Właściwości Ginkgo Biloba
Ginkgo biloba, zwany także „drzewem długowieczności”, to gatunek, który nie należy do żadnej rodziny z żywymi okazami. Oznacza to, że jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku. Dowiedz się o właściwościach miłorzębu dwuklapowego czytając ten artykuł.
Ginkgo biloba pochodzi z Chin i może oferować wiele korzyści tym, którzy go spożywają. Przyjmuje się go zarówno jako suplement, jak i w postaci naparu.
Jeśli chcesz poznać charakterystykę i możliwe właściwości zdrowotne miłorzębu dwuklapowego, czytaj dalej! Należy jednak pamiętać, że jest to tylko suplement. Dlatego nigdy nie zastąpi leczenia przepisanego przez specjalistę, do którego należy się udać, jeśli uważasz, że możesz mieć problemy zdrowotne.
Charakterystyka miłorzębu dwuklapowego
Dosłowne tłumaczenie z chińskiego jego nazwy to „srebrna morela”, chociaż nazywa się go również „białym owocem”. Ginkgo biloba to bardzo popularne drzewow Azji i może dorastać do 35 metrów wysokości (115 stóp). Ma grube gałęzie i jasnozielone liście w kształcie „wachlarza”. W tej części świata występują okazy w wieku do 2500 lat.
Przez wieki drzewo to miało różne zastosowaania w tradycyjnej medycynie chińskiej, wszystkie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ponadto sprzedaje się je do celów dekoracyjnych w ogrodach. Drzewo to bowiem ma dużą wytrzymałość i dobrze znosi różne klimaty.
Dowiedz się więcej tutaj: Dowiedz się, jak robić i pielęgnować drzewka Bonsai
Właściwości Ginkgo Biloba
Gatunek ten od lat wykorzystuje się w celach terapeutycznych. Choć nie ma jednoznacznych danych na temat jego właściwości, do dziś jego liście wykorzystuje się w ziołolecznictwie. Przyjrzyjmy się jego głównym zastosowaniom w medycynie naturalnej i zobaczmy, czy ma jakieś naukowe podstawy.
Ginkgo Biloba, sojusznik naszej pamięci
Roślina ta jest często stosowana u osób starszych, ponieważ uważa się, że może pomóc w leczeniu problemów związanych z nawadnianiem mózgu. Te problemy mogą z kolei prowadzić do zaniku pamięci, dezorientacji, depresji lub lęku.
To prawda, że kilka badań wykazało poprawę pamięci związaną ze spożywaniem miłorzębu. Jednak 8-letnie badanie koordynowane przez University of Pittsburgh zbadało spożywanie 120 mg tej rośliny dwa razy dziennie. Wykazano, że nie było skuteczne w zmniejszaniu częstości występowania choroby Alzheimera u osób starszych.
Podsumowując, nadal nie ma jednoznacznych danych potwierdzających, że miłorząb dwuklapowy jest dobry w leczeniu choroby Parkinsona, choroby Alzheimera lub demencji starczej.
Suplement przeciw problemom z mózgiem i sercem
Ginkgo biloba zawiera flawonoidy. Substancje te, według danych z badania z 2018 roku mogą pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym i neurodegeneracyjnym. Zwiększają bowiem perfuzję krwi i zmniejszając aglomerację płytek krwi, pomagając zmniejszyć ryzyko zakrzepicy.
Dlatego miłorząb dwuklapowy jest często używany do rekonwalescencji pacjentów po udarze lub zawale serca. Jednak powtarzamy, że to zastosowanie nie ma rozstrzygających dowodów.
Możesz być także zainteresowany: Jak wygląda proces powrtotu do zdrowia po sternotomii
Inne korzyści
Na zakończenie tej sekcji chcielibyśmy wspomnieć, że medycyna naturalna twierdzi, że liście Ginkgo Biloba poprawiają krążenie krwi w sercu, nogach i ramionach, zapewniając większą witalność i ruch kończyn. Potrzebne są jednak dalsze badania.
