Udar słoneczny - 4 naturalne remedia

Udar słoneczny jest spowodowany nadmierną ekspozycją organizmu na promieniowanie słoneczne bez zastosowania odpowiednich środków ochrony, takich jak kremy z filltrami, kapelusz czy inne nakrycie głowy, a także zaniedbanie prawidłowego nawodnienia ciała w upalne dni. 
Udar słoneczny - 4 naturalne remedia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W letnie, upalne dni bardzo łatwo o udar słoneczny. Aby mu zapobiec, należy zadbać o odpowiednią ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak w całkowicie naturalny sposób można zapobiec tej nieprzyjemnej przypadłości, a jeśli już się pojawi – jak szybko i skutecznie złagodzić objawy udaru.

Jeśli będziesz korzystać ze słońca w świadomy i odpowiedzialny sposób, prawdopodobieństwo, że przytrafi ci się udar słoneczny, jest znikome.

W żadnym wypadku nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z ekspozycji na promienie słoneczne. Jak bowiem wiadomo, są one również źródłem zdrowia i pozytywnej energii. Należy jednak wiedzieć, kiedy i jak długo można wystawiać się na słońce.

Zbyt intensywne promieniowanie UV i wzrost temperatury ciała mogą okazać się dla naszego organizmu bardzo niebezpieczne i doprowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych, włącznie z rozwojem nowotworów.

Okazuje się, że wcale nie trzeba godzinami wylegiwać się na plaży, aby nabawić się zaburzeń regulacji cieplnej organizmu. Mogą one wystąpić w każdy upalny dzień, jeśli zignorujemy podstawowe środki ochrony przed słońcem.

Czytaj dalej, a poznasz 4 naturalne remedia, które szybko przyniosą ci ulgę w przypadku przedawkowania słońca i wystąpienia udaru, czy też porażenia słonecznego. Lekkie przypadki można bez problemu wyleczyć w domowym zaciszu. W tych nieco cięższych koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Udar słoneczny – co warto o nim wiedzieć?

Zanim przejdziemy do prezentacji poszczególnych remediów, które przyniosą ulgę w przypadku zaburzeń regulacji cieplnej w organizmie, warto przyjrzeć się kilku podstawowym kwestiom.

Otóż nie należy mylić udaru słonecznego z udarem cieplnym. Ten drugi jest znacznie poważniejszy i jeśli pojawią się jego objawy, należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską. Może on bowiem prowadzić nawet do utraty przytomności.

Z kolei udar słoneczny, zwany też porażeniem słonecznym, jest wynikiem silnego, bezpośredniego nasłonecznienia, zwykle głowy i karku. Często towarzyszą mu również oparzenia słoneczne, nabrzmiałe żyły nóg, intensywna potliwość, skurcze itp.

Chociaż również może mieć poważne konsekwencje dla organizmu, w większości przypadków bez problemu można go złagodzić w domowym zaciszu przy zastosowaniu naturalnych środków. 

Pamiętaj, że jeśli objawy udaru są uciążliwe i prowadzą do dotkliwego dyskomfortu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Niekiedy udar słoneczny może bowiem być na tyle groźny, że może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Objawami, które szczególnie powinny cię zaalarmować są:

  • poważne oparzenia skóry
  • długo utrzymujący się stan wyczerpania organizmu
  • wyraźne objawy odwodnienia

4 naturalne remedia na udar słoneczny

Teraz, kiedy już znasz objawy udaru słonecznego oraz wiesz, kiedy należy reagować, koniecznie powinieneś poznać kilka sprawdzonych domowych remediów na łagodzenie związanych z nim dolegliwości. Są one w 100% naturalne oraz bardzo skuteczne w działaniu!

1. Sok pomidorowy – sprawdzony naturalny lek na udar słoneczny

Nie ma żadnych wątpliwości – pomidor jest jednym z najlepszych naturalnych środków do zwalczania objawów udaru słonecznego. Jest bowiem niezwykle cennym źródłem antyoksydantów, a także intensywnie wspomaga regenerację przegrzanej skóry.

Sok pomidorowy

Ponadto warzywo to obfituje w witaminy, minerały i inne substancje, które znakomicie regulują wszelkiego rodzaju zaburzenia gospodarki cieplnej i wodnej organizmu. Skutecznie uzupełnia elektrolity i sole, które nasze ciało traci wraz z potem w gorące, letnie dni.

Jak należy spożywać sok z pomidora w przypadku udaru słonecznego?

