Woda w uchu? Poznaj 4 sposoby, by się jej pozbyć

Woda w uchu nie wydaje się być wielkim problemem, jednak warto przeciwdziałać takim sytuacjom, by uniknąć problemów ze słuchem czy infekcji.
Woda w uchu? Poznaj 4 sposoby, by się jej pozbyć
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Woda w uchu to sytuacja, która przydarzyła się każdemu, kto odwiedza regularnie basen, pływa w morzu lub zażywa długich kąpieli w wannie. Kiedy woda dostaje się do ucha, może wywoływać to dyskomfort, ale pozornie nie wydaje się to być dużym problemem.

Warto jednak nauczyć się osuszać ucho i pozbywać się wody, aby uniknąć problemów ze słuchem czy wręcz rozwoju infekcji i stanów zapalnych.

Kiedy woda w uchu zalega, możemy doświadczać takich objawów jak szumy, piski czy pogorszenie się słuchu. Tak naprawdę usunięcie nadmiaru wody z ucha nie jest proste, warto więc poznać kilka sposobów, które można wykorzystać w domu, by uporać się z tym problemem. Nie zawsze bowiem wystarczające będzie osuszanie ucha ręcznikiem czy spanie na jednym boku.

Woda w uchu? Pozbądź się jej!

Woda w uchu to powszechny problem, zwłaszcza latem, kiedy najczęściej odwiedzamy baseny, pływalnie czy inne zbiorniki wodne. Powstają więc niezliczone teorie i triki, które mają – przynajmniej teoretycznie – pomóc nam uporać się z tą uciążliwą dolegliwością i towarzyszącymi jej objawami.

W supermarketach czy drogeriach można na przykład nabyć specjalne krople do uszu, o składzie bardzo zbliżonym do alkoholu. Formuła ta ma za zadanie pomóc Ci usunąć wodę z ucha.

Warto jednak wspomnieć, że o ile w wielu przypadkach samodzielne usunięcie wody z ucha jest wystarczające, to istnieją także sytuacje, w których najlepiej jest udać się do specjalisty. Mowa tu o takich przypadkach, kiedy uczuciu zatkania ucha towarzyszą także takie objawy jak:

1. Efekt próżni

Najczęściej, kiedy woda dostanie się do naszego ucha, odruchowo zaczynamy opukiwać przeciwległą stronę naszej głowy. W rzeczywistości jednak skuteczniejszą metodą będzie przykrycie zatkanego ucha dłonią i zwiększenie ciśnienia. Prowadzi to tym samym do wytworzenia efektu próżni, dzięki czemu można dosłownie ,,wyciągnąć” wodę z kanału słuchowego.

Aby taka metoda była skuteczna, należy przechylić głowę w jedną stronę. Warto także nie przesadzać ze zwiększeniem ciśnienia, gdyż może to prowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego, mianowicie do zassania wody głębiej do wnętrza ucha.

Stan zapalny ucha a Woda w uchu

2. Przechylanie głowy

Ten banalny sposób można zastosować do wyciągania wody z ucha w kilku różnych wariantach:

  • Przechyl głowę w jedną stronę i opukuj delikatnie przeciwległe ucho, tak aby woda sama opuściła kanał słuchowy.
  • Jeśli woda utknęła w uchu dość głęboko, możesz spróbować podskakiwać z głową przechyloną w jedną stronę. Skakanie  – choć może wyglądać zabawnie – pomaga uzyskać potrzebne ciśnienie i uwolnić wodę z kanału słuchowego.
  • Możesz także ciągnąć za płatek ucha, tak aby szerzej otworzyć ujście kanału słuchowego. Najlepiej będzie połączyć tę technikę z opisywanymi powyżej, aby skuteczniej pozbyć się nadmiaru wody z ucha.

3. Śpij na odpowiednim boku

Śpiąca kobieta a woda w uchu

Jest to kolejny bardzo prosty i dość naturalny trik, który pomoże Ci udrożnić przewód słuchowy. Kluczem do sukcesu jest tutaj oddziaływanie grawitacji. Kładąc się spać zadbaj o to, by położyć się na odpowiednim boku. Dzięki temu woda naturalnie wypłynie z ucha w czasie snu.

4. Suszarka

Kolejnym trikiem, który możesz wykorzystać, aby usunąć nadmiar wody z przewodu słuchowego, jest użycie suszarki do włosów. Ustaw suszarkę na najniższe obroty i temperaturę, utrzymuj też odpowiednią odległość od ucha, aby uniknąć poparzenia.

Przez kilka minut osuszaj ucho. Pozwoli Ci to na wysuszenie ucha i pozbycie się wody z przewodu słuchowego.

Inne domowe sposoby na osuszenie ucha

Alkohol

Jak już wspominaliśmy wcześniej, jednym z domowych sposobów na usunięcie wody z ucha jest alkohol. Wystarczy zaaplikować kilka kropli alkoholu do ucha i odczekać 5 minut. Następnie należy energicznie przechylić głowę, tak aby woda opuściła przewód słuchowy bez przeszkód.

Roztwór leczniczy z alkoholu woda w uchu

Jeśli nie masz pod ręką specjalnych kropli do uszu lub roztworu leczniczego, możesz wykorzystać zwykły alkohol odkażający, dostępny w aptekach czy drogeriach.

Długotrwałe zablokowanie przewodu słuchowego przez wodę może prowadzić do rozwoju infekcji, alkohol jest więc podwójnie dobrym rozwiązaniem tego problemu.

Alkohol i ocet

Możesz także połączyć właściwości alkoholu i octu, dzięki czemu jeszcze skuteczniej odblokujesz kanał słuchowy i usuniesz  z niego zalegającą wodę.

Tak samo jak w przypadku samego alkoholu, zaaplikuj kilka kropli do wnętrza ucha, a po 5 minutach energicznie przechyl głowę, by woda opuściła przewód słuchowy. Ten sposób pomoże także oczyścić ucho z zalegającej woskowiny.

Krople do nosa

Woda utleniona

Tak jak w dwóch poprzednich przypadkach, zaaplikuj kilka kropli wody utlenionej do ucha, odczekaj 5 minut i przechyl głowę. Odblokujesz przewód słuchowy i odkazisz wnętrze ucha za jednym zamachem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Swimmer’s Ear (Otitis Externa). (2018). American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery Foundation. Last reviewed August 2018.
  • Ear infections. Paediatr Child Health. 2009;14(7):465–468. doi:10.1093/pch/14.7.465
  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Middle ear infection: Overview. 2009 Jun 29 [Updated 2019 May 9]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279381/
  • Qureishi A, Lee Y, Belfield K, Birchall JP, Daniel M. Update on otitis media – prevention and treatment. Infect Drug Resist. 2014;7:15–24. Published 2014 Jan 10. doi:10.2147/IDR.S39637

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.