Udar słoneczny - 4 naturalne remedia
W letnie, upalne dni bardzo łatwo o udar słoneczny. Aby mu zapobiec, należy zadbać o odpowiednią ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak w całkowicie naturalny sposób można zapobiec tej nieprzyjemnej przypadłości, a jeśli już się pojawi – jak szybko i skutecznie złagodzić objawy udaru.
Jeśli będziesz korzystać ze słońca w świadomy i odpowiedzialny sposób, prawdopodobieństwo, że przytrafi ci się udar słoneczny, jest znikome.
W żadnym wypadku nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z ekspozycji na promienie słoneczne. Jak bowiem wiadomo, są one również źródłem zdrowia i pozytywnej energii. Należy jednak wiedzieć, kiedy i jak długo można wystawiać się na słońce.
Zbyt intensywne promieniowanie UV i wzrost temperatury ciała mogą okazać się dla naszego organizmu bardzo niebezpieczne i doprowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych, włącznie z rozwojem nowotworów.
Przeczytaj również: Skóra poparzona słońcem – 5 domowych sposobów
Okazuje się, że wcale nie trzeba godzinami wylegiwać się na plaży, aby nabawić się zaburzeń regulacji cieplnej organizmu. Mogą one wystąpić w każdy upalny dzień, jeśli zignorujemy podstawowe środki ochrony przed słońcem.
Czytaj dalej, a poznasz 4 naturalne remedia, które szybko przyniosą ci ulgę w przypadku przedawkowania słońca i wystąpienia udaru, czy też porażenia słonecznego. Lekkie przypadki można bez problemu wyleczyć w domowym zaciszu. W tych nieco cięższych koniecznie należy zgłosić się do lekarza.
Udar słoneczny – co warto o nim wiedzieć?
Zanim przejdziemy do prezentacji poszczególnych remediów, które przyniosą ulgę w przypadku zaburzeń regulacji cieplnej w organizmie, warto przyjrzeć się kilku podstawowym kwestiom.
Otóż nie należy mylić udaru słonecznego z udarem cieplnym. Ten drugi jest znacznie poważniejszy i jeśli pojawią się jego objawy, należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską. Może on bowiem prowadzić nawet do utraty przytomności.
Z kolei udar słoneczny, zwany też porażeniem słonecznym, jest wynikiem silnego, bezpośredniego nasłonecznienia, zwykle głowy i karku. Często towarzyszą mu również oparzenia słoneczne, nabrzmiałe żyły nóg, intensywna potliwość, skurcze itp.
Chociaż również może mieć poważne konsekwencje dla organizmu, w większości przypadków bez problemu można go złagodzić w domowym zaciszu przy zastosowaniu naturalnych środków.
Pamiętaj, że jeśli objawy udaru są uciążliwe i prowadzą do dotkliwego dyskomfortu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Niekiedy udar słoneczny może bowiem być na tyle groźny, że może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Objawami, które szczególnie powinny cię zaalarmować są:
- poważne oparzenia skóry
- długo utrzymujący się stan wyczerpania organizmu
- wyraźne objawy odwodnienia
4 naturalne remedia na udar słoneczny
Teraz, kiedy już znasz objawy udaru słonecznego oraz wiesz, kiedy należy reagować, koniecznie powinieneś poznać kilka sprawdzonych domowych remediów na łagodzenie związanych z nim dolegliwości. Są one w 100% naturalne oraz bardzo skuteczne w działaniu!
1. Sok pomidorowy – sprawdzony naturalny lek na udar słoneczny
Nie ma żadnych wątpliwości – pomidor jest jednym z najlepszych naturalnych środków do zwalczania objawów udaru słonecznego. Jest bowiem niezwykle cennym źródłem antyoksydantów, a także intensywnie wspomaga regenerację przegrzanej skóry.
Ponadto warzywo to obfituje w witaminy, minerały i inne substancje, które znakomicie regulują wszelkiego rodzaju zaburzenia gospodarki cieplnej i wodnej organizmu. Skutecznie uzupełnia elektrolity i sole, które nasze ciało traci wraz z potem w gorące, letnie dni.
Jak należy spożywać sok z pomidora w przypadku udaru słonecznego?
- Gdy przytrafi ci się udar słoneczny, bez problemu możesz wypić nawet 2-3 szklanki soku pomidorowego w ciągu dnia. Staraj się przygotować go samodzielnie z dodatkiem zimnej wody i soku z cytryny. Pij sok po uprzednim schłodzeniu.
- Opcjonalnie możesz również rozprowadzić nieco soku pomidorowego po oparzonej skórze. Pozostaw na ciele przez około 20 minut, a następnie spłucz zimną wodą. Szybko poczujesz ulgę.
