Ukąszenia pająka: pierwsza pomoc i kiedy zgłosić się do lekarza

W tym artykule wyjaśniono, co robić w przypadku ukąszeń pająków i kiedy udać się na pogotowie ratunkowe w razie wypadku. Dowiedz się, co robić!
Ukąszenia pająka: pierwsza pomoc i kiedy zgłosić się do lekarza
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2023

W obliczu nieoczekiwanego ataku i ukąszenia pająka możesz najpierw zareagować zdziwieniem i bólem. Wtedy możemy się zastanawiać, czy to niebezpieczne, czy powinniśmy iść do lekarza lub co robić.

Należy wyjaśnić, że nie wszystkie gatunki pajęczaków atakują ludzi; niektóre są nawet tak małe, że nie mogą przeniknąć przez skórę. Jednak inne mogą atakować, a ich ukąszenia mogą być niebezpieczne.

W tym artykule przyjrzymy się, których pajęczaków należy się obawiać, jak je rozpoznać, jakie są najczęstsze objawy i co zrobić w przypadku ukąszenia pająka.

Czy pająki są jadowite?

Większość pajęczaków zwykle nie jest niebezpieczna; nawet nie gryzą ani nie atakują. A wiele z nich jest tak małych, że ich kły nie miałyby siły przebić ludzkiej skóry.

A nawet kiedy do tego dojdzie, zwykle występują tylko drobne urazy. Oczywiście istnieje również sporo zgłoszonych przypadków ukąszenia pająka, które mogą mieć poważne skutki. Wszystko zależy od gatunku.

Czarna wdowa (Latrodectus mactans)

Czarna wdowa występuje w różnych częściach świata: w Ameryce Północnej, Europie i Azji Północnej. Mierzy około 4 centymetrów i można ją łatwo rozpoznać po czerwonej plamce na odwłoku.

Częstość ukąszeń czarnej wdowy wynosi 3-4 przypadki na 100 000 osób. Jednak według badań śmiertelność wynosi 1%.

Pustelnik brunatny (Loxosceles reclusa)

Jest również znany jako brązowy pająk ze względu na swój kolor. Występuje w większości obu Ameryk i jest również identyfikowany przez jaśniejszą plamę na grzbiecie. Ma około jednego cala długości i jest jednym z najniebezpieczniejszych pająków.

Tarantule (Theraphosidae)

Tarantule są szeroko rozpowszechnione na całym świecie. Nie mają określonego siedliska, ponieważ można je znaleźć w dżungli lub na obszarach pustynnych. Zwykle chowają się w dziurach w ziemi, w kłodach lub pod kamieniami.

Można je rozpoznać po dużym rozmiarze (prawie wielkości ludzkiej dłoni), a także po owłosionej fakturze i wystających kłach. Pomimo ich odstraszającego wyglądu, zwykle nie są agresywne.

Podobnie jad różnych gatunków tarantuli nie jest uważany za niebezpieczny. Jednak ukąszenie tego pająka może być bolesne i powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych na jego toksynę.

Wałęsak brazylijski (Phoneutria)

Pomimo swojej nazwy pająk ten nie ogranicza się do jednego kraju, ale żyje w całej Ameryce Środkowej i Południowej. Jest tak duży jak tarantula, ale znacznie szybszy i bardziej agresywny. Jest uważany za jeden z najbardziej jadowitych pająków na świecie.

Pająk hobo (Eratigena agrestis)

Występuje na całej półkuli północnej, chociaż preferuje nieco suchy klimat. Jest uważany za gatunek niebezpieczny nie tylko dlatego, że jego ukąszenie może wywołać poważne reakcje. Chodzi o to, że można go znaleźć nawet w warunkach domowych: w otworach okiennych, ukrytych w meblach i artykułach gospodarstwa domowego w garażu, a nawet w szafach.

Pająk wielbłądzi (Solifugae)

Są tak nazwane zarówno ze względu na ich piaszczysty kolor, jak i fakt, że występują w klimacie pustynnym. Występują również w zaroślach i obszarach zalesionych obu Ameryk, Azji i Afryki.

Wyróżniają się szczypcami na głowie i dość wydłużonym tułowiem. Mierzą od 5 do 8 centymetrów, choć niektóre mogą przekraczać nawet 15 centymetrów. Chociaż nie są jadowite, ich szczypce mogą powodować poważne rany.

Wilcze pająki (Lycosidae)

Gatunek ten występuje praktycznie na całym świecie. Można je odróżnić po dwojgu dużych oczach na środku głowy.

Zwykle są wielkości ptaszników i wyglądają podobnie. Spotkać je można w domowych przestrzeniach: w ogrodzie, we wnękach okiennych i drzwiowych. Ich jad nie jest niebezpieczny dla ludzi, chociaż może wywoływać pewne reakcje alergiczne.

Pająk skaczący (Salticidae)

To jeden z najczęstszych pająków domowych. Jest mały (mniej niż 2 centymetry), ale jego korpus ma solidną budowę.

Posiada jasne plamki na wierzchu odwłoka. Często pojawia się nagle na roślinach doniczkowych lub ogrodowych. Ukąszenia pająka skaczącego nie zostawiają jadu, chociaż powodują reakcje alergiczne.

Araña en el baño.
Pająki spotykane w przestrzeniach domowych często atakują przypadkowo, gdy czują się zagrożone obecnością człowieka.

Objawy ukąszenia pająka

Czasami ukąszenia pająka można zauważyć dopiero po pewnym czasie. Jednak gdy tak się stanie i uda mu się przeniknąć przez skórę i zaszczepić toksynę, mogą wystąpić różne komplikacje zdrowotne.

