Woda lniana – 6 niezwykłych korzyści zdrowotnych
Woda lniana to naturalny produkt, który możesz przygotować samodzielnie w domu, a następnie czerpać z jego licznych korzyści zdrowotnych. Sam len, pod różnymi postaciami, jest od wieków wykorzystywany w medycynie naturalnej jako znakomity środek odżywczy.
W ostatnich latach zainteresował się nim także przemysł dietetyczny oraz spożywczy, gdyż jest to bardzo zdrowy składnik pieczywa czy produktów śniadaniowych.
W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie wartości posiada woda lniana oraz jak ją samodzielnie przygotować!
Siemię lniane – wartościowy składnik diety
Bez wątpienia siemię lniane stało się nieodłącznym elementem diety każdego, kto chce zadbać o swoją sylwetkę czy trawienie. Jest to nie tylko bardzo korzystny produkt, ale i niezwykle funkcjonalny, jako że bardzo łatwo jest włączyć go do swojego codziennego jadłospisu.
Warto wspomnieć także, że len i jego pochodne nie tylko wpływają korzystnie na zdrowie, ale i działają profilaktycznie.
Przeczytaj także artykuł: Siemię lniane – 10 zdrowych korzyści
Siemię lniane pochodzi bezpośrednio z rośliny lnu. Jest to produkt spożywczy używany już w czasach starożytnych, na przykład w Egipcie. Pośród jego licznych zastosowań można wymienić między innymi działanie lecznicze, sycące czy przeczyszczające.
Przez jakiś czas len był wykorzystywany głównie do przemysłowej produkcji oleju lnianego. Na szczęście w ostatnich latach zyskał także na popularności w innych sektorach, a także w domach wielu z nas.
Chcesz poznać tajemnice i przepis na wodę lnianą? Koniecznie czytaj dalej!
Właściwości siemienia lnianego
Omawianie właściwości siemienia lnianego i jego pochodnych najlepiej jest zacząć od skupienia się na zawartych w tym produkcie składnikach:
Kwas alfa-linolenowy (ALA)
Ziarna lnu zawierają duże ilości kwasów omega-3 (od 50 do 55% całej zawartości tłuszczów). To właśnie te substancje odpowiadają za zmniejszone ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia.
Błonnik dietetyczny
Aż 28% całej masy tego produktu to błonnik pokarmowy, z czego 25% to błonnik rozpuszczalny. Jest to substancja ograniczająca wchłanianie się glukozy i cholesterolu.
Z kolei błonnik nierozpuszczalny – stanowiący tutaj 75% – zwiększa przetwarzanie produktów przemiany materii i wspomaga ruchy jelitowe, co z kolei przyspiesza wydalanie.
Dodatkowe zalety to między innymi:
- ograniczenie ryzyka zachorowania na nowotwór okrężnicy lub odbytu
- zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi
- profilaktyka otyłości
Lignany
Siemię lniane to także źródło substancji, które w połączeniu z sokami żołądkowymi i enzymami tworzą tak zwane lignany lniane. Substancje te są w stanie ochronić strukturę DNA oraz liposomy. Dodatkowo zapewniają dużą dawkę przeciwutleniaczy, a także wykazują właściwości antynowotworowe.
Włączając takie produkty jak woda lniana czy inne postaci siemienia lnianego do swojej diety, można uchronić się również przed chorobami układu krążenia oraz różnymi rodzajami nowotworów (między innymi piersi, prostaty i okrężnicy).
Woda lniana i jej zalety
Skoro znamy już substancje, które w największym stopniu odpowiadają za właściwości zdrowotne produktów lnianych, możemy przejść teraz do korzyści płynących z regularnego stosowania takiego produktu jak woda lniana:
- mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia
- mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory
- właściwości przeciwzaplane
- działanie ułatwiające wypróżnianie
- duża zawartość przeciwutleniaczy
- ograniczenie reakcji glikemicznej na konsumpcję skrobi
- łagodzenie objawów menopauzy
Jak przygotować wodę lnianą?
Z właściwości siemienia lnianego możesz korzystać nie tylko dodając ten produkt do sałatek, pieczywa czy innych przepisów, ale także przygotowując w domu samodzielnie takie domowe lekarstwa jak woda lniana.
Przede wszystkim należy zacząć od zmielenia nasion lnu. Robiąc to samodzielnie i bezpośrednio przed wykorzystaniem unikniesz utlenienia się kwasów tłuszczowych, a także w pełni skorzystasz z właściwości tego produktu.
Woda lniana – przepis
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 1 łyżeczka mielonego lnu (5 g)
Co należy zrobić?
- Zmiel len i następnie dodaj go do szklanki wody.
- Woda może być zimna lub ciepła.
- Następnie pozostaw na 30 minut.
- Gdy napój uzyska lekko żelową konsystencję, wypij go niezwłocznie.
Uwaga! Tak przygotowana woda lniana może posłużyć także jako baza do smoothies i soków.
