Wirtualna edukacja: poznaj jej zalety i wady
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że postęp technologiczny w ostatnich dziesięcioleciach rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Ułatwiło to uzyskiwanie informacji, a także opracowywanie nowych metod nauczania. Jedną z nich jest wirtualna edukacja.
W tym modelu edukacyjnym instruktor wykorzystuje cyberprzestrzeń do przekazywania lekcji uczniom, zamiast spotykać się w klasie. Dzięki telekomunikacji i urządzeniom elektronicznym można zdecydować się na wysokiej jakości nauczanie na odległość.
Ta forma oferuje różne korzyści. Jednak masz też wady. Jeśli chcesz wiedzieć, z czym się wiąże wirtualna edukacja, zapraszamy do dalszej lektury.
Korzyści jakie przynosi wirtualna edukacja
Rosnące zapotrzebowanie na edukację wirtualną w dużej mierze wynika z korzyści, które szczegółowo opisujemy w tej sekcji. Nie można też lekceważyć jej rosnącego rozpowszechnienia dzięki najnowszym postępom technologicznym.
1. Dostępność
Jedną z wielkich zalet, jakie oferuje wirtualna edukacja, jest możliwość nauki z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnej porze dnia. Ważne jest jedynie, aby mieć dostęp do komputera i do internetu.
Dzięki temu możesz zorganizować swój czas i uczyć się w dogodnym dla siebie czasie. Jest to przydatne dla osób, które mają napięty harmonogram.
2. Wirtualna edukacja to oszczędność czasu
Ponieważ możesz studiować w dowolnym czasie i miejscu, nie będziesz już tracić czasu na dojazdy do instytucji akademickiej. Dlatego czekanie na transport publiczny, korki i problemy z parkowaniem przestają już być problemem. Wierz lub nie wierz, ale unikanie takich sytuacji pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu.
Przeczytaj także ten przydatny materiał: Cyfrowe zmęczenie wzroku: jak wpływają na nas ekrany
3. Redukcja kosztów
Nie oznacza to, że zapisy na szkolenia wirtualne są tańsze niż bezpośrednie nauczanie. Ich koszt będzie zależał od wielu czynników. Jednak ten rodzaj nauki pozwala uniknąć opłat za przeprowadzki i zakwaterowanie. Czegoś, co jest bardzo częste wśród studentów mieszkających poza instytucją akademicką.
Podobnie, edukacja wirtualna zazwyczaj oferuje swoje materiały dydaktyczne (takie jak książki lub przewodniki) w formacie cyfrowym i do bezpłatnego pobrania. Zmniejsza to dodatkowe inwestycje w naukę.
4. Wirtualna edukacja umożliwia spersonalizowany rytm nauki
Oprócz zarządzania własnym harmonogramem w dogodny dla siebie sposób, możesz także uczyć się we własnym tempie. Wirtualna edukacja pozwala ci wrócić lub powtórzyć te lekcje, które są dla ciebie trudne. Jeśli nie masz w danym momencie czasu na dokończenie zajęć, możesz je wstrzymać i wznowić później.
5. Natychmiastowe oceny
W edukacji bezpośredniej nauczyciele często poświęcają dużo czasu na ocenianie. Nie dzieje się tak w środowisku wirtualnym, ponieważ istnieją narzędzia elektroniczne, które szybko sprawdzają prace doręczone przez uczniów.
Podobnie, mając dłuższy i bardziej elastyczny czas, nauczyciel zwykle ocenia zadania uczestników w miarę ich przesyłania e-mailem lub na platformę instytucji. Taka wirtualna obsługa skraca czas oczekiwania.
6. Doskonalenie umiejętności technologicznych
Jest coraz więcej miejsc pracy, które wymagają efektywnego posługiwania się narzędziami technologicznymi. Nauka w środowisku wirtualnym zmusza ucznia do bycia na bieżąco z tymi sprawami. Musi też opanować aplikacje niezbędne w danej dziedzinie zawodowej.
Ze swojej strony same firmy coraz częściej zwracają się do platform wirtualnych, aby zlecać pracę. Możliwe, że ten sposób działania utrzyma się z czasem jako coś normalnego.
7. Rozległość perspektyw
Wirtualne programy szkoleniowe oferują możliwość studiowania z ludźmi z innych krajów i z różnych kultur. Cyfrowa wymiana doświadczeń i wiedzy z nimi wzbogaca program nauczania.
Na przykład eksperci mogą dostarczyć wirtualnie interesujących informacji o innych kulturach biznesowych, a także o innych podejściach do rozwiązywania problemów.
Jakie wady ma wirtualna edukacja?
Jeśli chcesz rozpocząć naukę wirtualnie lub już to robisz, ważne jest, aby poznać również wady tego modelu edukacyjnego. Możesz dzięki temu uniknąć niektórych lub im zaradzić.
1. Wirtualna edukacja wymaga większej dyscypliny
Ten aspekt wypada niekorzystnie dla tych, którzy są słabo zdyscyplinowani i niekonsekwentni. Podczas gdy edukacja wirtualna jest okazją do budowania autonomii, nie zawsze jest to łatwe zadanie. Dobra organizacja wirtualnej nauki wymaga wysiłku i silnej woli.
Ponadto dla właściwego szkolenia ważne jest, aby uczniowie posiadali umiejętności samodzielnego uczenia się, których wielu może brakować.
