Wewnętrzny niepokój – 5 naturalnych sposobów na uspokojenie

Spożywanie ziołowych naparów oraz praktykowanie różnych technik relaksacyjnych, na przykład jogi, to świetne sposoby na naturalne uspokojenie organizmu oraz odzyskanie pełnej kontroli nad emocjami.
Wewnętrzny niepokój – 5 naturalnych sposobów na uspokojenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wewnętrzny niepokój to stan psychiczny charakteryzujący się ogromnym napięciem, lękiem i ekstremalnym brakiem poczucia bezpieczeństwa. Niewielu z nas wie, że istnieje kilka rodzajów lęku. Generalnie dzieli się go na dwa podstawowe typy: lęk adaptacyjny i lęk patologiczny.

Pierwszy z nich jest naturalnym mechanizmem adaptacyjnym naszego organizmu, który pozwala nam na aktywność i czujność w obliczu stresujących wydarzeń. Jest on więc reakcją na realne zagrożenie o wysokim stopniu prawdopodobieństwa.

Tymczasem lęk patologiczny wybiega znacznie dalej niż autentyczne zagrożenie. Towarzyszą mu silne zaburzenia emocjonalne i psychiczne, które potęgują wewnętrzny niepokój i prowadzą do rozwoju nerwicy.

W rzeczywistości strach i lęk są nieodłącznymi elementami życia człowieka. Są one bardzo przydatne w codziennym życiu – pomagają zachować czujność w sytuacjach zagrożenia oraz sprawiają, że działamy ostrożniej w niektórych sytuacjach.

Nad strachem i lękiem można jednak zapanować. Istnieje wiele naturalnych technik, które pomagają kontrolować napięcie oraz zachować zimną krew w bardzo stresujących dla nas momentach. Dowiedz się więcej na ten temat i odkryj sposób na harmonijne i spokojne życie, wolne od szkodliwych dla zdrowia i niszczycielskich emocji.

Wewnętrzny niepokój – poznaj najpopularniejsze rodzaje lęków

Kiedy już wiemy, że strach ogólnie dzieli się na lęk adaptacyjny i patologiczny, przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom wewnętrznego niepokoju na tle patologicznym. Można wyróżnić między innymi:

  • Ataki paniki, podczas których objawy są znacznie silniejsze niż w trakcie doświadczania zwyczajnego lęku adaptacyjnego i mogą one prowadzić do poważnych zaburzeń tak psychicznych, jak fizycznych.
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli niepokojące i przygnębiające myśli, silne przeczucie bądź obawy, że stanie się coś strasznego. Takie objawy negatywnie wpływają na nasze codzienne zachowanie.
  • Fobie, czyli kiedy strach koncentruje się na określonych przedmiotach, zjawiskach, wydarzeniach, sytuacjach czy rodzajach aktywności, które generalnie nie są niebezpieczne. Dla chorego są one jednak źródłem poważnego ataku paniki.
  • Stres pourazowy (tak zwany zespół stresu pourazowego), który wyzwala się w wyniku przeżycia traumatycznych sytuacji, zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Organizm nie jest w stanie zapomnieć o przerażającym lub niebezpiecznym doświadczeniu, a wspomnienie to powraca cyklicznie i bardzo trudno się jest od niego uwolnić.

5 naturalnych metod na złagodzenie wewnętrznego niepokoju

1. Napar z waleriany

Kozłek lekarski powszechnie znany jako waleriana, to zioło, które od lat jest powszechnie wykorzystywane zarówno w medycynie ludowej, jak i konwencjonalnej jako lek o działaniu uspokajającym i rozluźniającym.

Liczne badania naukowe dowodzą, że substancje zawarte w kłączach waleriany mają bezpośredni wpływ na znajdujący się w mózgu neuroprzekaźnik GABA. Ten kwas – kwas gamma-animomasłowy – odgrywa kluczową rolę w sytuacjach stresowych oraz odpowiada za zdolność do zachowania zimnej krwi nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Uspokajający napar z waleriany

GABA pomaga również odprężyć się po całym dniu, niweluje stres oraz przewraca wewnętrzny spokój i harmonię.

Składniki naparu
  • 1 łyżka stołowa suszonego kłącza waleriany lub 15 kropli olejku eterycznego z waleriany
  • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
  • W pierwszej kolejności zagotuj wodę. Kiedy ta zacznie bulgotać, zalej nią suszone kłącza lub olejek z waleriany. Dokładnie wymieszaj i odstaw na kilka minut do zaparzenia pod przykryciem.
  • Zaleca się picie waleriany o poranku lub w porze popołudniowej.

