W łonie matki - szczęśliwe dziecko przed porodem

Możesz wierzyć lub nie, ale istnieją pewne sposoby, które sprawią, że Twoje dziecko będzie szczęśliwe jeszcze przed swoimi narodzinami. Rozmowy, słuchanie muzyki, a nawet odpowiednie jedzenie mogą wzmocnić relację i więzy miłości ze swoim nienarodzonym jeszcze maleństwem. 
W łonie matki - szczęśliwe dziecko przed porodem
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli jesteś w ciąży, bądź Twoja partnerka spodziewa się dziecka: możesz mieć ogromny wpływ na jego życie, zanim jeszcze się urodzi. Twój potomek w łonie matki może odczuwać moc szczęścia.

Nie musisz czekać 9 miesięcy aby sprawić by dziecko było spokojne i czuło się kochane. W tym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Dziecko w łonie matki – jak sprawić aby było szczęśliwe przed porodem?

Z pewnością jesteście podekscytowani faktem, że niedługo w Waszym życiu nastąpią ogromne zmiany i w końcu przytulicie swoje długo wyczekiwane dziecko. Mamy dla Was dobre wieści – możecie mieć wpływ na to, jak się czuje już przed porodem. Dzieci  w łonie matki czują więcej niż nam się wydaje. 

W rzeczywistości, nawet czas w łonie matki ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju i dobrego samopoczucia malucha. Bardzo ważne jest aby wykorzystać ten czas jak najlepiej.

Dlatego przygotowaliśmy listę 4 użytecznych porad, które sprawią, że dziecko będzie szczęśliwe jeszcze przed narodzeniem.

1. Rozmawiaj z dzieckiem

Czy wiesz, że już w 4 miesiącu ciąży Twoje dziecko odbiera pierwsze dźwięki? W rzeczywistości od tego momentu maleństwo będzie Cię słuchało przez cały czas. Słyszy bicie Twojego serca, rytm Twojego oddechu, a nawet wewnętrzne wibracje obecne w organizmie. Niesamowite, prawda?

Pamiętaj, że pierwszą relacją jaką nawiązuje dziecko w łonie matki jest oczywiście więź z kobietą, która dała mu życie. Nie tylko Cię poznaje, ale jednocześnie uczy się od Ciebie pierwszych istotnych aspektów życia. Więź ta tworzy się poprzez dźwięki, szczególnie głosy swoich rodziców.

Kiedy matka lub ojciec rozmawiają z dzieckiem znajdującym się w łonie matki – przekazują mu swój własny, indywidualny język. Jest to swoisty rodzicielski kod.

W rezultacie dzieci rozwijają swoje zdolności. Wpływa to pozytywnie na ich rozwój; stają się bardziej czułe i wrażliwe. Wszystko to jeszcze przed cudem narodzin.

w łonie matki dziecko

Przeprowadzone badania wskazują, że śpiew matki jest jednym z  najlepszych pokarmów dla rozwoju dziecka Dlaczego? Naturalnie wzmacnia proces kształtowania się dziecka, a także rozwój mózgu malucha. Tak naprawdę głos matki to niemal cały świat jeszcze nienarodzonego brzdąca.

Oczywiście chcesz aby dziecko było szczęśliwe, szczególnie jeśli masz możliwość, aby wzmocnić te uczucia jeszcze przed porodem. Rozmawiaj z nim kiedy możesz, śpiewaj ulubione piosenki, opowiadaj jak minął Twój dzień.

Maluch może reagować z ogromnym spokojem, ale może też sprawić Ci niespodziankę w postaci kilku delikatnych ruchów. Zauważyliście, że dziecko kopie kiedy słyszy przyjazne głosy rodziców?

2. Dziecko w łonie matki i muzyka

Słuchanie muzyki może okazać się nie tylko przyjemne dla Ciebie, ale też bardzo przydatne dla malucha w brzuchu mamy. Muzyka jest jak wiadomo środkiem wyrazu, melodyjnym językiem, którymi możemy komunikować się – nawet nie używając słów.

To właśnie z tego powodu bardzo ważnym narzędziem terapeutycznym jest muzykoterapia. Zapewnia emocjonalne wsparcie i potrzebny relaks.

Muzyka pozwala odzwierciedlić nasze uczucia. Dzięki niej i poprzez nią: definiujemy swoje emocje. Często łatwiej jest wyrazić coś poprzez muzykę, niż przez zwyczajne słowa.

