Woda w organizmie a jej niedobór
Stale powtarza się nam, że woda jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Że odpowiednie nawodnienie pozwala zapobiec licznym chorobom. Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że woda odgrywa naprawdę istotną rolę. To właśnie dzięki niej unikniemy niebezpiecznych problemów zdrowotnych.
Żeby uświadomić Ci jak ważna dla zdrowia jest woda, i jak wielką krzywdę wyrządzasz samej sobie, wymienimy 13 dolegliwości, których podstawową przyczyną jest nieodpowiednie nawadnianie organizmu:
Woda, a chroniczne zmęczenie
Wówczas kiedy nie pijasz wystarczającej ilości płynów, Twoje ciało się odwadnia, zmniejsza się aktywność enzymów i pojawia się zmęczenie. Chroniczne zmęczenie jest problemem zdrowotnym, objawiającym się ciągłym brakiem energii.
Przedwczesne starzenie się organizmu
Woda to 60% naszego ciała. Żaden organ nie może bez niej odpowiednio pracować. Woda, pijana codziennie i w odpowiednich ilościach, pomaga naszemu organizmowi wyeliminować wolne rodniki, które są podstawową przyczyną przedwczesnego starzenia się organizmu.
Nadwaga i otyłość
Chociaż woda sama w sobie nie może spalać tłuszczu i nie działa odchudzająco, prawdą jest, że odgrywa bardzo ważną rolę w procesie odchudzania. Pijana codziennie wspomaga dyzyntoksykację organizmu, przynosi uczucie sytości i jest kluczem do poprawnego działania naszej przemiany materii.
Niskie i wysokie ciśnienie tętnicze
Woda eliminuje toksyny z obiegu krwi i ułatwia krążenie. Nasz układ krwionośny nie może bez niej funkcjonować, ponieważ ilość krwi jest niewystarczająca, żeby móc wypełnić wszystkie tętnice, żyły i naczynia krwionośne.
Wysoki poziom cholesterolu
Odwodnienie powoduje, że nasz organizm wydobywa płyn z wnętrza komórek, jednocześnie starając się kompensować ten ubytek produkcją większej ilości cholesterolu.
Zaparcia
Żebyśmy mogli wyeliminować resztki pokarmowe, naszemu ciału potrzebna jest woda. Kiedy jej nam brakuje, organizm nie jest w stanie odpowiednio się przeczyścić i zaczynają się problemy z zaparciami.
Choroby układu trawienia
Niedobór płynów powoduje, że nie wytwarzamy stosownej ilości soków żołądkowych, a co za tym idzie, pojawiają się choroby gastryczne, takie jak niewydolność żołądkowa i wrzody.
Problemy z układem oddechowym
Woda jest niezbędnie konieczna dla odporności organizmu, która zapobiega chorobom układu oddechowego. Błona śluzowa – złożona również i z wody – pełni tutaj główną rolę.
Niezrównoważone pH
Odpowiednia ilość płynów jest niezbędna do utrzymania prawidłowego pH krwi. Nieprawidłowy sposób odżywiania i inne czynniki mogą spowodować zakwaszenie organizmu, które jest przyczyną wielu dolegliwości.
Wypryski
Nasz organizm potrzebuje od 500 do 700 ml płynów, żeby móc się pocić. To właśnie wraz z potem są eliminowane toksyny, powodujące podrażnienia skóry.
Infekcje układu moczowego
Wydolność nerek i całego układu moczowego zależy w ogromnym stopniu od ilości wypijanych płynów. Niedobór wody może doprowadzić do wielu infekcji, takich jak na przykład zapalenie cewki moczowej. Wspomniane dolegliwości są wykrywalne po ciemnożółtym kolorze moczu i jego silnym zapachu.
Reumatyzm
Odwodnienie sprawia, że nasz układ krwionośny gromadzi większą ilość toksyn, doprowadzając do wielu chorób i dolegliwości. Wiele badań wykazało, że to właśnie woda odgrywa tutaj nawiększą rolę.
Uszkodzenia mózgu
Chroniczny brak płynów w organizmie może wpłynąć na podstawowe elektrolity, takie jak sód i potas, których brak jest przyczyną poważnych uszkodzeń układu naczyniowego.