Woda w uchu? Poznaj 4 sposoby, by się jej pozbyć
Woda w uchu to sytuacja, która przydarzyła się każdemu, kto odwiedza regularnie basen, pływa w morzu lub zażywa długich kąpieli w wannie. Kiedy woda dostaje się do ucha, może wywoływać to dyskomfort, ale pozornie nie wydaje się to być dużym problemem.
Warto jednak nauczyć się osuszać ucho i pozbywać się wody, aby uniknąć problemów ze słuchem czy wręcz rozwoju infekcji i stanów zapalnych.
Kiedy woda w uchu zalega, możemy doświadczać takich objawów jak szumy, piski czy pogorszenie się słuchu. Tak naprawdę usunięcie nadmiaru wody z ucha nie jest proste, warto więc poznać kilka sposobów, które można wykorzystać w domu, by uporać się z tym problemem. Nie zawsze bowiem wystarczające będzie osuszanie ucha ręcznikiem czy spanie na jednym boku.
Woda w uchu? Pozbądź się jej!
Woda w uchu to powszechny problem, zwłaszcza latem, kiedy najczęściej odwiedzamy baseny, pływalnie czy inne zbiorniki wodne. Powstają więc niezliczone teorie i triki, które mają – przynajmniej teoretycznie – pomóc nam uporać się z tą uciążliwą dolegliwością i towarzyszącymi jej objawami.
W supermarketach czy drogeriach można na przykład nabyć specjalne krople do uszu, o składzie bardzo zbliżonym do alkoholu. Formuła ta ma za zadanie pomóc Ci usunąć wodę z ucha.
Warto jednak wspomnieć, że o ile w wielu przypadkach samodzielne usunięcie wody z ucha jest wystarczające, to istnieją także sytuacje, w których najlepiej jest udać się do specjalisty. Mowa tu o takich przypadkach, kiedy uczuciu zatkania ucha towarzyszą także takie objawy jak:
- ból głowy
- mdłości
- zawroty głowy
1. Efekt próżni
Najczęściej, kiedy woda dostanie się do naszego ucha, odruchowo zaczynamy opukiwać przeciwległą stronę naszej głowy. W rzeczywistości jednak skuteczniejszą metodą będzie przykrycie zatkanego ucha dłonią i zwiększenie ciśnienia. Prowadzi to tym samym do wytworzenia efektu próżni, dzięki czemu można dosłownie ,,wyciągnąć” wodę z kanału słuchowego.
Aby taka metoda była skuteczna, należy przechylić głowę w jedną stronę. Warto także nie przesadzać ze zwiększeniem ciśnienia, gdyż może to prowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego, mianowicie do zassania wody głębiej do wnętrza ucha.
2. Przechylanie głowy
Ten banalny sposób można zastosować do wyciągania wody z ucha w kilku różnych wariantach:
- Przechyl głowę w jedną stronę i opukuj delikatnie przeciwległe ucho, tak aby woda sama opuściła kanał słuchowy.
- Jeśli woda utknęła w uchu dość głęboko, możesz spróbować podskakiwać z głową przechyloną w jedną stronę. Skakanie – choć może wyglądać zabawnie – pomaga uzyskać potrzebne ciśnienie i uwolnić wodę z kanału słuchowego.
- Możesz także ciągnąć za płatek ucha, tak aby szerzej otworzyć ujście kanału słuchowego. Najlepiej będzie połączyć tę technikę z opisywanymi powyżej, aby skuteczniej pozbyć się nadmiaru wody z ucha.
3. Śpij na odpowiednim boku
Jest to kolejny bardzo prosty i dość naturalny trik, który pomoże Ci udrożnić przewód słuchowy. Kluczem do sukcesu jest tutaj oddziaływanie grawitacji. Kładąc się spać zadbaj o to, by położyć się na odpowiednim boku. Dzięki temu woda naturalnie wypłynie z ucha w czasie snu.
4. Suszarka
Kolejnym trikiem, który możesz wykorzystać, aby usunąć nadmiar wody z przewodu słuchowego, jest użycie suszarki do włosów. Ustaw suszarkę na najniższe obroty i temperaturę, utrzymuj też odpowiednią odległość od ucha, aby uniknąć poparzenia.
Przez kilka minut osuszaj ucho. Pozwoli Ci to na wysuszenie ucha i pozbycie się wody z przewodu słuchowego.
Inne domowe sposoby na osuszenie ucha
Alkohol
Jak już wspominaliśmy wcześniej, jednym z domowych sposobów na usunięcie wody z ucha jest alkohol. Wystarczy zaaplikować kilka kropli alkoholu do ucha i odczekać 5 minut. Następnie należy energicznie przechylić głowę, tak aby woda opuściła przewód słuchowy bez przeszkód.
Jeśli nie masz pod ręką specjalnych kropli do uszu lub roztworu leczniczego, możesz wykorzystać zwykły alkohol odkażający, dostępny w aptekach czy drogeriach.
Długotrwałe zablokowanie przewodu słuchowego przez wodę może prowadzić do rozwoju infekcji, alkohol jest więc podwójnie dobrym rozwiązaniem tego problemu.
Alkohol i ocet
Możesz także połączyć właściwości alkoholu i octu, dzięki czemu jeszcze skuteczniej odblokujesz kanał słuchowy i usuniesz z niego zalegającą wodę.
Tak samo jak w przypadku samego alkoholu, zaaplikuj kilka kropli do wnętrza ucha, a po 5 minutach energicznie przechyl głowę, by woda opuściła przewód słuchowy. Ten sposób pomoże także oczyścić ucho z zalegającej woskowiny.
Woda utleniona
Tak jak w dwóch poprzednich przypadkach, zaaplikuj kilka kropli wody utlenionej do ucha, odczekaj 5 minut i przechyl głowę. Odblokujesz przewód słuchowy i odkazisz wnętrze ucha za jednym zamachem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Swimmer’s Ear (Otitis Externa). (2018). American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery Foundation. Last reviewed August 2018.
- Ear infections. Paediatr Child Health. 2009;14(7):465–468. doi:10.1093/pch/14.7.465
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Middle ear infection: Overview. 2009 Jun 29 [Updated 2019 May 9]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279381/
- Qureishi A, Lee Y, Belfield K, Birchall JP, Daniel M. Update on otitis media – prevention and treatment. Infect Drug Resist. 2014;7:15–24. Published 2014 Jan 10. doi:10.2147/IDR.S39637