Napar z siemieniem lnianym
Potrzebne składniki
- 1 łyżeczka siemienia lnianego (5 g)
- 1 szklanka wrzącej wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę, a następnie zalej nią siemię lniane.
- Odczekaj, aż len uwolni swoje właściwości.
- Odstaw napar do ostudzenia, a następnie wypij.
Przeciwwskazania
Warto mieć na uwadze, że woda lniana nie zawsze może być stosowana bez przeszkód i przeciwwskazań. Przede wszystkim warto pamiętać o dwóch skutkach ubocznych regularnego stosowania produktów lnianych:
- zmniejszone przyswajanie wapnia, cynku i żelaza
- zmniejszona wydajność trawienia białek
Co więcej, siemię lniane zawiera glikozydy cyjanogenne (cyanogenic glycosides), czyli substancję która może wyzwalać cyjanidy.
Oczywiście wpływ produktów lnianych jest inny na organizm każdej osoby, zależy również od stanu zdrowia każdego z nas. Wszystko zależy od prowadzonego przez nas trybu życia, stosowanej diety, a także codziennych nawyków, gdyż wszystko co jemy i pijemy może wejść w reakcję z substancjami obecnymi w siemieniu lnianym.
Na szczęście nie ma powodów do obaw, gdyż jak dotąd szkodliwości glikozydów pochodzących z lnu nie potwierdziły żadne badania pieczywa czy produktów zbożowych.
Przeczytaj także artykuł: Zdrowe nasiona, które warto włączyć do swojej diety
Kto powinien uważać?
Biorąc pod uwagę opisane powyżej przeciwwskazania, na produkty lniane powinny przede wszystkim uważać takie grupy osób:
- kobiety w ciąży, a także karmiące piersią
- kobiety cierpiące na nowotwory piersi, jajników czy macicy
- mężczyźni cierpiący na raka prostaty
- osoby cierpiące na niedrożność jelit, zwężenie przełyku lub choroby zapalne
Dodatkowe zalecenia
Jak już wspominaliśmy, siemię lniane to doskonały produkt i naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Zazwyczaj nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych i można z łatwością włączyć go do swojej codziennej diety. Jednakże najpierw upewnij się, czy rzeczywiście nasiona te nie wywołują u Ciebie skutków ubocznych.
Oczywiście jeśli należysz do którejś z grup opisywanych powyżej lub też masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, koniecznie udaj się do lekarza, który doradzi Ci na ile możesz korzystać z właściwości takich naturalnych leków jak woda lniana.
Pamiętaj, że w nadmiarze może zaszkodzić nam wszystko, więc nawet po produkty lniane sięgaj z rozwagą.
Jak donosi kanadyjskie stowarzyszenie Canadian Flax Council, wystarczy 8 gramów mielonego lnu lub 5 gramów oleju lnianego, by zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na kwas omega-3.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Adlercreutz, H. Lignans and human health. Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences. 2007.
- Alshafe, M. M., Kassem, S. S., Abdelkader, M. M., & Hanafi, E. M. (2015). Flaxseed as functional food. Research Journal of Pharmaceutical, Biological and Chemical Sciences. https://doi.org/10.1002/jsfa.898
- Aranceta J, Serra Ll. Guía de alimentos funcionales. Sociedad Española de Nutrición Comunitaria.
- Crosby G. A. Lignans in food and nutrition. Food Technology. 2005. 59 (5): 32-35.
- Dahl W. J, Lockhert E. A, et al. Effects of flax fiber on laxation and glycemic response in healthy volunteers. Journal of Medicinal Food. 2005. 8 (4): 508-11.
- Flax Council of Canada. Linaza canadiense. Un alimento saludable.
- Guía de Alimentación y Salud. Recomendaciones RDA: Ingesta de Calorías Recomendadas. UNED. Facultad de Ciencias. Nutrición y Dietética. 2022.
- Mayo Clinic. Semillas de lino y aceite de lino. Noviembre 2020.
- National Center for Complementary and Integrative Health. Flaxseed and flaxseed oil. Diciembre 2020.
- Prasad K. Flaxseed and cardiovascular health. Journal of Cardiovascular Pharmacology. Noviembre 2009. 54 (5): 369-77.
- Prasad K, Dhar A. Flaxseed and diabetes. Current Pharmaceutical Design. 2016. 22 (2): 141-4.
- Ricky W. Fedeniuk, Costas G. Biliaderis. 1994. Composition and physicochemical properties of linseed (Linum usitatissimum L.) mucilage. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 42 (2): 240-247.
- Rodríguez García C, Sánchez-Quesada C, et al. Naturally lignan-rich foods: a dietary tool for health promotion? Molecules. Marzo 2019. 24 (5): 9-17.
- Tabla Nutricional: Semillas, semillas de lino. http://www.todoalimentos.org/semillas-semillas-de-lino/
- Vitaldas Mani U, Mani I, et al. An open-label study of the effect of flax seed powder (Linum usitatissimum) supplementation in the management of diabetes mellitus. Journal of Dietary Supplements. Septiembre 2011. 8 (3): 257-65.