Wiek, w którym należy zacząć kontrolować nadciśnienie tętnicze
To bardzo ważne, aby kontrolować nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza wraz z wiekiem, ponieważ jest to cicha choroba, która znacząco wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy.
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób i jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci na świecie. Według WHO szacuje się, że „na całym świecie jest 1130 milionów ludzi z nadciśnieniem, a większość z nich (około dwie trzecie) żyje w krajach o niskich i średnich dochodach”.
Na przykład w Hiszpanii badanie [email protected] przeprowadzone w 2016 r. wykazało, że 42,6% dorosłej populacji Hiszpanii powyżej 18 roku życia ma nadciśnienie. Dlatego jest to jedna z pierwszych przyczyn wizyt u lekarza medycyny podstawowej.
Przy dzisiejszym siedzącym trybie życia i niezdrowej diecie lekarze wykrywają nadciśnienie już w młodszym wieku. W tym artykule powiemy Ci, kiedy i radzić kontrolować nadciśnienie tętnicze i jak sobie z nim radzić.
Co to jest nadciśnienie tętnicze?
Ciśnienie krwi to nacisk wywierany krążeniem krwi na ściany tętnic, które są dużymi naczyniami, przez które krew krąży w ciele. Kiedy jest zbyt wysokie, uważa się to za nadciśnienie tętnicze.
Ciśnienie krwi wyraża się dwiema liczbami:
- Skurczowe ciśnienie krwi: reprezentuje ciśnienie, jakie krew wywiera na naczynia, gdy serce kurczy się lub bije. Normalna wartość to mniej niż 120 mmHg.
- Ciśnienie rozkurczowe: reprezentuje ciśnienie wywierane na naczynia, gdy serce rozluźnia się między uderzeniami. Normalna wartość to mniej niż 80 mmHg.
Aby ustalić diagnozę nadciśnienia, potrzebujemy dwóch lub więcej pomiarów wykonanych podczas dwóch lub więcej wizyt lekarskich. W obu odczytach ciśnienie skurczowe musi być większe lub równe 140 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe większe lub równe 90 mmHg.
Jednak zawsze bardziej wiarygodne jest mierzenie ciśnienia krwi w domu za pomocą 24-godzinnego monitorowania ambulatoryjnego, aby zapobiec „efektowi białego fartucha”. Chodzi o to, że otoczenie gabinetu lekarskiego lub obecność lekarza może niektórych pacjentów denerwować i powodować wysokie ciśnienie krwi, które nie jest ich rzeczywistym ciśnieniem.
W przypadku pomiaru ambulatoryjnego nadciśnienie tętnicze występuje, gdy wartości przekraczają 135/85. Należy jednak podkreślić, że „normalne” ciśnienie krwi zmienia się w zależności od wieku pacjenta.
Przeczytaj także: Joga pomaga na nadciśnienie krwi – jak to działa?
Co oznacza nadciśnienie dla naszego zdrowia?
Wysokie ciśnienie krwi może spowodować poważne uszkodzenie serca, takie jak dusznica bolesna, zawał serca, niewydolność serca i nieregularny rytm serca, co może prowadzić do nagłej śmierci. Dzieje się tak, ponieważ nadciśnienie może doprowadzić do stwardnienia tętnic, zmniejszając przepływ krwi i tlenu do serca.
Nadciśnienie może również powodować zablokowanie lub pęknięcie tętnic przenoszących krew i tlen do mózgu, co prowadzi do udaru mózgu. Może również powodować uszkodzenie nerek prowadzące do niewydolności nerek.
W jakim wieku należy kontrolować i leczyć nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze może występować na każdym etapie życia. Ale, jak powiedzieliśmy wcześniej, jest częstsze i częściej diagnozowane w wieku 40-50 lat. Jednak ze względu na siedzący tryb życia i dietę nadciśnienie tętnicze występuje coraz częściej u osób młodszych.
Różnice w zależności od płci
Specjaliści stwierdzili wyższy odsetek nadciśnienia u mężczyzn poniżej 45 roku życia niż u kobiet. W wieku 45-65 lat poziomy ciśnienia u mężczyzn i kobiet są zwykle podobne. Jednak po 65 roku życia kobiety z nadciśnieniem przewyższają liczbę mężczyzn z tą chorobą.
Dzieje się tak dlatego, że kobiety przeszły już menopauzę, która wiąże się z drastycznym spadkiem hormonów żeńskich i estrogenu. Te hormony natomiast rozszerzają one tętnice, zmniejszając w nich napięcie, a tym samym chroniąc przed wysokim ciśnieniem.
Jak radzić sobie z nadciśnieniem?
Nadciśnienie zwykle nie daje objawów. To cicha choroba i wiele osób zwykle nie zdaje sobie sprawy, że ją ma. Dlatego musisz regularnie odwiedzać swojego lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia badań kontrolnych. Jak powiedzieliśmy, może wystąpić na każdym etapie życia.
Najlepszą rzeczą, która możesz zrobić jest nauczenie się zdrowych nawyków od najmłodszych lat, aby temu zapobiec. Sprawdzenie ciśnienia krwi jest bardzo łatwe, w każdej aptece lub gabinecie lekarskim. Jeśli wykryjesz nieprawidłowe wartości w więcej niż dwóch pomiarach, udaj się do lekarza.
Jeśli zdiagnozowano już u ciebie wysokie ciśnienie, należy kontrolować nadciśnienie tętnicze krwi w domu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Musisz zażywać przepisane leki i prowadzić zdrowszy tryb życia. Pomoże Ci to cieszyć się lepszym zdrowiem układu krążenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- OMS, O. M. de la S. (2013). Información general sobre la hipertension en el mundo. Oms. https://doi.org/WHO/DCO/WHD/2013.2
- Menéndez, E., Delgado, E., Fernández-Vega, F., Prieto, M. A., Bordiú, E., Calle, A., … Soriguer, F. (2016). Prevalencia, diagnóstico, tratamiento y control de la hipertensión arterial en España. Resultados del estudio [email protected]. Revista Espanola de Cardiologia, 69(6), 572–578. https://doi.org/10.1016/j.recesp.2015.11.036
- Lombera, F., Alonso, V. B., Arcos, F. S., Peralta, L. P., José, M., Fernández, C., … González, J. R. (n.d.). Guías de práctica clínica de la Sociedad Española de Cardiología en hipertensión arterial.
- Población, E. N., Edad, D. E. A. A. D. E., La, E. N., Valenciana, C., Lauzurica, L. Z., Izquierdo, J. Q., … Region, V. (2016). Prevalence of Hypertensión and Associated Factors in Population Aged 16 to 90 Years. Revista Española de Salud Publica, 90, 1–11.
- Banegas Banegas, J. R. (2005). Epidemiología de la hipertensión arterial en España. Situación actual y perspectivas. Hipertensión, 22(9), 353–362. https://doi.org/10.1016/s0212-8241(05)71587-5
- Gijón-Conde, T., Gorostidi, M., Banegas, J. R., de la Sierra, A., Segura, J., Vinyoles, E., … Ruilope, L. M. (2019). Documento de la Sociedad Española de Hipertensión-Liga Española para la Lucha contra la Hipertensión Arterial (SEH-LELHA) sobre monitorización ambulatoria de la presión arterial (MAPA) 2019. Hipertensión y Riesgo Vascular, 36(4), 199–212. https://doi.org/10.1016/j.hipert.2019.05.002