Woda micelarna - co to jest i do czego służy?

Bardzo często się mówi o wodzie micelarnej w pielęgnacji skóry, ale niewiele wiadomo o jej zaletach i zastosowaniach. Dziś powiemy Ci o niej więcej i wyjaśnimy dokładnie, do czego służy.
Woda micelarna - co to jest i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2020

Woda micelarna zdobyła ostatnio bardzo dużą popularność w codziennej pielęgnacji skóry. Wzrosło jej zastosowanie jako środka do oczyszczania powierzchni twarzy. Z drugiej strony obserwuje się wzrost sprzedaży produktów, które ją zawierają.

Sukces tego rodzaju kosmetyku polega na skutecznym oczyszczaniu, które dodatkowo pozostawia na skórze przyjemny efekt miękkości i gładkości. Poznaj więcej szczegółów, jakimi charakteryzuje się woda micelarna.

Co to jest woda micelarna?

Woda micelarna, zwana także roztworem micelarnym, to jeden z najpopularniejszych produktów do pielęgnacji i oczyszczania twarzy. Jest uważana za dermofarmaceutyk, ponieważ opiera się na formule płynu, który można kupić w aptekach i jest przeznaczony do skóry.

Formuła wody micelarnej zawiera łagodne środki powierzchniowo czynne, które generują micele. Chodzi o specyficzne formy chemiczne, których działanie polega na wiązaniu cząsteczek dzięki ich właściwości odpychania od siebie cząsteczek wody.

Micele mają za zadanie uczestniczyć w kontakcie powierzchni skóry z cząsteczkami brudu. Następnie, w połączeniu z wodą łatwiej usuwa się zanieczyszczenia rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach.

Oprócz środków powierzchniowo czynnych, tego typu produkty zawierają różnorodne dodatki, takie jak środki nawilżające, ściągające czy zmiękczające. Substancje te nadają im inne właściwości i pozycjonują jako kompletny kosmetyk.

Woda micelarna
Zasada chemiczna tego produktu polega na tworzeniu miceli, które wiążą się z cząsteczkami brudu.

Może Cię zainteresować również ten temat: Mycie twarzy – 5 najczęściej popełnianych błędów

Do czego służy woda micelarna?

Woda micelarna nie tylko działa w sposób delikatny dla skóry. Bardzo skutecznie również usuwa brud, makijaż i tłuszcz. Doskonale więc pomaga oczyścić pory, jednocześnie tonizując skórę.

Jest to produkt niezawierający alkoholu. Według publikacji w magazynie JAAD woda micelarna wspomaga nawilżenie skóry, jednocześnie zmniejszając podrażnienia i stany zapalne. dzięki temu skóra pozostaje miękka, elastyczna i gładka.

Tego typu kosmetyki są zazwyczaj sprzedawane w różnych wersjach w zależności od rodzaju skóry, do której będą używane. Istnieją wody micelarne przeznaczone dla różnych rodzajów skóry, które można sklasyfikować jako normalną lub wrażliwą, suchą lub alipidową, tłustą, dojrzałą, mieszaną lub odwodnioną.

Z pewnością nie trzeba dodawać, że podstawowym krokiem jest rozpoznanie rodzaju skóry, aby wybrać odpowiednią wodę micelarną. Biorąc pod uwagę możliwe wątpliwości, mądrze byłoby skorzystać z konsultacji dermatologicznej w celu określenia składu skóry.

Jak używać wody micelarnej na co dzień?

Właściwa higiena i pielęgnacja skóry opiera się na codziennym stosowaniu różnych produktów. W idealnym przypadku rutynowe czyszczenie twarzy powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie.

Byłaby to więc pierwsza czynność rano, mająca na celu oczyszczenie skóry z komórek, które uległy złuszczeniu podczas nocnej regeneracji oraz z tłuszczu wytwarzanego na skórze podczas snu. Pod koniec dnia to kolejny dobry moment na wdrożenie tego typu pielęgnacji w celu zmycia makijażu i usunięcia zabrudzeń, które nagromadziły się w ciągu dnia.

Woda micelarna zwykle zastępuje wszystkie dotychczasowe produkty stosowane w pielęgnacji skóry. Innymi słowy, jest to substancja zdolna jednocześnie do dostarczenia środków myjących, tonizujących i nawilżających. W ten sposób czas pielęgnacji twarzy zostaje skrócony do jednego kompleksowego kroku.

Obecnie istnieją spore kontrowersje, czy wodę micelarną należy zmyć ze skóry po użyciu. Najczęściej jednak zaleca się spłukanie twarzy po zastosowaniu wody micelarnej. Środki myjące mogą bowiem powodować podrażnienia w kontakcie ze skórą, zgodnie z badaniami Dermatologic Theraphy.