2. Jogurt naturalny
Miejscowe stosowanie jogurtu naturalnego pomoże ci znacząco złagodzić niektóre objawy porażenia słonecznego. Smarowanie poparzonych miejsc jogurtem lub maślanką – dzięki obecności cennych probiotyków – wspomaga przywracanie prawidłowego pH skóry. Ponadto stymuluje procesy odnowy komórek naskórka.
Takie zabiegi mają jeszcze inną niekwestionowaną korzyść – łagodnie, a zarazem niezwykle skutecznie, usuwają martwe komórki skóry, a co za tym idzie, pomagają zapobiegać tworzeniu się blizn oraz powstawaniu plam i przebarwień.
Jak stosować jogurt w przypadku udaru słonecznego?
- Rozprowadź cienką warstwę jogurtu naturalnego lub maślanki na obszarze skóry, który uległ poparzeniu.
- Następnie odczekaj 20 minut, aby zawarte w produkcie składniki łagodzące miały czas zadziałać.
- Po upływie 20 minut zmyj jogurt strumieniem zimnej wody.
- Powtarzaj zabieg tak długo, aż nieprzyjemne dolegliwości całkowicie ustąpią.
3. Sok z zielonego ogórka
Zielony ogórek to warzywo obfitujące w wodę i przeciwutleniacze, które znakomicie zwalczają objawy udaru słonecznego. Jego spożycie w upalne dni pomoże ci zapobiec odwodnieniu, a tym samym złagodzić dolegliwości związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
Dlaczego sok z ogórka jest tak bardzo zalecany na letnie, upalne dni? Otóż – jak już wspomnieliśmy – warzywo to składa się aż w 96% z wody. Dodatkowo jest też źródłem podstawowych składników mineralnych, witaminy C i błonnika pokarmowego.
Właśnie dzięki takiej kompozycji substancji odżywczych sok z zielonego ogórka świetnie odwraca skutki odwodnienia, a także przyspiesza leczenie poparzeń słonecznych.
Przeczytaj również: Ochrona włosów przed słońcem – kilka dobrych rad
Jak stosować sok z ogórka przy udarze słonecznym?
- W pierwszej kolejności przygotuj sok. W tym celu pokrój ogórek na kawałki, a następnie zmiksuj z wodą i sokiem z cytryny. Pij napój 2-3 razy dziennie.
- Jeśli wolisz, możesz stosować sok z ogórka także bezpośrednio na skórę. Posiada on właściwości, które znakomicie łagodzą pieczenie i ból związane z oparzeniami słonecznymi.
4. Kąpiel owsiana
Płatki owsiane to bardzo interesujący naturalny składnik, który posiada nie tylko odżywcze właściwości, ale także ma działanie lecznicze. W tym konkretnym przypadku, czyli kiedy dokuczają nam objawy udaru słonecznego, potrafi naprawdę zdziałać cuda.
Okazuje się, że kompozycja płatków owsianych pomaga zmniejszyć zmęczenie i wyczerpanie organizmu upałem, a także niezwykle efektywnie zapobiega odwodnieniu.
Jak należy przygotować relaksującą, owsianą kąpiel?
- Napełnij wannę letnią lub zimną wodą, a następnie wrzuć do niej szklankę drobno zmielonych płatków owsianych albo maki owsianej.
- Następnie zanurz w niej ciało y zrelaksuj się na 15-20 minut.
- Powtarzaj kąpiel przez 2 lub 3 dni z rzędu – tak długo, aż nieprzyjemne dolegliwości całkowicie ustąpią.
Podsumowując, należy pamiętać, że najlepiej jest unikać udaru słonecznego i stosować odpowiednie środki ochrony przed szkodliwymi promieniami UV.
- W upalne dni nakładaj na skórę krem z filtrem UV przynajmniej 3 razy dziennie.
- Noś przewiewne bluzki z długim rękawem oraz długie spódnice lub lekkie spodnie – chodzi o to, aby ubranie możliwie jak najpełniej zakryło twoje ciało.
- Noś kapelusz z szerokim rondem albo jakiekolwiek inne nakrycie głowy.
