Witamina D - skutki jej przedawkowania

Nadmiar witaminy D w organizmie trudno jest zauważyć samodzielnie, dlatego warto dowiedzieć się jakie skutki ma przedawkowanie tej witaminy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że należy zgłosić się do lekarza.
Witamina D - skutki jej przedawkowania

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Witamina D jest niezbędnym składnikiem w naszej diecie. Pomaga on m.in. chronić przed chorobami układu krążenia, cukrzycą, a nawet nowotworami. Choć jej niedobór jest szkodliwy dla zdrowia, to jej nadmiar również może mieć skutki uboczne, dlatego należy uważać z suplementami tej witaminy.

Zażywanie suplementów zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub dietetykiem, w przeciwnym razie łatwo jest przyjąć dawkę zbyt wysoką dla organizmu. Dowiedz się jak reaguje twój organizm kiedy witamina D jest zażywana w zbyt wysokich ilościach.

Wiele osób sięga po suplementy zapominając o tym, że większość niezbędnych witamin i minerałów, jakich potrzebuje nasz organizm przyjmujemy w wraz z pożywieniem.

Nasze ciało produkuje witaminę D w procesie syntezy cholesterolu, do której dochodzi dzięki promieniom słonecznym. Jeśli zatem spędzasz odpowiednio dużo czasu na zewnątrz i odpowiednio się odżywiasz, prawdopodobnie nie potrzebujesz suplementów witaminy D.

U niektórych jednak występują niedobory tej niezwykle ważnej witaminy, przez co muszą oni zażywać specjalne środki. Niestety, bardzo często odbywa się to bez konsultacji z lekarzem, przez co łatwo jest doprowadzić do niebezpiecznego dla ludzkiego organizmu zatrucia. Dowiedz się, jakie objawy wskazują na nadmiar witaminy D w organizmie.

Witamina D – zatrucie

zatrucie

Witamina D nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego naszemu ciału jest trudno usunąć jej ewentualny nadmiar.

Kiedy poziom tej witaminy osiąga zbyt wysoki poziom, zaczyna ona działać jak hormony sterydowe i kumuluje się głównie w receptorach i nośnikach białka, co zaburza ich funkcjonowanie.

Witamina D w zbyt dużych ilościach wywołuje podwyższone przyswajanie wapnia w jelitach, co z kolei prowadzi do hiperkalcemii.  Nadmiar tej witaminy wpływa również niekorzystnie na płuca, nerki i serce.

Oto niektóre z objawów, jakie mogą wystąpić w przypadku nadmiaru witaminy D w organizmie:

  • Mdłości i wymioty
  • Zaparcia
  • Bóle mięśni i kości
  • Obniżony nastrój i depresja
  • Problemy z koncentracją

Witamina D jest niezbędna do funkcjonowania ludzkiego organizmu, ale jej dzienna dawka nie powinna przekraczać 4000 IU. Jeżeli nie przyjmujemy jej suplementów, prawdopodobieństwo przekroczenia tego limitu jest bardzo małe.

Do zatrucia witaminą D dochodzi kiedy we krwi stwierdzi się obecność powyżej 150 ng/ml (czyli 375 nmol/ l) tej witaminy.

Na szczęście niemal wszystkie przypadki zatrucia witaminą D można szybko wyleczyć. Rzadko również dochodzi do zwapnienia tętnic czy niewydolności nerek.

ból brzucha a przedawkowana witamina d

Czasami zawyżony poziom witaminy D nie odbija się w żaden widoczny sposób na zdrowiu. W niektórych sytuacjach może jednak wywoływać takie symptomy, jak:

  • Hiperkalcemia
  • Mdłości i wymioty
  • Zaparcia
  • Osłabienie
  • Wahania nastroju
  • Podwyższone ciśnienie krwi
  • Niewydolność nerek
  • Osłabienie słuchu

Jak oczyścić organizm z nadmiaru witaminy D

  • Po pierwsze, zgłoś się do lekarza. Skieruje cię on na badania krwi, dzięki którym będzie można ustalić jaka jest przyczyna twojego złego samopoczucia i czy witamina D w twoim organizmie rzeczywiście przekracza zalecane limity.
  • Jeśli zostanie u ciebie stwierdzony nadmiar witaminy D, przede wszystkim odstaw suplementy, które ją zawierają. Choć teoretycznie można zażywać nawet do 10000 IU dziennie witaminy D w formie suplementów, najbezpieczniej jest nie przekraczać 700 IU, zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, szczególnie u osób starszych.
  • Zwracaj uwagę na to, ile witaminy D przyjmujesz w formie pożywienia. Pamiętaj też, że im więcej czasu spędzasz na słońcu, tym wyższa jest produkcja tej witaminy w twoim organizmie, dzięki czemu nie musisz w ogóle sięgać po jej suplementy.
  • Analizuj skład spożywanych produktów. Ryby, rośliny strączkowe, wzbogacone mleko czy sok pomarańczowy dostarczają między 600 a 1000 IU w każdej porcji. Jeśli spożywasz te produkty i spędzasz czas na słońcu, prawdopodobnie nie musisz się martwić o niedobór witaminy D.
witamina D kapsułki
  • Jeśli badania krwi wykażą zawyżony poziom witaminy D, ogranicz spożycie produktów zawierających wysoki poziom wapnia.
  • Wprowadź do swojej diety większą ilość produktów bogatych w sód i pamiętaj o przyjmowaniu dużej ilości płynów.

Warto podkreślić, że nadmiar witaminy D w organizmie nie daje natychmiastowych objawów. Czasem mijają lata, zanim pojawią się pierwsze symptomy tego zaburzenia. Dlatego każdy powinien pamiętać o regularnych badaniach krwi i mieć świadomość symptomów, jakie wiążą się z zatruciem witaminą D.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mondul AM., Weinstein SJ., Layne TM., Albanes D., Vitamin D and cancer risk and mortality: state of the science, gaps and challenges. Epidemiol Rev, 2017. 39 (1): 28-48.
  • Marcinowska Suchowierska E., Kupisz Urbanska M., Lukaszkiewicz J., Pludowski P., Jones G., Vitamin D toxicity a clinical perspective. Front Endocrinol, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.