5 korzyści płynących z codziennego stosowania wody micelarnej

Woda micelarna jest przydatna nie tylko do oczyszczania twarzy. Ma również ważne zalety, przyczyniając się do ochrony skóry. Oto niektóre z zalet jej regularnego stosowania:

  1. Nawilżenie skóry: zdecydowana większość wód micelarnych zawiera glicerynę, która pomaga utrzymać właściwe nawilżenie skóry i zapobiega utracie jej składnika wodnego. Według badań Archives of Dermatological Research, glicerol ma silne właściwości higroskopijne.
  2. Eliminacja brudu i tłuszczu: ta właściwość wynika z obecności miceli, które mają siłę przyciągania cząstek brudu.
  3. Skuteczna dla każdego rodzaju skóry: ma bardzo niski potencjał, jeśli chodzi o działanie agresywne, co odróżnia ją od innych mydeł i balsamów myjących. Ponadto istnieją warianty dostosowane do potrzeb każdego rodzaju skóry.
  4. Oczyszczanie skóry: oczyszcza pory i jako łagodny środek nie wywołuje podrażnień stymulujących pojawianie się trądziku. W rzeczywistości badanie opublikowane w The Journal of Dermatology wykazało, że łączne stosowanie środka do mycia twarzy i środków nawilżających jest bezpieczne i skuteczne.
  5. Zmywacz do makijażu: woda micelarna jest bardzo poręczna i łatwa w użyciu, co sprawia, że ​​jest skuteczna w użyciu jako środek do demakijażu w dowolnym momencie, bez konieczności stosowania bieżącej wody.
Butelka wody micelarnej w dłoniach.
Wodę micelarną można zabrać wszędzie, dzięki czemu można jej używać do oczyszczania twarzy nawet bez bieżącej wody.

Znaczenie wody micelarnej w codziennej pielęgnacji

Woda micelarna to jeden z najbardziej kompletnych produktów, biorąc pod uwagę jej skład i właściwości, którymi się charakteryzuje. Zapewnia korzyści dla skóry, które czynią ją cennym produktem dla wszystkich osób, które jej regularnie używają.

Praktycznie nie daje skutków ubocznych, natomiast oferuje praktyczną korzyść w postaci ograniczenia codziennej rutyny oczyszczania do mniejszej liczby kroków i jednego produktu.

Jest jednym z kluczowych składników higieny twarzy ze względu na szeroką gamę produktów do wyboru w zależności od cery. Możliwość zastosowania do różnych, a nawet przeciwstawnych rodzajów cery czyni z niej bardzo atrakcyjny produkt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Atrux-Tallau N, Romagny C, Padois K, Denis A, Haftek M, Falson F, Pirot F, Maibach HI. Effects of glycerol on human skin damaged by acute sodium lauryl sulphate treatment. Arch Dermatol Res. 2010 Aug;302(6):435-41. doi: 10.1007/s00403-009-1021-z. Epub 2009 Dec 31. PMID: 20043170.
  • Isoda K, Seki T, Inoue Y, Umeda K, Nishizaka T, Tanabe H, Takagi Y, Ishida K, Mizutani H. Efficacy of the combined use of a facial cleanser and moisturizers for the care of mild acne patients with sensitive skin. J Dermatol. 2015 Feb;42(2):181-8. doi: 10.1111/1346-8138.12720. Epub 2014 Dec 6. PMID: 25483138.
  • Draelos Z, Hornby S, Walters RM, Appa Y. Hydrophobically modified polymers can minimize skin irritation potential caused by surfactant-based cleansers. J Cosmet Dermatol. 2013 Dec;12(4):314-21. doi: 10.1111/jocd.12061. PMID: 24305430; PMCID: PMC4285286.
  • Cerezo, Beatriz Imedio. NUEVAS TENDENCIAS EN DERMOFARMACIA: EL AGUA MICELAR, ANÁLISIS DE COMPOSICIÓN Y CONSUMO. Diss. UNIVERSIDAD COMPLUTENSE, 2017.
  • Ananthapadmanabhan KP, Moore DJ, Subramanyan K, Misra M, Meyer F. Cleansing without compromise: the impact of cleansers on the skin barrier and the technology of mild cleansing. Dermatol Ther. 2004;17 Suppl 1:16-25. doi: 10.1111/j.1396-0296.2004.04s1002.x. PMID: 14728695.
  • Kuehl BL, Fyfe KS, Shear NH. Cutaneous cleansers. Skin Therapy Lett. 2003 Mar;8(3):1-4. PMID: 12858234.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.