2. Joga – naturalna terapia przeciwlękowa

Poszczególne asany jogi i ćwiczenia oddechowe doskonale pomagają złagodzić wewnętrzny niepokój. Regularne praktykowanie jogi przynosi naszemu organizmowi wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych.

Codzienne sesje jogi fantastycznie łagodzą stres i napięcie nerwowe. W naturalny sposób niwelują bowiem poziom kortyzolu we krwi, czyli tak zwanego hormonu stresu, który w nadmiarze prowadzi do stopniowego wyniszczania organizmu.

Ćwiczenie jogi pomaga ukoić zszargane nerwy, wyciszyć się i odzyskać wewnętrzną harmonię, a także poprawia elastyczność mięśni i koncentrację oraz wzmacnia funkcje układu oddechowego.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Joga to świetny sposób na ukojenie emocji

3. Napar z rumianku

Chociaż napar z rumianku w pierwszej kolejności kojarzy się z problemami trawiennymi, warto poznać również jego inne działanie – a mianowicie odprężające i uspokajające. Filiżanka tego ziołowego naparu świetnie łagodzi wewnętrzne napięcie, skutecznie zwalcza stres, działa przeciwlękowo oraz ułatwia zasypianie.

Napar z rumianku
Składniki naparu
  • 1 łyżka stołowa kwiatów rumianku (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
  • Zagotuj wodę. Kiedy ta zacznie bulgotać, zalej nią suszone kwiaty rumianku.
  • Odstaw na kilka minut do zaparzenia pod przykryciem.
  • Pij letni napar po południu lub wieczorem. Wyciszenie i dobry sen gwarantowane!

4. Napar z selera naciowego

Regularne spożywanie naparu z selera naciowego dwa razy dziennie skutecznie zwalcza wewnętrzny niepokój oraz pomaga odzyskać spokój i pełną kontrolę nad nerwami i emocjami.

Uspokajający sekret tkwi w kompozycji substancji odżywczych selera naciowego – jest on cennym źródłem potasu i kwasu foliowego, czyli substancji, które w naturalny sposób wzmacniają układ nerwowy.

Składniki naparu
  • 1 gałązka selera naciowego (zwłaszcza jej część obejmująca listki) (8g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
  • Wlej wodę do garnka i dodaj gałązkę selera naciowego, następnie doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij napar z ognia, przykryj i odstaw do ostudzenia.
  • Przecedź napar przez sitko i wypij. Zaleca się spożywanie tego leczniczego remedium dwa razy dziennie – rano i po południu albo wieczorem.

5. Napar z liści bazylii

Regularnie spożywany napar z liści bazylii fantastycznie wzmacnia układ nerwowy oraz pomaga utrzymać zdrowy poziom emocjonalny organizmu. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć zaburzeń na tle lękowym, złagodzić objawy stresu oraz przywrócić wewnętrzną równowagę nerwową.

Napar z liści bazylii

Co więcej, napar ten znakomicie poprawia zdrowie układu trawiennego, zapobiegając występowaniu przykrych i niekomfortowych objawów zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Liście bazylii są cennym źródłem przeciwutleniaczy, które odgrywają kluczową rolę w procesach łagodzenia stresu. Są one odpowiedzialne głównie za hamowanie niekorzystnego dla zdrowia działania wolnych rodników. W naturalny sposób opóźniają więc proces starzenia się organizmu oraz wzmacniają układ nerwowy.

Składniki naparu
  • 1 łyżka stołowa suszonych liści bazylii (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
  • Wlej wodę do garnka i dodaj łyżkę suszonych liści bazylii, następnie doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, zdejmij napar z ognia, przykryj i odstaw do ostudzenia na około 7 minut.
  • Przecedź napar przez sitko i wypij. Od pierwszego łyku poczujesz przyjemne odprężenie oraz odpływ negatywnych emocji i lęków.

Jeśli chcesz zwalczyć wewnętrzny niepokój lub zapobiec wahaniom nastroju i osłabieniu układu nerwowego, oprócz spożywania leczniczych naparów i praktykowania jogi, powinieneś również zadbać o swoją codzienną dietę.

Zdrowy i zbilansowany plan żywieniowy pomoże ci naturalnie wzmocnić odporność organizmu oraz jego reakcję na stres i inne bodźce zewnętrzne.

Kluczem do zachowania zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego – jest również regularna aktywność fizyczna. Solidny trening pomoże ci oczyścić umysł z negatywnych emocji i nadmiernego napięcia. Również medytacja oraz techniki relaksacyjne znakomicie sprawdzą się jako narzędzie przywracające wewnętrzna harmonię i pogodę ducha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.