Waporyzatory i nawilżacze: czym się różnią?
Jeśli wiemy, czym się różnią między sobą waporyzatory i nawilżacze, będziemy mogli wybrać urządzenie, które zapewni odpowiednią wilgotność otoczenia. Lekarze polecają obydwa, ponieważ pomagają złagodzić objawy przeziębienia i grypy.
Poziom wilgotności poniżej 30% wiąże się z objawami, takimi jak suchość skóry, krwawienia z nosa, elektryczność statyczna i dyskomfort w oddychaniu. Warto więc wiedzieć, jak waporyzatory i nawilżacze mogą pomóc i jaką opcję wybrać w zależności od potrzeb. Zobaczmy.
Do czego służą waporyzatory i nawilżacze?
Artykuł redakcyjny opublikowany przez University of Colima opisuje wilgotność w atmosferze jako parę wodną obecną w powietrzu. Nie można jej zobaczyć, ale można poczuć, a także wyczuć pośrednio poprzez żyjące w niej grzyby.
Regulowanie poziomu wilgotności jest konieczne, zwłaszcza jeśli mieszkasz z dziećmi, osobami starszymi i pacjentami z obniżoną odpornością. Te osoby mają większą podatność na infekcje i zaburzenia związane z bardzo wilgotnym środowiskiem.
Nawilżacze i waporyzatory wprowadzają niezbędną wilgoć do powietrza. Jeśli chodzi o nawilżacze, zaleca się je jako element terapii doprowadzających wilgoć do dróg oddechowych i likwidujących suchość w pomieszczeniach. Doniesienia medyczne kojarzą je np. z rozpuszczaniem śluzu.
Z kolei waporyzatory wydzielają parę, która ochładza się, zanim zostanie wydalona przez maszynę. Przynoszą korzyści w przypadku astmy, grypy, alergii i suchości w gardle.
Niektóre z tych urządzeń oczyszczają też środowisko, wydalając parę wodną.
Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Zalecenia dotyczące zapobiegania alergiom w Twoim domu
Czym się różnią między sobą waporyzatory i nawilżacze
Generalnie wydaje się, że nie ma dużych różnic między waporyzatorem a nawilżaczem. Ale rzeczywistość jest taka, że oba urządzenia mają konkretne specyfikacje, które warto rozważyć.
Sposób działania
Nawilżacze działają na zimno, tzn. wykorzystują filtrowany knot, który pochłania wodę, a następnie wentyluje mgiełkę, która oscyluje między chłodem a ciepłem.
Niektóre mają automatyczne mechanizmy, które się aktywują, gdy wykryją określoną suchość środowiska. W zależności od modelu mogą emitować wibracje ultradźwiękowe w celu rozproszenia mikroskopijnych cząsteczek wody.
Z kolei waporyzatory gotują wodę w celu rozprężenia pary, która następnie ochładza się, zanim opuści urządzenie, wejdzie w powietrze i dotrze do ciała.
Ryzyko zanieczyszczenia
Pleśń i osady mineralne, które mogą wydostawać się wraz z chłodną parą, stanowią słabe punkty nawilżaczy. Systematyczny przegląd opublikowany przez Medicina Intensiva podkreśla, że obchodzenie się z tymi elementami bez przestrzegania odpowiednich środków aseptycznych zwiększa ryzyko zanieczyszczenia.
Biorąc pod uwagę, że możliwe wdychanie zanieczyszczonych cząstek uszkadza drogi oddechowe, zaleca się stosowanie wyłącznie wody destylowanej lub oczyszczonej oraz dokładne czyszczenie nawilżacza.
Waporyzatory niosą ze sobą mniej zagrożeń, ponieważ dzięki przegotowanej wodzie nie wydalają tak wielu zanieczyszczeń.
Kwestia bezpieczeństwa
W przypadku dzieci lekarze uważają nawilżacze za bezpieczniejsze, ponieważ nie nagrzewają się. Dzięki temu eliminuje się niebezpieczeństwo poparzenia. Tymczasem waporyzatory wymagają większej ostrożności, ponieważ gorąca woda może być źródłem wypadków.
Liczby opublikowane przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na temat dzieci (UNICEF) wskazują, że 90% oparzeń u dzieci jest spowodowanych wypadkami domowymi; 60% z nich wiąże się z podgrzanymi płynami.
W związku z tym, jeśli w domu są dzieci, należy uważać, aby nie dotykały ani nie obracały urządzenia. Ponadto nigdy nie pozostawiaj w pobliżu włączonego waporyzatora, gdy śpią; najlepiej postawić go na podłodze.
Woda, której używają waporyzatory i nawilżacze
Nawilżacze wymagają użycia wody destylowanej; ponieważ nie nagrzewają się, ważne jest zachowanie ścisłej higieny, aby uniknąć namnażania się grzybów i bakterii.
