) i postaraj się oddychać równo, powoli i głęboko.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hofmann SG, Gutner CA, Fang A. Social Anxiety Disorder. In: Encyclopedia of Human Behavior: Second Edition. 2012.
- Davidson JRT, Foa EB, Connor KM, Churchill LE. Hyperhidrosis in social anxiety disorder. Prog Neuro-Psychopharmacology Biol Psychiatry. 2002;
- Sclereth T, Dieterich M, Birklain F. Hyperhidrosis- Causes and Treatment of Enhanced Sweating. Dtsch Ärzteblatt Int ⏐Dtsch Arztebl Int. 2009;