Właściwości lecznicze imbiru
Ta wspaniała roślina pochodzi z Indochin, a obecnie jest ona uprawiana w regionach tropikalnych. Istnieje kilka różnych zastosowań i odmian imbiru, choć te najlepsze pochodzą z Indii, Jamajki i Australii.
Uznano, że ma on właściwości lecznicze od setek lat, a także jest szeroko wykorzystywany w gastronomii. Poznaj nieocenione korzyści jakie płyną ze stosowania imbiru, rośliny uważanej za „owoc z raju”.
Wewnętrzne zastosowania imbiru
- Wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego: jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów wykorzystania imbiru. Pobudza trzustkę, zwiększając poziom enzymów biorących udział w trawieniu i zapobiegających wchłanianiu zbędnych substancji.
- Pomaga zapobiegać problemom jelitowym: ze względu na swoje właściwości antybakteryjne zapobiega zmianom flory bakteryjnej jelit.
- Jest bardzo skutecznym środkiem przeciw mdłościom: wykazuje silne właściwości przeciwdziałania mdłościom wywołanym różnymi czynnikami. Może być stosowany przy chorobie lokomocyjnej (podczas podróży statkiem, autobusem, itp.) i w długiej podróży. Mogą go stosować osoby poddawane chemioterapii, kobiety w ciąży w ciągu pierwszych kilku miesięcy od zapłodnienia (w tym przypadku zabieg ten nie powinien być stosowany zbyt długo) oraz pacjenci z mdłościami pooperacyjnymi.
- Leczy wrzody: a także zapobiega ich rozwojowi. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, usuwa bakterie Helicobacter pylori wydzielające amoniak. Imbir jest doskonałym lekarstwem na zapalenie błony śluzowej żołądka i naturalnym środkiem do neutralizacji nadmiaru kwasu w żołądku.
Inne cenne właściwości imbiru
- Zmniejsza biegunkę i zaparcia: usuwa szkodliwe bakterie i mikroorganizmy takie jak E. coli, powodujące biegunkę u dzieci, a także leczy zapalenia żołądka i jelit. Jednocześnie, zwiększa perystaltykę jelit, pomagając w wypróżnieniach przy zaparciach.
- Zapobiega chorobom serca: czy to przy zatrzymaniu krążenia, chorobie wieńcowej, dusznicy klatki piersiowej czy zakrzepicy.
- Usprawnia krążenie w kończynach: przede wszystkim likwiduje ból w nogach czy objawy w okolicy palców spowodowane przez chorobę Raynaurda.
- Pomaga w regeneracji tkanek przy ranach i odmrożeniach.
- Jest przydatny w leczeniu objawów grypy: obniża gorączkę, zmniejsza uczucie zatkanego nosa, bóle spowodowane grypą. Przy przeziębieniu, likwiduje ciśnienie w klatce piersiowej wywołane nagromadzeniem śluzu. Wykazuje podobne działanie u chorych na zapalenie zatok i nieżyt nosa.
- Łagodzi chroniczne zmęczenie: syndrom chronicznego zmęczenia jest dość częstym problemem w dzisiejszym świecie, człowiek czuje się zawsze zmęczony i słaby, pomimo dużej ilości snu i odpoczynku.
- Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe: pomocny przy artretyzmie, chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólu stawów, jak również przy zapaleniach w następstwie urazów. Redukuje ból i zapalenie. Jest także przydatny u osób z zespołem cieśni nadgarstka.
Przeczytaj również: Imbirowy napar na kaszel – w 100% naturalny
Zewnętrzne zastosowania imbiru
- Na ból zębów trzonowych: zastosuj herbatę imbirową bezpośrednio na szczękę lub żuj bardzo cienki plasterek imbiru.
- Usuwa nieprzyjemny zapach z ust: imbir był przez długi czas używany do leczenia nieprzyjemnego oddechu. Ta orientalna technika odświeża jamę ustną po posiłku, a ponieważ zwiększa ona wydzielanie śliny, może być również z powodzeniem stosowana przez osoby, które odczuwają suchość w ustach.
- Jest silnym afrodyzjakiem: niektórzy twierdzą, że imbir stymuluje pożądanie seksualne i podnosi poziom libido zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Mogą go także stosować mężczyźni, miewający problemy z erekcją.
Jak można spożywać imbir?
Aby móc korzystać ze wszystkich możliwych właściwości imbiru, musisz poznać różne sposoby na jego spożywanie. Niektóre metody wymagają określonego sposobu spożywania imbiru, ale generalnie możesz wybrać tę, która Ci najbardziej odpowiada, albo taką która jest najprostsza w przygotowaniu.
W zależności od tego, co Ci dolega, możesz przygotowywać napary ze świeżych lub suszonych bulw, kapsułki, koktajle, olejki do masażu, itp. Możesz również korzystać z innych roślin leczniczych w celu wzmocnienia korzyści i uzyskania lepszych rezultatów.
Jeśli masz zamiar spożywać świeży korzeń imbiru, wykonaj następujące kroki: po pierwsze, dobrze go umyj i obierz. Następnie, zetrzyj go lub pokrój w kostki, aby dodać do zup, sosów i gulaszu. Imbir jest gotowany wraz z tymi potrawami. Możesz też namoczyć suche korzenie w bulionie, wodzie lub soku i dodać go do swoich przepisów. Jeśli lubisz sushi, imbir może być do niego doskonałą przystawką, podobnie jak do innych potraw orientalnych.
Zobacz także: Napary niezastąpione na 13 codziennych dolegliwości
Domowy napar z imbirem
Do marynowania korzenia stosuje się ocet. Przechowując go dłużej, warto również posypać go cukrem, solą i octem, lub oliwą. Można też jeść starty korzeń imbiru ze słodyczami, curry, frytkami, ciastkami i sosami. I na koniec, imbir można skrystalizować poprzez gotowanie go w wodzie przez 30 minut. Następnie odcedź imbir i doprowadź do wrzenia trzy łyżki wody i trzy łyżki cukru w garnku. Gotuj, aż płyn odparuje.
Jedną z najczęstszych alternatyw spożywania imbiru jest ta w formie naparu. Jest ona nieco ostra w smaku. Będzie Ci potrzebne około 85 gramów korzenia, 700 ml wody i słodzik. Do wyboru (stewia, miód, syrop klonowy lub brązowy cukier).
Umyj korzeń i dobrze go osusz, obierz i pokrój w cienkie plasterki. Zagotuj wodę i dodaj imbir, pozostawiając na ogniu przez kilka minut. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie korzenia w misce, a następnie, zalanie go wrzątkiem i przykrycie. Zaczekaj 5 minut. Dla każdego z powyższych przepisów: odcedź i pij.
Wielu ludzi dodaje do płynu kilka plasterków cytryny lub soku z cytryny w przypadku przeziębienia. I finalnie, w pilnych przypadkach, można użyć imbiru w formie surowej lub zmiażdzonej.
Zdjęcia: Crystal, Delphine Menard, Tony Hisgett, Scot Nelson, Stana Dalone i Miran Rijacev, Chandrika Nair i Mararie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vasala, P. A. (2012). Ginger. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition. https://doi.org/10.1533/9780857095671.319
- Grzanna, R., Lindmark, L., & Frondoza, C. G. (2005). Ginger—An Herbal Medicinal Product with Broad Anti-Inflammatory Actions. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2005.8.125