W waporyzatorach można używać wody z kranu, bo gotuje się do 100 stopni, co wystarczy do pozbycia się zarazków. Ponadto umożliwiają włączenie olejków eterycznych i przepisanych leków jako nebulizatorów.
Czyszczenie
Nagromadzenie minerałów i mikroorganizmów jest problemem w przypadku obu urządzeń. Aby je wyczyścić, zaleca się postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Jednak wskazane jest zastosowanie pewnych wskazówek, jeśli chcesz je dokładnie oczyścić.
Nawilżacze należy opróżniać codziennie. W tym celu trzeba zdemontować zbiornik i dokładnie umyć przed ponownym napełnieniem. Co tydzień zaleca się wykonać głębokie czyszczenie. Aby to zrobić, trzeba dodać do wody 3 cale białego octu, pozostawić na 15 minut a następnie spłukać neutralnym detergentem.
Dezynfekcja waporyzatorów jest prostsza, ponieważ działają jak grzałka, co zmniejsza ryzyko gromadzenia się zarazków. Opróżnij urządzenie, zdemontuj i umyj łagodnym mydłem i wodą.
Dodatkowy przepis na czyszczenie sugeruje mycie zbiorników 10% mieszaniną wybielacza, wlewając 9 części wody na 1 część wybielacza.
Jak waporyzatory i nawilżacze wpływają na alergie
Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach może nasilać objawy alergii. Oprócz roztoczy, pleśnie rozwijają się w środowiskach, w których poziom wilgotności przekracza 50%, co mierzy się higrometrem.
Według Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii wszyscy wdychamy zarodniki pleśni krążące w powietrzu, ale tylko niektóre osoby z długotrwałą ekspozycją na te grzyby mają reakcje alergiczne lub objawy astmy.
W przeciwieństwie do nawilżaczy, gorąca woda z waporyzatorów zmniejsza występowanie alergii w pomieszczeniach. Jeśli jednak cierpisz na takie schorzenia, najlepiej zasięgnąć porady alergologa lub immunologa w sprawie korzystania z urządzenia w domu.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Zalety posiadania osuszacza w domu
Jak wybrać właściwe urządzenie?
Zastanów się, czy urządzenie jest przeznaczone dla dziecka, abyś mógł wybrać najbezpieczniejsze. Sprawdź, czy ma przejrzystą instrukcję obsługi, dzięki której wiesz, jak regulować wilgotność i jak zapobiegać alergiom w pomieszczeniach.
Kolejnym aspektem jest cena, która zależy od marki i funkcji. Trzeba też sprawdzić, czy maszyna ma pojemność odpowiednią dla miejsca, w którym będzie pracować. Określa się to na podstawie specyfikacji zasięgu urządzenia wyrażonego w metrach kwadratowych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Humidifiers and Vaporizers. (n.d.). Asthma Canada. Available in https://asthma.ca/wp-content/uploads/2017/08/asthma_humidifiers_vaporizers2_eng.pdf
- 90 de cada 100 lesiones por quemaduras en niñas y niños suceden en casa. UNICEF. Costa Rica; 2021. https://www.unicef.org/costarica/comunicados-prensa/90-de-cada-100-lesiones-por-quemaduras-en-ninas-y-ninos-suceden-en-casa
- Alergia al moho. Academia Estadounidense de Alergia, Asma e Inmunología. Estados Unidos. https://www.aaaai.org/conditions-treatments/afecciones-y-tratamientos/alergias/alergia-al-moho
- de la Fuente-Sancho, I., Romeu-Bordas, Ó., Fernández-Aedo, I., Vallejo De la Hoz, G., & Ballesteros-Peña, S. (2019). Contaminación microbiológica en humidificadores de sistemas de oxigenoterapia de alto y bajo flujo: una revisión sistemática. Medicina Intensiva, 43(1), 18–25. https://doi.org/10.1016/j.medin.2017.11.003
- Humidificadores: alivio para la piel y los síntomas respiratorios. Clínica Mayo. Estados Unidos; 2021. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/common-cold/in-depth/humidifiers/art-20048021
- Humidificadores y la salud. Medline Plus. Biblioteca Nacional de Medicina. Estados Unidos; 2020. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/002104.htm
- Tejeda Martínez A. [Con la colaboración de Méndez Pérez I, Rodríguez N, Tejeda Zacarías E]. La humedad en la atmósfera. Bases físicas, instrumentos y aplicaciones. Universidad de Colima. México; 2018. http://ww.ucol.mx/content/publicacionesenlinea/adjuntos/La-humedad-en-la-atmosfera_466.pdf
- Seguridad doméstica: Prevención de quemaduras, descargas eléctricas e incendios. Nemours Children’s Health. Estados Unidos. https://kidshealth.org/es/parents/safety-burns.html