Usuwanie woskowiny z uszu - 6 domowych sposobów

Usuwanie woskowiny z uszu - 6 domowych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2018

Woskowina uszna jest substancją naturalnie wydzielaną przez nasz organizm w celu zapewnienia ochrony uszu przed atakami bakterii i innych czynników, które mogą im zaszkodzić. Nasze uszy potrzebują jej – działa bowiem niczym naturalny smar, który nawilża kanał słuchowy. Od czasu do czasu jednak konieczne jest usuwanie woskowiny z uszu.

Czasem jednak może następować wzmożona produkcja woskowiny, która w konsekwencji prowadzi do uczucia dyskomfortu, podrażnienia czy nawet zatkania ucha, zawrotów głowy, swędzenia, a nawet częściowej utraty słuchu.

Aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, należy zadbać o higienę i przeprowadzać usuwanie woskowiny z uszu. Nauczymy Cię, jak zrobić to szybko i bezpiecznie.

Woskowina uszna – przyczyny nadmiernego wydzielania

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka aby przeprowadzić usuwanie woskowiny z uszu warto poznać przyczyny jej gromadzenia się w kanale słuchowym. Jej nadmiar bowiem może powodować dyskomfort oraz infekcje a nawet zablokowanie kanału.

Według ekspertów gromadzenie się woskowiny w kanale słuchowym jest wynikiem stosowania patyczków do czyszczenia uszu, które w rzeczywistości zamiast je czyścić, powodują dodatkowe gromadzenie się zanieczyszczeń.

Czyszczenie ucha patyczkiem

Zatkanie ucha woskowiną może wystąpić również w wyniku czyszczenia przy użyciu jakiegokolwiek ostrego przedmiotu (np. wsuwki do włosów). Podobnie jak patyczki do uszu wciskają one woskownię do wnętrza ucha, a tym samym prowadzą do jego zatkania.

Również osoby, które stosują do spania stopery lub używają aparatów słuchowych są bardziej narażone na nadmierne gromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym.

Objawy nadmiaru woskowiny w uchu

Nadmiernej produkcji woskowiny usznej towarzyszą poniższe objawy:

  • Swędzenie w kanale słuchowym;
  • Uczucie zatkanego ucha;
  • Zawroty głowy;
  • Charakterystyczne dzwonienie w uszach;
  • Widoczna wydzielina z kanału słuchowego;
  • Zaburzenia słyszenia;
  • Ból ucha;
Ból ucha

Usuwanie woskowiny z uszu – domowe metody

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się wydzieliny usznej, należy regularnie czyścić przewody słuchowe i przeprowadzać usuwanie woskowiny z uszu.

Staraj się do tego nie używać patyczków do czyszczenia uszu ani żadnych innych ostro zakończonych przedmiotów. Poniżej przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na usuwanie nadmiaru wydzieliny z ucha.

Roztwór solny

Roztwór solny jest doskonałą naturalną metodą na usuwanie woskowiny z uszu. Aby przygotować remedium wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli (7,5 g) w 1/2 szklanki wody (125 ml) tak, by powstał jednolity roztwór.

Następnie zanurz w nim wacik i wyciśnij kilka kropel do ucha. Przechyl przy tym głowę tak, by ucho znajdowało się u góry. Pozostań w takiej pozycji przez kilka minut, aby płyn dokładnie wniknął do kanału słuchowego. Następnie przechyl głowę na drugą stronę tak, by płyn mógł swobodnie wypłynąć z przewodu słuchowego.

Olej parafinowy

Jednym z najbezpieczniejszych i zarazem najbardziej skutecznych sposobów usuwania wydzieliny usznej jest olej parafinowy. Można go kupić w każdej aptece. Podgrzej 2-3 łyżeczki oleju nad świeczką, a następnie wlej kilka kropel do przewodu słuchowego i odczekaj bez ruchu 5 minut, aż olej parafinowy zacznie działać.

Aby nadmiar woskowiny całkowicie się rozpuścił, należy powtórzyć zabieg również następnego dnia. Na zakończenie umyj ucho letnią wodą w celu usunięcia wszelkich pozostałości wosku.

Woda utleniona

Wymieszaj ze sobą równe części wody utlenionej i wody. Zwróć jednak uwagę na to, by woda utleniona nie przekraczała 3%. Wlej kilka kropli mieszanki do ucha i przechyl głowę tak, aby płyn dotarł do przewodu słuchowego. Pozostaw na kilka minut, po czym przechyl głowę na drugą stronę, by usunąć pozostałości.

Gliceryna

Gliceryna jest naturalnym składnikiem, który pomaga zmiękczyć nadmiar wosku, dzięki czemu znacznie łatwiej go usunąć z kanału słuchowego. Glicerynę możesz zakupić w każdej aptece. Wlewaj do ucha 4 krople 3 razy dziennie. Przekonasz się, że rezultaty są zaskakujące.

Czyszczenie kanału słuchowego

Ocet i roztwór alkoholowy

Wymieszaj jednakowe części octu i alkoholu. Zanurz w powstałym płynie wacik, a następnie wlej kilka kropel do kanału słuchowego.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zmiękcza wydzielinę uszną i ułatwia jej usuwanie. Wlej 2-3 krople oliwy z oliwek do zatkanego ucha tuż przed pójściem spać. Powtarzaj zabieg przez 3-4 dni z rzędu.

Dzięki tym domowym sposobom z całą pewnością zadbasz o odpowiednią higienę i już wkrótce poczujesz ulgę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



    Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.