2. Wymaga dostępu do technologii
Niestety nawet w XXI wieku nie każdy ma komputer i dostęp do Internetu. Ogólnie rzecz biorąc, niektóre niedostatecznie rozwinięte populacje nie mogą cieszyć się tymi korzyściami. W takich przypadkach edukacja “na żywo” jest ważna i niezastąpiona.
3. Wirtualna edukacja oferuje szkolenia o niskiej jakości
Coraz bardziej rośnie liczba wirtualnych studiów oferowanych w Internecie. Jednak nie wszystko z tej oferty rzeczywiście jest dobrej jakości. W związku z tym musisz zwrócić szczególną uwagę na program szkolenia, które wybierasz i zawsze szukać tego, co najlepsze.
4. Zwiększona ekspozycja na ekrany
Badania pokazują ponadto, że długotrwałe używanie ekranów powoduje zaburzenia psychofizjologiczne. Zanotowano takie konsekwencje, jak zmiany w rytmie okołodobowym, wzorcach snu i poziomach hormonów.
Jeśli należysz do osób, które pracują i uczą się przed komputerem, ważne jest, aby podjąć niezbędne kroki, aby uniknąć uszczerbku na zdrowiu. Na przykład, co jakiś czas daj odpocząć oczom, zakładaj specjalne okulary do patrzenia na ekrany, wychodź na zewnątrz i od czasu do czasu zaczerpnij świeżego powietrza.
Odkryj również ten pouczający materiał: Czym są techniki szybkiego czytania i kiedy są przydatne?
5. Ryzyko podszywania się pod uczniów
Wirtualna edukacja bywa również wykorzystywana, aby inne osoby podszywały się pod uczniów, zwłaszcza podczas przeprowadzania testów. Wiele instytucji poważnie traktuje ten aspekt i zmusza swoich studentów do uczęszczania na uczelnię w celu przystąpienia do egzaminów.
6. Mniej osobista interakcja z innymi
Środowisko wirtualne ogranicza wzajemne relacje, zarówno z nauczycielem, jak i kolegami z klasy. Zwykle zajęcia odbywają się samotnie, a jeśli ma miejsce kontakt z innymi, ogranicza się do komunikacji na tematy tematy związane z nauką.
7. Ograniczone kierunki kształcenia
Istnieją rodzaje studiów, których w tej chwili nie można zaimplementować w środowisku wirtualnym. Szczególnie te, które wymagają praktycznego przygotowania, na przykład medycyna czy jakieś kierunki naukowe. W takich przypadkach jedyną opcją jest wybranie bezpośredniej formy nauki.
Wirtualna edukacja: nie lepiej, nie gorzej
Mając na uwadze to, co zostało powiedziane, nie zamierzamy ustalać, że edukacja wirtualna jest lepsza czy gorsza niż edukacja bezpośrednia. Każda z nich ma swoje wady i zalety. To kwestia poznania obu form i wybrania tej, która najbardziej nam odpowiada.
Czasami jednak nie będzie możliwości wyboru. Ale postaraj się maksymalne wykorzystać czas przeznaczony na naukę, niezależnie od sposobu nauczania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Adhikari, B. (2021). Use of Screen Media and Mental Health: Effects on Adolescents and Pre-adolescents. JNMA: Journal of the Nepal Medical Association, 59(241), 962-964. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9107890/#:~:text=It%20has%20been%20found%20that,which%20can%20affect%20academic%20performance.
- Begoña, M. (2004). Educación y nuevas tecnologías. Educación a Distancia y Educación Virtual. Revista de Teoría y Didáctica de las Ciencias Sociales, (9), 209-222. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=65200912
- Crisol Moya, E., Herrera Nieves, L. B., & Montes Soldado, R. (2020). Educación virtual para todos: una revisión sistemática. Education in the knowledge society: EKS. Disponible en: https://redined.educacion.gob.es/xmlui/handle/11162/201043
- Escribano, A. (1995). Aprendizaje cooperativo y autónomo en la enseñanza universitaria. Enseñanza & Teaching: Revista interuniversitaria de didáctica,13, 89-104. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=95708
- Martínez, V. (2017). Educación presencial versus educación a distancia. La cuestión universitaria, (9), 108-116. Disponible en: http://polired.upm.es/index.php/lacuestionuniversitaria/article/view/3582/3662
- Sanabria, I. (2020). Educación virtual: oportunidad para «aprender a aprender». Análisis Carolina, (42), 1, 1-14. Disponible en: https://www.fundacioncarolina.es/educacion-virtual-oportunidad-para-aprender-a-aprender/
- Suarez, J. M. y Anaya, D. (2004). Educación a distancia y presencial: diferencias en los componentes cognitivo y motivacional de estudiantes universitarios. RIED. Revista iberoamericana de educación a distancia, 7(1-2), 65-75. Disponible en: http://revistas.uned.es/index.php/ried/article/view/1075/991.
- Taverne, M. Efectos de las pantallas sobre la visión humana: posibles daños irreparables y consecuencias psico-fisiológicas. Disponible en: https://www.academia.edu/42456367/Sobre_la_contingencia_del_COVID_19_y_recursos_online_Efectos_de_las_pantallas_sobre_la_visi%C3%B3n_humana_posibles_da%C3%B1os_irreparables_y_consecuencias_psico_fisiol%C3%B3gicas
- Twenge, J. M. & Campbell, W. K. (2018). Associations between screen time and lower psychological well-being among children and adolescents: Evidence from a population-based study. Preventive medicine reports, 12, 271-283. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6214874/