Mając tego świadomość, pamiętajmy o rewelacyjnym wpływie muzyki na relacje z dzieckiem, jeszcze w łonie matki. W ten sposób pozwolisz dziecku poznać Cię lepiej i zaakcentujesz swoje emocje.

muzyka dziekco ciąża

Wielu specjalistów podkreśla wpływ muzyki na stymulację i komunikację z dzieckiem jeszcze przed porodem. Muzyka wzmacnia więź prenatalną, bowiem istnieją dźwięki o określonych częstotliwościach, które swobodnie przenikają do tymczasowego domu jakim jest matczyny brzuch.

Dziecko odbiera dźwięki, które Cię otaczają. Poprzez muzykę tworzysz zatem pozytywne skojarzenia, poczucie bezpieczeństwa, zaufania i miłości. To jednak nie wszystko. Działa też jako interaktywny neuroprzekaźnik. Co to znaczy? Innymi słowy umożliwia przekazywanie informacji między neuronami, gruczołami, komórkami i włóknami mięśni w organizmie.

Wspomniane neuroprzekaźniki pozostawiają ślad, rejestrują wszystko to co się wydarza, przekazując informację dziecku w łonie matki.

Wszystkie przyjemne doznania dziecka, kreowane już podczas życia prenatalnego – zostaną zapisane w osobistym komórkowym i przysadkowym systemie organizmu.  W konsekwencji Twój maluch, w przyszłości będzie pozytywnie odczytywał pewne znane mu melodie, kojarząc fakt z silną więzią i obecnością matki.

3. Baw się razem z dzieckiem

Zaraz zaraz, czy możliwe jest bawienie się z dzieckiem, jeszcze przed jego narodzinami? Tak, choć może wydawać Ci się to dziwne. Istnieje bowiem sposobność interakcji z nienarodzonym jeszcze maluchem, przy pomocy różnych technik stymulujących jego życie prenatalne.

Jedną z tych metod jest pobudzanie wrażeń wizualnych dziecka poprzez zabawę latarką. Stymulacja prenatalna wzroku jest bardzo istotna w życiu malucha.

Dziecko w łonie matki dostrzega świetlne bodźce, co powoduje zamykanie i otwieranie oczu, bądź wzmaga jego aktywność.

Choć płód nie potrzebuje światła do naturalnego rozwoju wzroku: ta dynamika jest ważna w ustalaniu okołodobowych cyklów.

Stosując te techniki stymulujące nie tylko dostarczamy rozrywki potomkowi, ale pomagamy mu też rozwijać się w prawidłowy sposób. Dlaczego by nie spróbować? Zadbajmy o szczęście dzieci jeszcze zanim przyjdą na świat.

4. Zasmakuj się w słodkościach

Czy to jakiś podstęp? Absolutnie nie.

Już od czwartego miesiąca dziecko przy Twojej pomocy może poczuć najróżniejsze smaki, zaczynając od kwaśnego na słonym kończąc. Jak do tego dochodzi? Spożywane pokarmy przez matkę, przedostają się do płynu owodniowego, następnie docierają do malucha.

Warto zauważyć, że dziecko spożywa całkiem spore ilości tej cieczy (od 201 do 750 ml dziennie). To daje maleństwu możliwość doświadczenia pierwszych smakowych wrażeń.

owoce kobieta w ciąży

Czy któryś ze smaków szczególnie wpływa na poziom szczęścia Twojego dziecka? Owszem. Dzieci w fazie prenatalnej są zafascynowane słodyczą.

Udowodniono, że jeśli słodki smak dociera do płynu owodniowego: maluch spożywa znacznie większe ilości tej cieczy. Z drugiej strony, jeśli dostarczymy mu goryczy – spożycie owego płynu zmniejszy się.

Podsumowanie

Jeśli pragniesz dać dziecku szczęście już w łonie matki: spożywaj pokarmy bogate w naturalny cukier (fruktozę). Znajdziesz ją w owocach i warzywach. Pamiętaj, że spożywanie przetworzonego cukru podczas ciąży może być szkodliwe dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Przekonaliśmy Cię do kultywowania dobrych nawyków w trakcie ciąży? Jak można zauważyć: nie są to czynności bardzo angażujące i pochłaniające ogromną ilość czasu. Możesz spokojnie przyjąć je, jako codzienne nawyki, bez większego wysiłku.

Rezultat za to będzie bezcenny. Wydacie na świat zdrowe i szczęśliwe dziecko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.