Również w odniesieniu do krążenia krwi, uważa się, że może pomóc w życiu seksualnym. Może bowiem pomóc zwiększyć pożądanie, poprawić erekcję u mężczyzn i wrażliwość u kobiet. Jednak, tak jak poprzednio, nie ma badań potwierdzających te dane.
Wreszcie niektórzy twierdzą, że pomaga również osobom cierpiącym na depresję, ułatwiając im poczucie lepszego nastroju.
Przeciwwskazania do stosowania miłorzębu dwuklapowego
Widzieliśmy już, że właściwości miłorzębu dwuklapowego, stosowanego jako suplement, mogą być dość dalekosiężne. Jednak przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z lekarzem. To on jest w stanie najlepiej udzielić Ci porady na temat możliwych korzyści tego suplementu dla Twojego zdrowia.
Należy również zachować ostrożność, jeśli znajdziesz się w którejkolwiek z poniższych sytuacji, ponieważ ta roślina nie jest zalecana w następujących sytuacjach:
- Osoby, które cierpią lub niedawno cierpiały na krwotoki maciczne, ostre żołądkowo-jelitowe lub mózgowe, zawał mięśnia sercowego, wysokie ciśnienie krwi, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, niemowlęta i małe dzieci.
- Diabetycy: Zdarzały się przypadki, w których miłorząb dwuklapowy zmieniał działanie leków przeciwcukrzycowych, powodując działania niepożądane. To samo dotyczy pacjentów, którzy chociaż mają cukrzycę, nie są zależni od insuliny, ale kontrolują stan za pomocą diety i ćwiczeń.
- Osoby cierpiące na problemy z krzepnięciem lub spożywające substancje zmieniające ten proces.
Ginkgo biloba może mieć interesujące właściwości, które mogą być korzystne dla zdrowia. Jednak wiele z nich nie ma żadnych dowodów naukowych na poparcie. Zawsze powinieneś skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek naturalnego środka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Birks, J., & Evans, J. G. (2009). Ginkgo biloba for cognitive impairment and dementia. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD003120.pub3
- Carlson, J. J., Farquhar, J. W., DiNucci, E., Ausserer, L., Zehnder, J., Miller, D., … Haskell, W. L. (2007). Safety and Efficacy of a Ginkgo Biloba-Containing Dietary Supplement on Cognitive Function, Quality of Life, and Platelet Function in Healthy, Cognitively Intact Older Adults. Journal of the American Dietetic Association. https://doi.org/10.1016/j.jada.2006.12.011
- Diamond, B. J., Shiflett, S. C., Feiwel, N., Matheis, R. J., Noskin, O., Richards, J. A., & Schoenberger, N. E. (2000). Ginkgo biloba extract: Mechanisms and clinical indications. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation. https://doi.org/10.1053/mr.2000.3840
- Weinmann, S., Roll, S., Schwarzbach, C., Vauth, C., & Willich, S. N. (2010). Effects of Ginkgo biloba in dementia: systematic review and meta-analysis. BMC Geriatrics. https://doi.org/10.1186/1471-2318-10-14
- University of Rochester. Ginkgo Biloba. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=19&contentid=GinkgoBiloba
- National Center of Complementary and Integrative Health. Questions and Answers: Ginkgo biloba for the Evaluation of Memory (GEM) Study. https://nccih.nih.gov/research/results/gems/qa.htm#q1
- Evid Based Complement Alternat Med. 2011; 2011: 164139. Published online 2011 Aug 18. Examining Brain-Cognition Effects of Ginkgo Biloba Extract: Brain Activation in the Left Temporal and Left Prefrontal Cortex in an Object Working Memory Task. doi: 10.1155/2011/164139
- Nutrients. 2018 Dec 1;10(12). pii: E1852. The Effects of Flavonoids on Cardiovascular Health: A Review of Human Intervention Trials and Implications for Cerebrovascular Function. doi: 10.3390/nu10121852.