  • Gdy przytrafi ci się udar słoneczny, bez problemu możesz wypić nawet 2-3 szklanki soku pomidorowego w ciągu dnia. Staraj się przygotować go samodzielnie z dodatkiem zimnej wody i soku z cytryny. Pij sok po uprzednim schłodzeniu.
  • Opcjonalnie możesz również rozprowadzić nieco soku pomidorowego po oparzonej skórze. Pozostaw na ciele przez około 20 minut, a następnie spłucz zimną wodą. Szybko poczujesz ulgę.

2. Jogurt naturalny

Miejscowe stosowanie jogurtu naturalnego pomoże ci znacząco złagodzić niektóre objawy porażenia słonecznego. Smarowanie poparzonych miejsc jogurtem lub maślanką – dzięki obecności cennych probiotyków – wspomaga przywracanie prawidłowego pH skóry. Ponadto stymuluje procesy odnowy komórek naskórka.

Takie zabiegi mają jeszcze inną niekwestionowaną korzyść – łagodnie, a zarazem niezwykle skutecznie, usuwają martwe komórki skóry, a co za tym idzie, pomagają zapobiegać tworzeniu się blizn oraz powstawaniu plam i przebarwień.

Jak stosować jogurt w przypadku udaru słonecznego?

  • Rozprowadź cienką warstwę jogurtu naturalnego lub maślanki na obszarze skóry, który uległ poparzeniu.
  • Następnie odczekaj 20 minut, aby zawarte w produkcie składniki łagodzące miały czas zadziałać.
  • Po upływie 20 minut zmyj jogurt strumieniem zimnej wody.
  • Powtarzaj zabieg tak długo, aż nieprzyjemne dolegliwości całkowicie ustąpią.

3. Sok z zielonego ogórka

Zielony ogórek to warzywo obfitujące w wodę i przeciwutleniacze, które znakomicie zwalczają objawy udaru słonecznego. Jego spożycie w upalne dni pomoże ci zapobiec odwodnieniu, a tym samym złagodzić dolegliwości związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Sok z ogórka

Dlaczego sok z ogórka jest tak bardzo zalecany na letnie, upalne dni? Otóż – jak już wspomnieliśmy – warzywo to składa się aż w 96% z wody. Dodatkowo jest też źródłem podstawowych składników mineralnych, witaminy C i błonnika pokarmowego.

Właśnie dzięki takiej kompozycji substancji odżywczych sok z zielonego ogórka świetnie odwraca skutki odwodnienia, a także przyspiesza leczenie poparzeń słonecznych.

Jak stosować sok z ogórka przy udarze słonecznym?

  • W pierwszej kolejności przygotuj sok. W tym celu pokrój ogórek na kawałki, a następnie zmiksuj z wodą i sokiem z cytryny. Pij napój 2-3 razy dziennie.
  • Jeśli wolisz, możesz stosować sok z ogórka także bezpośrednio na skórę. Posiada on właściwości, które znakomicie łagodzą pieczenie i ból związane z oparzeniami słonecznymi.

4. Kąpiel owsiana

Płatki owsiane to bardzo interesujący naturalny składnik, który posiada nie tylko odżywcze właściwości, ale także ma działanie lecznicze. W tym konkretnym przypadku, czyli kiedy dokuczają nam objawy udaru słonecznego, potrafi naprawdę zdziałać cuda.

Okazuje się, że kompozycja płatków owsianych pomaga zmniejszyć zmęczenie i wyczerpanie organizmu upałem, a także niezwykle efektywnie zapobiega odwodnieniu. 

Jak należy przygotować relaksującą, owsianą kąpiel?

  • Napełnij wannę letnią lub zimną wodą, a następnie wrzuć do niej szklankę drobno zmielonych płatków owsianych albo maki owsianej.
  • Następnie zanurz w niej ciało y zrelaksuj się na 15-20 minut.
  • Powtarzaj kąpiel przez 2 lub 3 dni z rzędu – tak długo, aż nieprzyjemne dolegliwości całkowicie ustąpią.

Podsumowując, należy pamiętać, że najlepiej jest unikać udaru słonecznego i stosować odpowiednie środki ochrony przed szkodliwymi promieniami UV.

  • W upalne dni nakładaj na skórę krem z filtrem UV przynajmniej 3 razy dziennie.
  • Noś przewiewne bluzki z długim rękawem oraz długie spódnice lub lekkie spodnie – chodzi o to, aby ubranie możliwie jak najpełniej zakryło twoje ciało.
  • Noś kapelusz z szerokim rondem albo jakiekolwiek inne nakrycie głowy.
  • Zadbaj o prawidłowe nawilżenie: pij przynajmniej 2 litry wody dziennie. Dodatkowo zaopatrz się w wodę kokosową i naturalne napoje warzywne i owocowe. Szczególnie zalecane w upały są soki z pomidora i ogórka.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.