Woda w butelce — dlaczego lepiej jej nie pić?

Woda butelkowana nie jest najlepszą alternatywną, chociaż przemysł chce, aby właśnie w ten sposób myślano.
Woda w butelce — dlaczego lepiej jej nie pić?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Woda — życiodajny płyn, bez którego egzystencja organizmów byłaby niemożliwa. Oprócz bowiem gaszenia pragnienia i funkcji odświeżającej spełnia ona niezmiernie ważną role w naszym organizmie. Bierze też udział w przebiegu całej masy reakcji.

Biorąc pod uwagę to, jak ważna jest woda dla ciała każdego z nas, wiele firm postanowiło to wykorzystać. Potrzebę zaspokajania jej dziennej dawki zamieniły w lukratywny biznes. Niestety wprowadza on w błąd konsumentów już od wielu lat.

Pod różnymi hasłami reklamowymi przekonują, że woda sprzedawana w butelkach jest zdrowsza od tej, która płynie w kranie.

Woda butelkowana — odkrywamy jej tajemnicę

Woda butelkowana nie jest najlepszą alternatywą, chociaż przemysł chce, aby właśnie w ten sposób myślano. To prawda, że dzisiaj wiele przedsiębiorstw wprowadza w życie projekty ponownego używania butelek i ich recyklingu, jednak w większości przypadków kończą one w śmieciach i zanieczyszczają środowisko.

Nie staramy się przekonać, że woda płynąca w kranie jest w 100% bezpieczna. Wszystko zależy od procesów, jakim zostaje ona poddana przed tym, jak trafi do naszych domów. Dziś dowiesz się, dlaczego lepiej zrezygnować ze spożywania wody butelkowanej.

Plastikowe butelki zanieczyszczają środowisko

Jak już wcześniej zostało wspomniane, dzisiejszy przemysł dołożył wszelkich starań, by przekonać konsumenta, że plastikowe butelki są biodegradowalne i przyjazne środowisku. Prawdą jednak jest to, że butelki wykonywane są z materiałów, które rozkładają się przez wiele lat.

Woda butelkowana

Obecnie istnieje kilka form recyklingu plastikowych butelek w celu zmniejszenia ich negatywnego wpływu na środowisko, jednak to tylko kropla w morzu potrzeb. Bardziej dotyczy to butelek, które trafiają do zwykłego kosza na śmiecie.

Oprócz tego butelki biodegradowalne wcale nie rozkładają się tak łatwo, a jedyną różnicą jest to, że zawierają mniej plastiku.

Woda w butelkach to woda z kranu tylko za wyższą cenę!

Na plastikowej butelce, którą kupujesz w sklepie, może pojawić się etykietka z pięknym widokiem gór i górskiego strumyka. Ale nie oznacza to, że jest ona w 100% zdrowa, czysta i lepszej jakości.  W rzeczywistości tylko niewielki procent wody butelkowanej pochodzi z naturalnych źródeł lub zbiorników podziemnych. 

Około 25% zawartości butelek plastikowych to nic innego jak zwykła woda z kranu. Oczywiście niektóre firmy zajmujące się produkcją filtrują ją i poddają napromieniowaniu falami światła ultrafioletowego przed sprzedażą za cenę 100 razy wyższą, niż w rzeczywistości jest ona warta.

Liczne badania wykazały, że w próbkach wody butelkowanej można znaleźć ftalany, pleśń, drobnoustroje, benzen, trihalometany, a nawet arsen. W związku z tym eksperci uważają za bezpieczniejsze picie wody płynącej prosto z kranu, oczywiście tylko w wypadku, gdy mamy pewność, że miejska sieć wodociągowa poddaje ją odpowiedniemu procesowi oczyszczania.

W wodach butelkowanych można znaleźć toksyny

Plastik używany do produkcji butelek nie tylko jest niebezpieczny dla naszej planety, ale również dla Ciebie. Aktualnie firmy zajmujące się ich produkcją do wytwarzania nie używają bisfenolu, co jest mniej toksyczne.

Woda w butelkach

Jednak to nie rozwiązuje całego problemu. A to dlatego, że w plastiku znajdują się inne substancje chemiczny, które z łatwością mogą zostać przefiltrowane do wody. Szczególnie gdy butelki z zawartością poddane są działaniu wysokiej temperatury przez dłuższy czas.

Niektóre z tych składników, choć nie zostało to jeszcze udowodnione mogą działać antyestrogenowo.

Woda z kranu uzupełnieniem żywności ekologicznej

W ostatnich latach obserwujemy spore ożywienie w sektorze zdrowego żywienia i żywności ekologicznej.

Po zdaniu sobie sprawy z tego, że jesteśmy tym, co jemy i lepiej jest umieszczać na talerzu produkty wolne od pestycydów i chemicznych związków również do gotowania tych artykułów można z powodzeniem używać wody, która płynie prosto kranu.

Kilka zdrowych alternatyw dla wody butelkowanej

Zdrowszą opcją, która nie będzie w takim stopniu zagrażać naszemu środowisku, a na pewno okaże się bardziej ekonomiczna, są butelki do wielorazowego użytku. Są one dostępne w dowolnej wielkości i kształcie.

Na rynku dostępne są również takie, które możesz z powodzeniem zabierać ze sobą do pracy, czy na wycieczkę z dziećmi.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo i spokojnie spożywać wodę z kranu również wymyślono kilka sposobów. Jednym z nich jest szklany słoik z zamontowanym biodegradowalnym filtrem. Dodatkowo oczyszcza on wodę, optymalizując w ten sposób jej jakość.

Innym sposobem jest umieszczenie specjalnego filtra na zakończeniu kranu. Jest on łatwy do zainstalowania. A także poprawi czystość wody, którą na co dzień będziemy spożywać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.