Węglan wapnia: zastosowanie i skutki uboczne
Lekarze przepisują pacjentom węglan wapnia, aby nie dopuścić do wystąpienia niedoborów wapnia. Jest również stosowany w celu leczenia osteoporozy.
Węglan wapnia to związek chemiczny. Jego wzór chemiczny to CaCO3. To powszechnie występująca sól nieorganiczna, która znajduje się w formacjach skalnych. Co więcej, stanowi również składnik szkieletów wielu organizmów.
Zazwyczaj z naszej codziennej diety pozyskujemy wystarczające ilości wapnia. Jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni, znajdujący się w określonych etapach życia, mogą potrzebować suplementów z wapniem, aby ochronić swoje kości przed osłabieniem.
Po co stosuje się węglan wapnia?
Węglan wapnia jest wykorzystywany w celu ochrony przed wystąpieniem niedoborów wapnia oraz ich leczenia. Możemy również używać go w leczeniu wspomagającym określonych rodzajów osteoporozy, takich jak osteoporoza pomenopauzalna, starcza oraz wywołana leczeniem kortykosteroidami.
Jest to możliwe, ponieważ tacy pacjenci zmagają się z wysokim ryzykiem wystąpienia niedoborów wapnia i witaminy D.
Wykorzystujemy go również, kiedy u pacjentów zdiagnozowano któryś z tych niedoborów. Poza tym lekarz może przepisać go jako substancję wiążącą fosforany. I w końcu używamy go jako środek zobojętniający kwas żołądkowy. Jest on w stanie zmniejszać zgagę i niestrawność, jak również rozstrój żołądka.
Jak go przyjmować?
Węglan wapnia jest dostępny w formie tabletek do żucia. Przed przyjęciem jednej z nich zaleca się wypić szklankę wody.
Wapń jest absorbowany głównie w górnej części jelita cienkiego. Twój organizm będzie zapewne w stanie wchłonąć około 53 procent wapnia. Z kolei jest wydalany w moczu, kale i pocie.
Zalecana dawka w przypadku dorosłych wynosi 500-1500 mg wapnia dziennie. Dzieci potrzebują około 500-1000 mg wapnia dziennie. Jednak jeśli zapomnisz przyjąć którejś dawki, nie powinnaś przyjmować podwójnej dawki, aby to nadrobić.
Przeczytaj również: Osteoporoza – 6 najlepszych remediów naturalnych, aby jej zapobiec
Środki ostrożności przed rozpoczęciem przyjmowanie
Przed rozpoczęciem leczenia musisz poinformować lekarza czy masz alergię na węglan wapnia lub inne leki. Poza tym powiedz mu czy przyjmujesz inne leki, bez względu na to, czy są to leki na receptę, czy też nie. Lekarz musi również wiedzieć czy masz lub miałaś jakiekolwiek choroby nerek lub żołądka.
Co więcej, musisz poinformować go o tym, czy masz podwyższony poziom wapnia we krwi lub w moczu.
Musisz również powiedzieć lekarzowi czy jesteś w ciąży, planujesz w nią zajść, lub czy karmisz piersią. Ilość wapnia przyjmowanego w ciąży nie powinna przekraczać 2500 mg. Liczba ta dotyczy zarówno wapnia pochodzącego z pożywienia, jak i z suplementów.
Węglan wapnia i inne leki
Węglan wapnia może zaburzać wchłanianie tetracyklin, jeśli obie te substancje będą przyjmowane w tym samym momencie. Właśnie dlatego tetracykliny należy przyjmować co najmniej dwie godziny przed węglanem wapnia lub od czterech do sześciu godzin po jego spożyciu.
Co więcej, nie należy przyjmować leków zawierających bisfosfoniany przed upływem minimum godziny od przyjęcia węglanu wapnia. Wszystko dlatego, że bisfosfoniany zmniejszają jego działanie nadciśnieniowe.
Wapń zmniejsza działanie lewotyroksyny. Z tego powodu należy przyjmować ją przynajmniej na cztery godziny przed węglanem wapnia lub cztery godziny po nim.
Działanie niektórych antybiotyków, takich jak chinolony, może być zmniejszone jeśli będziesz przyjmować je w tym samym momencie co węglan wapnia. Dlatego też powinnaś przyjmować chinolony na dwie godziny przed lub dwie godziny po węglanie wapnia.
Węglan wapnia wywiera również wpływ na absorpcję żelaza, cynku oraz ranelinianu strontu. Dlatego też ich spożycie muszą oddzielać przynajmniej dwie godziny.
Przeczytaj również: Antybiotyki o szerokim spektrum działania – poznaj najważniejsze z nich
Możliwe działania niepożądane
Działania niepożądane nie występują zbyt często. Jednak mimo wszystko możesz doświadczyć niektórych z nich. Zaliczamy do nich:
- Rozstrój żołądka oraz bóle żołądka.
- Wymioty.
- Wzdęcia.
- Zaparcia.
- Uczucie suchości w ustach.
- Metaliczny posmak w ustach.
- Utrata apetytu.
- Zwiększona konieczność oddawania moczu.
- Świąd i wysypka.
W przypadku przyjmowania dużych ilości węglanu wapnia wraz z absorbowanymi zasadami, może wystąpić zespół mleczno-alkaliczny.
W takim przypadku pojawia się silna potrzeba natychmiastowego oddania moczu, bóle głowy, utrata apetytu, mdłości lub wymioty, zmęczenie i osłabienie, zaburzenia nerek oraz wysoki poziom wapnia we krwi.
Podsumowanie
Wapń to minerał, który odgrywa kluczową rolę w ludzkim organizmie. Aby uniknąć osteoporozy, musisz dbać o utrzymywanie jego właściwego poziomu przez całe swoje życie.
W tym celu musisz przyjmować leki i suplementy, które zawierają węglan wapnia. W przypadku jakichkolwiek pytań, zwróć się do swojego lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Universidad Veracruzana. (2011). Sistema Esquelético: Funciones. Huesos: Estructura Y Clasificación. 2012. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
-
Health, N. I. of. (2016). Datos sobre el calcio. National Insitutes of Health.
-
6.0, F. europea. (2008). Carbonato Cálcico. 01/2008:0014.
-
Martinez de Victoria, E. (2016). El calcio, esencial para la salud. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.20960/nh.341