- Zadbaj o prawidłowe nawilżenie: pij przynajmniej 2 litry wody dziennie. Dodatkowo zaopatrz się w wodę kokosową i naturalne napoje warzywne i owocowe. Szczególnie zalecane w upały są soki z pomidora i ogórka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahmad, Z. (2021). Anti-inflammatory and epidermal barrier protecting activities of virgin coconut oil (Tesis). Universidad Tecnológica de Malasia. http://openscience.utm.my/items/55f52c1c-b8a3-47b4-bbf4-66c164835b27
- Akhtar, P., Ahmad, I., Jameela, I., Ashfaque, M., & Begum, Z. (2020). Energizing Effectiveness of Cucumber (Khayarain) For Health. A Review Article. International Journal of Emerging Technologies and Innovative Research, 7(11), 906-917. https://www.jetir.org/view?paper=JETIR2011118
- Barbalho, S. M., de Sousa Gonzaga, H. F., de Souza, G. A., de Alvares Goulart, R., de Sousa Gonzaga, M. L., & de Alvarez Rezende, B. (2021). Dermatological effects of Curcuma species: a systematic review. Clinical and Experimental Dermatology, 46(5), 825-833. https://academic.oup.com/ced/article-abstract/46/5/825/6598316?login=false
- Chakraborty, A. (2023). Bathing Practices in Dermatology: Uses and Implications for Patient Management. Indian Dermatology Online Journal 14(5), 686-691. https://journals.lww.com/idoj/fulltext/2023/14050/bathing_practices_in_dermatology__uses_and.19.aspx
- Cooperstone, J.L., Tober, K.L., Riedl, K.M., Teegarden, M. D., Cichon, M. J., Francis, D. M., Schwartz, S. J., & Oberyszyn, T. M. (2017). Tomatoes protect against development of UV-induced keratinocyte carcinoma via metabolomic alterations. Scientific Reports, 7, 5106. https://www.nature.com/articles/s41598-017-05568-7
- Fatemi, M. J., Nikoomaram, B., Rahimi, A. A., Talayi, D., Taghavi, S., & Ghavami, Y. (2014). Effect of green tea on the second degree burn wounds in rats. Indian Journal of Plastic Surgery, 47(3), 370-374. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4292114/
- Hosseini, S. M., Fekrazad, R., Malekzadeh, H., Farzadinia, P., Hajiani, M. (2020). Evaluation and comparison of the effect of honey, milk and combination of honey–milk on experimental induced second-degree burns of Rabit. Journal of Family Medicine and Primary Care, 9(2), 915-920. https://journals.lww.com/jfmpc/fulltext/2020/09020/Evaluation_and_comparison_of_the_effect_of_honey,.84.aspx
- Kenny, G. P., Wilson, T. E., Flouris, A. D., & Fujii, N. (2018). Heat exhaustion. Handbook of Clinical Neurology, 157, 505-529. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780444640741000318?via%3Dihub
- Nair, C., Abhirami, V. S., Afzal Ahamed, M., Haripriya, S. P., & Reshma, S. (2023). Formulation and evaluation of face powder by arrowroot. World Journal of Pharmaceutical Research, 12(12), 1115-1143. https://wjpr.net/public/index.php/abstract_show/22756
- National Health Services. (12 de agosto de 2022). Heat exhaustion and heatstroke. https://www.nhs.uk/conditions/heat-exhaustion-heatstroke/
- Manciet, J. (2020). Quemadura solar y prevención. EMC – Tratado de Medicina. 24(3), 1-7. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1636541020440140?via%3Dihub
- Mutlu Sirakova, S. (2023). Forgotten Stories of Yogurt: Cultivating Multispecies Wisdom. Journal of Ethnobiology, 43(3), 250-261. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/02780771231194779
- Reynertson, K. A., Garay, M., Nebus, J., Chon, S., Kaur, S., Mahmood, K., Kizoulis, M., & Southall, M. D. (2015). Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin. Journal of Drugs in Dermatology, 14(1), 43-48. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25607907/
- Sah, A., Naseef, P. P., Kuruniyan, M. S., Jain, G. K., Zakir, F., & Aggarwal, G. (2022). A Comprehensive Study of Therapeutic Applications of Chamomile. Pharmaceuticals, 15, 1284. https://www.mdpi.com/1424-8247/15/10/1284
- Tadihoedojo, E. R., Dharmana, E., & Chodidjah, C. (2019). Topical Administration of Aloe vera Extract Gel Increased the Number of Macrophages and Epithelialization in UVB-Induced Sunburn. Sains Medika: Jurnal Kedokteran dan Kesehatan, 10(1), 26-31. https://jurnal.unissula.ac.id/index.php/sainsmedika/article/view/2518
- Tsitsigianni, E., Tomou, E. M., Almpani, C., Rallis, M. C., & Skaltsa, H. (2023). Biological Activities of Lamiaceae Species: Bio-Guided Isolation of Active Metabolites from Salvia officinalis L. Agronomy, 13(5), 1224. https://www.mdpi.com/2073-4395/13/5/1224