Vicks VapoRub - nie stosuj tej maści u małych dzieci!
U bardzo wielu z nas na stoliku nocnym stoi opakowanie Vicks VapoRub. Większość z nas pamięta, jak rodzice czy dziadkowie wcierali nam tę maść w klatkę piersiową, kiedy byliśmy przeziębieni lub chorzy.
Prawie każdy zna Vicks VapoRub i sięga po słoiczek, gdy zatkany nos nie pozwala zasnąć. Ponadto na łagodzeniu objawów kataru zastosowanie tej maści się nie kończy. Jest ona przydatna również do innych celów, np. do odstraszania komarów.
Przekonanie rodziców, że Vicks pomoże ich dzieciom swobodnie oddychać w czasie przeziębienia, jest w pełni uzasadnione. W końcu ta maść jest używana od pokoleń. Wbrew temu przekonaniu, specjaliści ostrzegają, że stosowanie Vicks VapoRub u dzieci poniżej 2. roku życia może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
W porównaniu do 5-latków, starszych dzieci oraz dorosłych, dzieci do 2. roku życia mają znacznie węższe drogi oddechowe. Z tego względu, wdychanie VapoRub lub podobnych produktów może wywołać w ich drogach oddechowych stan zapalny.
Zapalenie dróg oddechowych powoduje, że gromadzą się w nich znaczne ilości wydzieliny, utrudniające oddychanie. Specjaliści ostrzegają, że w wyniku stosowania VapoRub dzieci mogą mieć trudności w oddychaniu, nawet gdy w rzeczywistości nie są chore.
Ponadto wskazują, żeby przestrzegać instrukcji umieszczonych na opakowaniu maści. Na etykiecie Vicks VapoRub zawarte jest informacja, że maści nie należy nakładać wokół otworów nosowych ani do ich środka.
Poza tym, producent zaleca, by przed użyciem preparatu u dzieci poniżej 3 roku życia oraz u kobiet w ciąży skonsultować się z lekarzem. Jeśli Twoje dziecko ma objawy przeziębienia lub grypy, polecamy podjąć poniższe kroki.
Udrożnij nos dziecka roztworem solanki, zamiast za pomocą Vicks VapoRub
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, gdy nasze dziecko jest przeziębione, to udrożnienie jego nosa. Nos dziecka oczyszczamy w dwóch krokach: najpierw psikamy do otworów roztworem solanki, a następnie odsysamy wydzielinę przeznaczoną do tego gruszką.
Oczyszczając nos naszego malucha w ten sposób, przyniesiemy mu ulgę i ułatwimy oddychanie, chociaż sama metoda może się naszemu szkrabowi na początku nie podobać.
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie Twojej pociechy
Najlepszą metodą na pozbycie się mokrego kaszlu u dzieci jest zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia. Dzięki nawodnieniu, wydzieliny w drogach oddechowych będą bardziej rozrzedzone. Oprócz tego, nawodnienie pomoże zwalczyć stan zapalny.
Spożywanie dużych ilości płynów przyniesie przeziębionemu dziecku same korzyści. Aby zmaksymalizować dobroczynne działanie intensywnego nawadniania, możemy do litrowej butelki wody dla dziecka dodać szczyptę soli, np. himalajskiej.
Tak przygotowana solanka dostarczy naszemu dziecku elektrolitów i minerałów oraz będzie wspomagać pracę jego mięśni, nerwów i wielu narządów.
Często wietrz mieszkanie, a Vicks VapoRub nie będzie potrzebna
Na zdrowie naszego dziecka istotny wpływ ma otoczenie. Duża wilgotność powietrza w mieszkaniu, w połączeniu z kurzem czy włosami zwierząt, mogą wywoływać alergie – zarówno skórne, jak i wziewne.
Niezwykle ważne jest utrzymywanie w domu odpowiedniego porządku i higieny.
Część osób używa nawilżaczy powietrza w mieszkaniach jako rozwiązanie na kaszel. Trzeba jednak pamiętać, że nawilżacze można stosować wyłącznie w przypadku suchego kaszlu. Ich używanie jest niewskazane przy każdym innym rodzaju kaszlu.
Ponadto, jeżeli mamy w domu nawilżacz, powinniśmy codziennie go czyścić. Z użyciem nawilżacza nie należy przesadzać – nadmierna wilgoć może spowodować pojawienie się grzyba na ścianach.
Zobacz także: Oczyścić powietrze z bakterii w domu – jak to zrobić?
Zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu
Dla przeziębionych i chorych dzieci sen jest szczególnie istotny, ponieważ podczas snu ich organizm szybciej się regeneruje.
Ilość snu, jakiej potrzebuje dziecko, różni się w zależności od wieku:
- sen u noworodka zajmuje około 16 godzin dziennie i jest równomiernie rozłożony w ciągu całej doby
- 2-latek potrzebuje 12 godzin snu w nocy i parę godzin drzemki w ciągu dnia
Skonsultuj się z pediatrą zanim zastosujesz Vicks VapoRub
Czasami przeziębienie lub grypa ustępują samoistnie. Troskliwa opieka rodziców w połączeniu ze zdrową dietą mogą wystarczyć do szybkiego wyleczenia dziecka.
Jednak jeśli stan dziecka się pogarsza, obowiązkowo należy udać się do lekarza. Jedynie lekarz ma wiedzę niezbędną do rozpoznania choroby i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Przeczytaj również: Grypa czy przeziębienie? Główne różnice
Jakie objawy sygnalizują, że trzeba iść do lekarza
- kaszel, któremu towarzyszy ogólne zmęczenie i trudności w oddychaniu
- ostre odgłosy w czasie wdechów, przypominające sylaby
- kaszel utrzymujący się ponad 2 tygodnie
- gorączka
- zmiany zabarwienia (sinienie) warg i twarzy dziecka
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Noiles, K., & Pratt, M. (2010). Contact dermatitis to Vicks VapoRub. Dermatitis : Contact, Atopic, Occupational, Drug. https://doi.org/10.2310/6620.2010.09101
- Cordoba Torres, I. T., Marino-Nieto, J., Barkin, H. B., Fort, A. C., & Cobas, M. (2018). Vicks® VapoRubTM intoxication: An unusual presentation of multiorgan failure. Journal of Clinical Anesthesia. https://doi.org/10.1016/j.jclinane.2018.04.017
- Dronov, I. A., & Malakhov, A. B. (2013). Treatment of acute respiratory infections in children: General principles and medicine for external use. Voprosy Prakticheskoi Pediatrii.