Oczywiście takie reakcje różnią się w zależności od gatunku pajęczaka. Wśród objawów ukąszenia pająka, niektóre powszechne i inne nie tak częste, to:

 • Zaczerwienienie skóry z obrzękiem
 • Swędzenie lub pieczenie z uczuciem ciepła
 • Pokrzywka
 • Widoczne rany z rozdarciami skóry
 • Pęcherz w miejscu nakłucia
 • Ból głowy
 • Skurcze mięśni
 • Gorączka z dreszczami
 • Ślinienie się (z powodu ugryzienia wałęsaka brazylijskiego)
 • Fioletowa skóra wokół ugryzienia (brązowy pustelnik)
 • Sączenie z rany (wałęsak)
 • Sztywność brzucha, kolka, nudności i wymioty (czarna wdowa)
 • Przyspieszone tętno (tarantula)
 • Opuchnięte węzły szyjne (pająk wilczy)

Pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia pająka

W przypadku wykrycia ukąszenia pająka niejadowitego gatunku można zastosować kilka środków:

 • Oczyść i zdezynfekuj obszar, aby zapobiec dodatkowym infekcjom bakteryjnym.
 • Zastosuj lód lokalnie na ranę i wokół ugryzienia przez kilka minut.
 • Trzymaj ukąszoną kończynę uniesioną, aby zmniejszyć obrzęk.
 • Weź dostępny bez recepty lek przeciwhistaminowy, taki jak difenhydramina.
Frío lokalny para la mordedura de araña.
Nałożenie zimnego okładu na miejsce ukąszenia pająka łagodzi objawy. Można użyć lodu zawiniętego w szmatkę. Działa najlepiej, jeśli zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin od wypadku.

Ryzyko ukąszenia pająka i powikłania

Objawy ugryzienia pająka zwykle ustępują z czasem, nawet bez leczenia. Tylko niektóre pozostają na kilka dni do tygodnia. Należy jednak zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli dyskomfort nie ustępuje lub nasila się.

Lekarz może zalecić leczenie antybiotykami, kortykosteroidami lub lekami przeciwbólowymi w przypadku infekcji, skurczów mięśni lub w celu zmniejszenia bólu. Zaleca się również wykonanie zastrzyku, aby zapobiec tężcowi. Może to być wymagane w przypadku ukąszenia pająka wielbłądziego.

Czasami można wykonać zabieg chirurgiczny w celu usunięcia tkanki. Jednym z możliwych powikłań ukąszenia pająka wędrownego jest martwica.

Dzieje się tak również w przypadku ukąszeń pustelnika brunatnego (Loxosceles reclusa), które powodują szybko postępujące zmiany martwicze prowadzące do amputacji chorej kończyny. Mogą ponadto powodować objawy ogólnoustrojowe, takie jak koagulopatie, hemoliza wewnątrznaczyniowa i niewydolność nerek.

Ukąszenia niektórych gatunków mogą powodować uszkodzenie tkanek, choć bardzo rzadko. Zgony są również rzadkie; jednak pojawiły się doniesienia o zgonach przypisywanych brazylijskiemu pająkowi wędrownemu.

Kiedy wezwać służby ratunkowe

Zadzwoń lub udaj się na pogotowie, jeśli ukąszenie pochodzi od podejrzanego niebezpiecznego pająka (takiego jak czarna wdowa lub pustelnik brunatny). Podobnie, jeśli dana osoba wykazuje którykolwiek z następujących objawów:

 • Anafilaksja lub wstrząs anafilaktyczny
 • Problemy z oddychaniem
 • Silny lub ostry ból
 • Obszar obrzęku rozprzestrzenia się czerwonymi liniami

W razie wątpliwości zawsze najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej oceny. Lekarze są szkoleni w odróżnianiu jednego użądlenia od drugiego i stosowaniu odpowiedniego podejścia terapeutycznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Castro Rodríguez S, Espejo Cárdenas H, Vásquez Villegas G, Espinoza S. Sindrome neurotóxico secundario a mordedura de araña: a propósito de un caso. Voz Andes. 2009; 20: 52-55.
 • De Roodt A, Gutiérrez L, Caro R, Lago N, Montenegro J. Obtención de un antiveneno contra el veneno de Phoneutria nigriventer (arachnida; ctenidae). Arch Argent Pediatr. 2011; 109(1): 56-65.
 • De Roodt A, Salomón O, Lloveras S, Orduna T. Envenenamiento por arañas del género loxosceles. Medicina (Buenos Aires). 2002; 62: 83-94.
 • Espinosa A, Olarte M, Rodríguez C, Roncancio G. Caso sospechoso de envenenamiento por araña reclusa (Loxosceles) y revisión de la literatura. Acta Colombiana de Cuidado Intensivo. 2014; 14 (4): 295-307.
 • Haas A, Orduna T, Lloveras S, et al. Guía de prevención, diagnóstico, tratamiento y vigilancia epidemiológica de los envenenamientos por arañas. Buenos Aires: Ministerio de Salud de la Nación/Programa Nacional de Prevención y Control de las Intoxicaciones, 2012.
 • Schenone H. Diagnósticos hechos a 1384 pacientes que consultaron por probable mordedura de arañas o picaduras de insectos. Bol. chil. Parasitol. 1996; 51(1/2): 20-7.
 • Schenone H. Cuadros tóxicos producidos por mordeduras de araña en Chile: latrodectismo y loxoscelismo. Rev. méd. Chile. 2003;  131(4): 437-444.
 • Sotelo-Cruz N, Gómez-Rivera N. Manifestaciones de neurotoxicidad en el envenenamiento por mordedura de araña «viuda negra» en edades pediátricas. Neurología. 2016; 31(4): 215-222.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.